Пулева допълни, че е подавала многократно сигнали до Комисията за защита на потребителите, но отговор от там няма. Последното й писмо е от преди два месеца. „Искахме да направим съвместна среща с НАП, с ДАИ. Няколко пъти обясняваме, че контролът може да стане от общинска полиция. Казаха ни, че това е невъзможно. Прекалено натоварени са и нямат персонал“, допълни тя.
Проблемът с нерегламентирания превоз също продължава. „Преди дни минах през българо-турската граница. Минават с куфарите, качват ги на колите и ги карат. Какъв е? Кой е той? Издал ли е касов бон? В същото време легалните туроператори ги проверяват. На мен ми е ясно, че аз трябва да мина с документи границата. Колко такива ще хванат на граница? Единици, видяхме колко се хванаха – някой си забравил баджа, другия си забравил ваучера. Това са дребни неща, които се предоставят веднага при една проверка“, коментира Пулева.
Тя допълни, че най-често „мними“ туроператори се срещат от Украйна и Полша. „Навсякъде е пълно. Украински автобуси има навсякъде, украински групи има навсякъде, украински екскурзоводи има навсякъде в момента. Не е редно по този начин. Нека всеки да работи, но да работи по легалния начин. Аз също имам украинци, които работят при мен. Те са ми назначени на трудов договор и си плащам съответните данъци“, обясни Пулева.
Според нея може да се очаква ръст през този туристически сезон с около 15 % - 20 %. Заради затоплянето на времето се наблюдават и много резервации, които постъпват в последния момент. „Никога през юни не сме имали такова движение. Може да е за по два дни, да е за уикенд. Наистина сезонът си тръгна“, допълни тя. Проблемът с липсата на достатъчно персонал обаче остава.
През последните дни част от туристическия бранш в региона сигнализира за проблема с ремонтите по Черноморието и в частност с този на входа на Бургас от Поморие. Преди дни и Сдружението „Национален борд туризъм“ излезе с призив за по-добра организация за приключването им в най-кратък срок. Те посочват, че ремонтните дейности по основните пътни артерии на страната затрудняват придвижването на туристите.
„Като човек от частни бизнес, да това ми създава неудобства. Удължава ми се пътя. От друга страна четох и съобщението на общинската администрация, че ако в момента не приключи това, рискуваме да загубим средствата. В крайна сметка преди месец се върнах от Рим, там от 5 години тече огромен ремонт на метрото в центъра до Колизеиума. Не мисля, че това трябва толкова много да го преекспонираме. Има вариант – обходът е добре направен. Удължава се с 10-15 мин, но това мисля, че е преекспониране. Търпеливо можем да изчакаме до края на юни. Няма как, нали искаме в крайна сметка да се обнови. Нали искаме и границата да се разшири. Ако успеят да се съгласуват проектите и започнат ремонтите? Никога няма подходящ момент за един такъв ремонт. Въпросът е да не пречи на нормалната работа“, коментира Пулева.
След среща по темата между представители на министерствата на туризма и регионалното развитие стана ясно, че в отсечката Обзор – к.к. „Слънчев бряг“, т.нар. Обзорски проход, АПИ има отговорност да извършва текущи краткосрочни ремонти само в работните дни. За периода на активния туристически сезон няма да се работи през почивните дни – от петък до неделя. В момента се ремонтира Дюленският проход, а в края на юни ще започне и отсечката между село Гюльовца до кръстовището с к.к. „Слънчев бряг“ – Бургас.
Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни. Пазарът на имоти расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 година. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се осъществяват с..
Социалните мрежи са модерното място за реклама дори и в туристическия бранш. Тематичен форум за дигиталните услуги, които могат да предложат хотелите в страната, се проведе в Бургас. Присъстваха представители на администрацията, туристическия сектор и маркетинг експерти. Не се залага достатъчно на маркетинга в сектора, стана ясно..
Потенциалът на България да се утвърди на германския пазар не само като лятна морска дестинация, но и като място за културно-исторически, здравен, еко и спортен туризъм, бяха основните акценти в среща, която проведоха министърът на туризма Мирослав Боршош и главният управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Соня Миклау...
За нормално протичане на поливния сезон настояват от Българската аграрна камара. Според нейни представители той е застрашен, тъй като водата от язовирите се ползва за производство на електроенергия. От организацията настояват за спешни мерки и заплашват с протестни действия. В изготвена декларация очертават проблемите и част от решенията им. Даваме..
От днес се повишават минималният и максималният осигурителни доходи. Минималната база за начисляване на социалните осигуровки вече е 1077 лева, включително за самоосигуряващите се, земеделските стопани и тютюнопроизводителите, а максималната е с ръст от 350 лева и достига 4 130. Новите параметри са част от тазгодишният бюджет на Държавното обществено..
Днес изтича срокът за плащане на данъка върху доходите на физическите лица с 5% отстъпка от сумата за довнасяне. Такова задължение имат хората, които не са заявили пред платеца на дохода, че искат и през четвъртото тримесечие на миналата година да им бъде удържан налогът авансово. За да се възползват от тази възможност, трябва до..
Министърът на туризма Мирослав Боршош даде заявка в Бургас, че започва работа по създаването на туристическа полиция. В морския град той се срещна с представители на институциите и кметове, за да провери подготовката на Южното Черноморие за Лято 2025. Официалното откриване на туристическия сезон за Черноморието ще бъде с плажно парти на 31 май..
Социалните мрежи са модерното място за реклама дори и в туристическия бранш. Тематичен форум за дигиталните услуги, които могат да предложат..
Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни. Пазарът на имоти расте в..