Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искат заплатите на медиците да се вържат към средната заплата в страната

Снимка: Анелия Кръндева


Лекарският съюз ще постави пред новата власт искането си за обвързване възнагражденията на медиците със средната работна заплата в страната. Досега това ставаше на база предоговаряне на колективния трудов договор. 

Той обаче изтече през април, а нов все още няма. На фона на буксуващите преговори между болнични директори и синдикати, от Лекарския съюз предложиха основните възнаграждения на медиците да не се фиксират в колективен трудов договор, а да се обвържат със средните заплати в страната. 

„По този начин ще се формира едно изравняване на заплатите в здравеопазването с различни други сектори, които по същия начин са обвързани със средната заплата в страната. Другото което е – КТД може и да не се случи, защото собствениците на болници и работодателите в здравеопазването в много случаи нямат възможността да платят парите, които са договорени по КТД“обяснява регионалният председател в Бургас д-р Цветомир Цветков

Предложенията за законодателните промени могат да бъдат внесени в Народното събнание от някои от новите народни представители или от администрацията на Министерството на здравеопазването, тъй като Лекарския съюз няма право на законодателна инициатива. Според д-р Цветков в текстовете трябва да залегнат различни степени на заплащане за млад лекар, за лекар в отделение, за завеждащ отделение и т. н., като те бъдат съпоставими със средната заплата в страната. 

"Когато това е вкарано в закон, вече то е законова норма и тогава вече няма нужда да предоговаряме всеки път едно и също нещо", подчертава д-р Цветков.

Липсата на реално остойностяване на труда на медиците е причина за изтичането им от родното здравеопазване, категоричен е лекарят. И в момента на много места не са достигнати нивата на заплащане по стария КТД, посочват още от Лекарския съюз.

Повече чуйте в звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Чечева: Трябва да обръщаме внимание и на психичното си здраве

И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

От 1 април: НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:20
Д-р Георги Гребенаров

Д-р Георги Гребенаров: Стресът, проблемите и наркотиците могат да са пагубни за психичното здраве

Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..

публикувано на 05.02.25 в 16:00

Бургаски учени разработват изкуствен интелект в помощ на медицината

Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..

публикувано на 04.02.25 в 14:46
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..

публикувано на 03.02.25 в 14:40