Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

УНГ специалисти: Слуховият скрининг на новородените трябва да е задължителен

Едно на всеки хиляда бебета се ражда глухо

Снимка: freepik

Едно от всеки хиляда деца се ражда глухо, а три на всеки хиляда новородени имат нарушения на слуха в различна степен. Това означава, че от общо 51 197 бебета, родени в България през изминалата 2023 г., между 50 и 60 имат или пълна, или частична загуба на слуха. За съжаление, това не се открива веднага, а би следвало, казва доц. д-р Даниел Петков, началник Клиника по УНГ болести в УМБАЛ Бургас. „Ако се опираме на тези научни данни, би трябвало в България да диагностицираме всяка година по 50-60 глухи деца. А реално се диагностицират много по-малко. Причината е както в незнанието на родителите, така и в непровеждането на слуховия скрининг, който следва да е задължителен“, казва той.

В България детската глухота се открива около първата година на детето, а би следвало това да се случва месеци след раждането. В много от неонатологичните отделения на болниците в България, както и в УМБАЛ Бургас, слуховият скрининг се извършва задължително още в първите дни от живота на бебето, но това не е практика в абсолютно всички лечебни заведения. Ако изследването не се направи веднага след раждането, следва родителите да търсят възможност да го направят до навършването на двумесечна възраст на бебето или най-късно до шестмесечната му възраст. А ако слуховият скрининг при раждането е показал отклонения, той трябва да се повтори след месец-два. Слуховият скрининг е безболезнено изследване с апарат, като във външния слухов канал се поставя сензор с мек накрайник. Подава се звуков сигнал и апаратът отчита реакцията на вътрешното ухо. По този начин, освен увреждания на вътрешното ухо, могат да се „уловят“ и заболявания на външното или на средното ухо.


„Ако при скрининга са установени нарушения на слуха, лекарят може да препоръча изследване на евокирани потенциали със специална апаратура, с каквато Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ Бургас вече разполага. Извършва се с пълна упойка и само по лекарска преценка. Често причините за нарушения слух са лечими, а нелечимите се преодоляват с протезиране, което колкото по-рано се извърши, толкова по-пълноценно ще чува детето. Оптималната възраст при новородените е между 6-я и 8-я месец“, посочва доц. д-р Даниел Петков.

При нормално развитие на слуха на 4 месеца бебето реагира на силен звук, а на 6–7-месечна възраст вече разпознава по-слаби звуци и локализира посоката, от която идват. Повод за притеснение има, когато до края на втория месец детето не реагира на силни звуци – пляскане с ръце, кучешки лай, шум от прахосмукачка, сешоар. Около 3-месечна възраст детето трябва да реагира на свирещи играчки, а два месеца по-късно – на звуци от радио, телевизор и други непознати шумове. Отделни думи детето разпознава на 1-годишна възраст, но не бива да се чака до тогава.

При деца с намален слух или с пълна глухота се наблюдава забавено или липсващо говорно развитие. Ето защо ранното диагностициране и протезиране дават шанс на нечуващите деца да развият нормално сетивата си, да проговорят и да възприемат света както чуващите деца.

По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От утре в Ямбол отпадат въведените противоепидемични мерки

От утре, 28 януари, в Ямболска област отпадат въведените противоепидемични мерки в лечебните и социалните заведения, а учениците се връщат в училищата. Заболеваемостта през последните дни е намаляла и обстановката постепенно се нормализира, каза директорът  на Регионалната здравна инспекция д-р Радостина Калчева.  „Заболеваемостта за предходната..

публикувано на 27.01.25 в 12:30

Без грипна епидемия в Бургас засега

Намаляват случаите на заболели с грип и остри респираторни заболявания в Бургаска област, показват последните данни на здравните власти.  В петък в града е заседавал областния оперативен щаб за борба със заболяването. Общата позиция бе, че в момента няма основания за обявяване на грипна епидемия, каза д-р Мирослава Киселкова, директор на..

публикувано на 27.01.25 в 11:26

В Ямбол днес решават за мерките срещу разпространението на грипа

В Ямболска област днес ще бъде взето решение дали да продължат да действат противоепидемичните мерки срещу разпространението на грипа. От миналата седмица в района е обявена грипна епидемия, а учениците се обучават дистанционно. До днес включително учениците се обучават в електронна среда, като на предстоящото заседание на  Областния съвет по..

публикувано на 27.01.25 в 07:42

Детското отделение на елховската болница ще бъде ремонтирано за половин милион лева

Ремонт и модернизация на детското отделение на елховската  болница „Св. Иван Рилски“ планират от общинската администрация. Стойността на дейностите е за половин милион лева, като средствата ще се осигурят по европейски проект.   Болничното заведение е сред малкото в страната общински такива, които са финансово стабилни. Освен жителите на Елхово, тук се..

публикувано на 25.01.25 в 08:18

Предстои основен ремонт на психодиспансера в Бургас

Предстои основен ремонт на сградата на Центъра за психично здраве в Бургас. Проектът е на стойност 1,2 млн. лева, осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост.   Инвестицията трябва да бъде изпълнена до края на годината . По нея се предвижда и закупуване на ново обзавеждане и медицинска апаратура.  Центърът за психично здраве се..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Ръст на болните в Бургас, при съмнение за грип направете комбиниран тест

Увеличават се случаите на остри респираторни заболявания и грип в Бургас, посочват лекари. На прага на грипната епидемия те съветват да ограничим контактите, а при заболяване болните да си направят комбинирани тестове за грип. Ръстът на болните се покачва всяка седмица от нова година насам, казва личният лекар д-р Пламен Панайот ов...

публикувано на 22.01.25 в 09:20

В електронна среда се обучават от днес учениците в Ямболска област

От днес всички училища в Ямболска област преминават към обучение в електронна среда. От вчера в областта е обявена грипна епидемия, тъй като са достигнати критичните за района стойности на заболяемост от 349 на 10 000 души население. Мерките ще продължат да действат до 27 януари включително. След решението на Областния съвет по..

публикувано на 22.01.25 в 07:40