Дванадесетокласничката Мария Къчева от Природо-математическата гимназия "Добри Чинтулов" в Сливен е с две пълни шестици по 100 точки на матурите по БЕЛ и математика, съобщи за БТА директорът на учебното заведение Мариана Милева.
А Мария е една от общо трима зрелостници в страната, които имат такъв резултат.
"Това е безспорно високо постижение", коментира Милева и допълва: "Мария има едно страхотно качество - способност да се концентрира максимално. Това се гради с годините, тя участва в много състезания, където се формира това умение за концентрация".
Мария е един от носителите на Чинтуловата награда през тази година - най-високото отличие на гимназията за значими резултати в подготовката и постигнати особени постижения, допринесли за авторитета и престижа на учебното заведение. Тя е възпитаник на гимназията от пети клас, като сред най-големите й постижения е в седми клас, когато достига до национален кръг на Националната олимпиада по математика. За високите й резултати е помогнала работата с учителката по математика Светлана Терзиева, която й преподава през последните две години.
Мария смята, че излиза от елитната гимназия с добра подготовка и с всички знания, които е могло да бъдат придобити в 11 и 12 клас. Причината за високите резултати, според нея, са пробните матури, които са правили неведнъж.
Момичето споделя, че специалността, към която се е насочила, е "Приложна математика". Тя ще кандидатства в Софийския университет "Климент Охридски". Интересът й към математиката е по препоръка на майка й, която е инженер.
"Майка ми държеше да се занимавам повече с математика, тъй като счита, че това е наука, която развива човека като цяло, развива логическо мислене", казва дванадесетокласничката. Тя не е решила още каква ще бъде нейната професия, но със сигурност ще бъде свързана с математиката.
Мария смята, че такива специалности са търсени, но отчита, че ще има и такива, които ще отпадат следствие на навлизането на изкуствения интелект.
"Знам, че в Софийски университет има кариерни форуми и ще избера това, което смятам, че е най - подходящо и което ще ме удовлетворява най - много", посочва момичето.
На въпрос дали е мислила за образование в чужбина, тя отговаря, че българското образование е подценявано.
"В западните страни моделът на образование до 12 клас е тотално различен, имат различни означения, обяснява Мария и допълва, че една точна наука винаги е най-лесно да се изучи на родния език.
С много усмивки, цветя и слънчево настроение бе открита новата учебна 2025/2026 година в училищата на област Бургас. Тържествата събраха ученици, учители, родители и официални гости, които споделиха вълнението от празника. В ОУ „Христо Ботев“ в Черноморец празникът започна с тържествено внасяне на училищното знаме под звуците на възрожденски..
С рекорден брой ученици и нов корпус, откриха новата учебна година в ОУ „Христо Ботев“, в бургаския квартал „Победа“. 90 първокласници прекрачиха за първи път прага на учебното заведение. Новият корпус ще приюти подготвителните групи, посочи кметът на Бургас Димитър Николов, който беше официален гост на тържеството по откриването на учебната..
Министерството на труда и социалната политика чрез Агенцията за социално подпомагане е отпуснало еднократна помощ за ученици на близо 145 000 деца. Семействата на повече от половината от тях вече са получили първия транш от подпомагането от 150 лв. Останалите ще получат средствата в следващите седмици, съобщават от министерството. Втората..
В Бургас новата учебна година ще бъде посрещната в обновени сгради, класни стаи и нови корпуси на образователни институции. Ремонтните дейности в някои от училищата ще продължат, но това няма да попречи за 2750 деца да прекрачат прага на учебните заведения в общината. Наблюдава се една интересна тенденция – увеличават се чуждестранните ученици и..
Всички училища в Ямболска област са в готовност да отворят врати на 15 септември. В няколко учебни заведения ремонтните дейности ще продължат, но образователният процес ще започне навсякъде присъствено. Нaд 11 700 са учениците в областта, за пръв път училищният праг ще прекрачат 1016 деца, а за 775 дванайсетокласници това ще е последна учебна..
От 15 септември започва приемът на заявления за отпускане на стипендия от инициативата на президента "Подкрепи една мечта". Еднократната финансова помощ могат да получат студенти в първи курс, които са били настанени в социални услуги или приемно семейство в 11-ти или 12-ти клас и имат успех от дипломата не по-малък от 4.00. Подкрепа ще получат и..
Ново изследване на Института за пазарна икономика показва, че 10% от зрелостниците постигат резултат под "среден 3" на матурата по български език и литература. Анализът използва данни за последните три години, от които става ясно, че за около 22% от училищата в страната проблемът е системен. Зрелостниците от повече от 200 училища в страната за трета..
В Бургас новата учебна година ще бъде посрещната в обновени сгради, класни стаи и нови корпуси на образователни институции. Ремонтните дейности в някои..
Всички училища в Ямболска област са в готовност да отворят врати на 15 септември. В няколко учебни заведения ремонтните дейности ще продължат, но..
С рекорден брой ученици и нов корпус, откриха новата учебна година в ОУ „Христо Ботев“, в бургаския квартал „Победа“. 90 първокласници прекрачиха за..