Тази седмица община Бургас ще обяви покана за включване в гражданско сдружение „Енергийна общност“. В него с парична вноска могат да участват физически и юридически лица. Целта на дружеството е изграждане на фотоволтаична централа, чиято електроенергия общината ще изкупува за нуждите на плувния басейн в к-с „Славейков“.
Иновативният проект в партньорство на общината и граждани цели набиране на 431 802 лева за изграждане на фотоволтаична система на покрива на плувния комплекс "Арена ОЗК". Над 85% от генерираната слънчева енергия ще бъде изкупувана от общината за нуждите на басейна. Обявената стойност е 13 ст. за киловатчас.
Разработихме нова методика, която гарантира висока доходност, обяви кметът Димитър Николов.
„Държавата, общината са най-сигурният платец, най-безрисковия платец, те не могат да фалират. За мен лично това е една нова, по-висока категория в класическата форма на публично-частно партньорство, което се насърчава от Европейската комисия“
Съветниците единодушно подкрепиха инициативата. Стоян Грозев посочи:
„13 стотинки на киловатчас, които се гарантират от община Бургас не са никак малък доход. На всеки 3 години имаме по договор възможност за актуализация. Това, при една инвестиция от 430 хиляди лева, носи доста добра доходност“
Минималната вноска от страна на гражданите е 500 лв, максимална 10 000 лв, решиха съветниците.
Срокът за набиране на капитала за фотоволтаичната централа ще бъде 2 месеца. Ако средствата не бъдат осигурени той ще бъде удължаван с по 1 месец до набирането им.
Повече чуйте в звуковия файл:С тарата чешма пред Кметство с. Тополица отново дарява прохлада на местните жители и гости на селото. По проект на обща стойност 12 хил. лв беше изцяло подменен стария водопровод на чешмата. Това се случи с безвъзмездно финансиране по Програма „Капка по капка“, благодарение на Фондация „Бикоуз“ в помощ на благотворителността, с финансиране на JTI и..
Представители на организации от сферата на културата, които изпълняват проекти, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост, се събраха на протест пред Министерството на културата. Според тях е блокирано отчитането и е забавено изплащане на средства по процедурите, администрирани от Национален фонд "Култура", което ги изправя пред финансови..
Таксиметровите услуги в Ямбол ще поскъпнат от началото на следващата година. Рамката на цените не е променяна от 2016 година. Минималният праг на дневната тарифа ще е 0,90 лв./км, а максималният – 2 лв./км, нощната тарифа ще се определя в рамките от 1 лев до 2,20 лв. за километър, уточни председателят на общинския съвет в Ямбол Антон Шиков, след..
Завършиха асфалтовите работи в платното за Бургас в участъка от АМ „Тракия“ в област Сливен, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Обновеното трасе е с дължина 11 км и е между 262-и и 273-и км. При добри метеорологични условия се предвижда до неделя да бъдат монтирани ограничителните системи. През следващата седмица, веднага след като приключи..
Две години след старта на строително-монтажните дейности от ВиК Бургас, вече е въведена в експлоатация реконструкцията на Деривация "Камчия-Юг" при айтоското село Черноград. Обектът, който първоначално е бил изграден преди повече от половин век сега подобрява водоснабдяването за десетки хиляди жители на две от бургаските общини - Айтос и Карнобат...
Жители на бургаския квартал „Победа“ са подали молба към Общинския съвет и към Общината относно кражби и посегателства, които с времето ескалират. Според гражданите, в квартала липсват пътни знаци, полицейско присъствие и какъвто и да е контрол. Те са подавали жалби в Районното управление, но не последвала желаната от тях реакция, а именно..
Към момента няма информация за броя на задържаните по време на вчерашния протест пред парламента срещу проекта за бюджет. Около полунощ група протестиращи се опитаха да преградят булевард "Дондуков" с кофи за смет и да спрат лек автомобил, който се опитваше да премине оттам. Протест срещу Бюджет 2026 в Триъгълника на властта (ОБНОВЕНА) Това..