Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Браншът: Държавата бави пристигането на работници от трети държави

Проблемите на туристическия бранш с работниците от трети страни се оказа, че не се изчерпват само със забавените с месеци визи, които трябваше да издадат консулските ни служби. Цялата процедура по престоя им в страната ни също се оказа минирана от законодателите. 

Липсата на синхронизация между действията на българските институции води до нови разходи, нерви и бюрокрация за бизнеса, а друга част от законодателните изисквания граничат направо с абсурда. 

Кризата за работна ръка в туризма, а и не само там, ще се задълбочава с годините и затова държавата трябва да изготви стратегия. Както знаем, обаче, българската държава не може да се похвали със стратегически решения,  а всичките и действия са форсмажорни, което пък е причина да живеем в непрекъснат стрес. Така се случва и с българския туризъм. 

Новият туристически сезон започна с мъка, защото десетки работодатели по морето бяха изправени пред тежка криза заради липсата на работна ръка. За целта те се бяха подготвили да посрещнат работници от трети страни като Киргизстан, Узбекистан, Непал и Бангладеш. 

Да, но държавата ни забави с месеци издаването на работни визи, затова и работниците вместо през май, пристигнаха в края на юни, като има и такива, които тепърва ще пристигат. Те идват тук с визи за 3 месеца тоест могат да останат до края на септември. Могат да останат, но не могат да работят. 

А защо това е така, обяснява Пламен Дотов – юрисконсулт в миграционен център, където се очакват 4500 работници от Узбекистан, които вече имат осигурени визи.

Какво мислят работодателите за бюрокрацията и несинхронизираните процедури, в които са включени агенции, министерства и служби по сигурнастта. Проблемът коментира и Веселин Налбантов, хотелиер и зам.-председател на БАХР.

Ресторантьор от Созопол сподели, че 33-ма работници от Узбекистан вече са пристигнали и чакат да започнат работа.

По българското Черноморие много от работодателите имат над 100 служители. Според промени в Закона сега техните заплати трябва да се превеждат по банков път, но как да бъдат открити банкови сметки на чуждестранните работници. Дали това изобщо е възможно, коментира и Пламен Дотов.

От Министерството на туризма за целия куп абсурди получих един отговор. Законите ни били съобразени с тези на ЕС и нищо не може да се направи. Ах, този ЕС как удобно всеки път прикрива законодателната ни безпомощност.

Подробности чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дания с повече редовни полети и туристи към Бургас през 2025 година

Очаква се ръст на туристите от Дания през сезон 2025, като само от Копенхаген до летище Бургас са планирани 179 полета, а от Билунд – 116. Това стана ясно по време на среща между кмета Димитър Николов и посланика на Дания Флеминг Стендер. Посланикът е бил впечатлен от разширената веломрежа в града и прояви интерес към мерките за климат и чистота...

публикувано на 11.04.25 в 16:30

КНСБ настоява за 15% ръст на заплатите в националните медии и други сектори

КНСБ настоява да бъдат увеличат с 15% заплатите в 7-8 сектора, които синдикатът определя като рискови. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първият в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Според Димитров са нужни между 150 и 200..

публикувано на 10.04.25 в 14:30
снимката е илюстративна

Боршош и Световният съвет за туризъм обсъждат здравен спа форум у нас

Министърът на туризма Мирослав Боршош обсъди с президента на Световния съвет за пътуване и туризъм Джулия Симпсън възможностите за стратегическо партньорство и съвместни инициативи за развитие на сектора у нас. Акцент в разговора беше организирането на международен инвестиционен форум, посветен на медицинския, СПА и уелнес туризъм. По думите на..

публикувано на 10.04.25 в 11:30
Архив

Между 600 и 800 лв. на декар са загубите от измръзналите овошки в Югоизточна България

Между 600 и 800 лв.на декар са загубите на зeмeделските производители заради измръзналите овощни насаждения в Югоизточна България. Това каза Живка Грозева от Асоциацията на овощарите в България. Над 100 са засегнатите стопани от общините Бургас, Карнобат, Айтос, Руен и районите около Сливен и Ямбол.  За 1- ви път от 25 години овощните градини в..

публикувано на 10.04.25 в 09:48

Двама министри откриват в Бургас "световното“ състезание на вината от сорта Совиньон блан

Министрите на туризма Мирослав Боршош, на земеделието и храните Георги Тахов и кметът на Бургас Димитър Николов ще открият 16-то „световно“ състезание на вината от сорта Совиньон блан. От 11 до 13 април морският град ще е домакин на престижния международен Concours Mondial de Bruxelles (CMB), на който за медали ще се състезават над 1000..

публикувано на 09.04.25 в 17:00
Георги Тахов

Държавата ще компенсира земеделците заради измръзналите овошки

Държавата ще компенсира земеделските производители заради измръзналата продукция, заяви министър Георги Тахов. Условието за покриване на загубите е за 100% пропаднали площи. Компенсацията ще е за 80% от извършените разходи, съгласно технологичните карти на Министерство на земеделието и храните, обяви Тахов по време на брифинг в Министерски съвет...

публикувано на 09.04.25 в 15:18

Здравко Василев: Не сме доволни от работата на летището, ще протестираме

За целогодишна експлоатация на летище Бургас с ясен ангажимент за възстановяване на редовните полети и устойчива стратегия за развитие. Това ще поиска протест на 12 април пред Областната управа в Бургас. Инициативата е на Гражданското обединение „Бургазлии“.  Летището не можа да възстанови нивото си на работа от преди Ковид 19, посочи един от..

обновено на 08.04.25 в 17:41