Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес:

Представят монографията „Бежанският въпрос в българо - турските отношения и установяване на източнотракийски бежанци в България"

Нейн автор е Иванка Делева, уредник в отдел „История“ на РИМ – Бургас

| обновено на 11.07.24 в 10:19

Историкът Иванка Делева ще представи през следващата седмица монографията си „Бежанският въпрос в българо-турските отношения и установяването на източнотракийски бежанци в България през периода 1913 – 1925 година“.

Автор на тематичното изследване е д-р  Делева, уредник в отдел „История“ на РИМ – Бургас. Научни рецензенти на изданието, което представлява докторската дисертация на автора са проф. дин Щелиян Д. Щерионов от Институт за изследване на населението и човека при БАН и доц. д-р Стефан Минков от Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“. Книгата е отпечатана в издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“.


Основните приноси на монографията ще бъдат представени от доц. д-р Ваня Стоянова от Институт за исторически изследвания при БАН и научен секретар на Тракийския научен институт към Съюза на тракийските дружества в България. Научните интереси на доц. Стоянова са в областите нова и най-нова история на България и Балканите; Тракийски въпрос, изследван във всичките му аспекти – териториален, дипломатически, етнодемографски, просветен и др., както и Македонски въпрос; нации и национализъм; български общности зад граница; малцинства; църква; религия; памет. Особен принос имат разработените от доц. В. Стоянова материали за организираното тракийско движение и дейността му за защита на тракийските българи и популяризирането на тяхната кауза, както и сведенията за видни фигури свързали живота си с дейността в Тракия и тракийските българи.

Иванка Делева е родена през 1973 година в град Бургас. През 1996 година завършва магистърска степен в специалност „История и география“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. В периода 2020 – 2024 година е задочен докторант в ШУ „Епископ Константин Преславски“ в докторска програма „Нова и най-нова обща история (История на Балканските народи), а през 2024 година защитава докторска дисертация. От 1999 година работи в Регионален исторически музей – Бургас като уредник в отдел „История“.

Представянето на монографията й ще е днес (11 юли) от 18:00 часа в двора на Етнографския музей на ул. „Славянска“ № 69. 
По публикацията работи: Стефка Бакърджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Бургас отличава близо 100 педагози по повод 24 май

Работещи в бургаското образование ще бъдат отличени за високи професионални заслуги през учебната година днес. Събитието е от 13.00 часа в конгресния център. Поводът е предстоящият 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност.   97 педагози, работили активно и успешно от детски..

публикувано на 22.05.25 в 09:00

Емил Милев: Няма да има ветрогенератори в Черно море, увери държавата

Няма да се изграждат ветрогенератори в Черно море – това е уверението, което представители на рибарския и туристическия бранш са получили от държавната администрация на среща в Министерството на земеделието. Срещата бе инициирана заради опасения около приетия на 8 май Закон за енергията от възобновяеми източници. „Може би за първи път..

публикувано на 22.05.25 в 08:41

Община Царево: Няма конфликт с църквата, нестинарството не е забранено (ОБНОВЕНА)

Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за коментира официално забраната на Сливенския митрополит Арсений  нестинарските игри да започват от православен храм и да се насят иконите на светците Константин и Елена.  Общината не влиза в спор с..

обновено на 21.05.25 в 19:19

В община Болярово се съревновават за титлата „Най-чисто и приветливо село"

Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..

публикувано на 21.05.25 в 17:00

Несебър въвежда иновативни умни гривни за самотноживеещи възрастни хора

Община Несебър започна реализацията на проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Несебър“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027, съфинансиран от Европейския съюз. Целта е да се подобри достъпът до здравно-социални грижи за самотноживеещи възрастни хора и лица с увреждания, които не могат да се обслужват сами. Ключов..

публикувано на 21.05.25 в 16:40

Фотоизложба на Христо Анестев разказва за есетрите и рибарите на Черно море

Фотоизложбата „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ бе открита днес до Часовника в центъра на Бургас. Тя акцентира върху критичните предизвикателства пред Черноморските страни, свързани с опазването kd морското биоразнообразие. Нейни организатори са фондациите „Опазване на биоразнообразието в България“ и  „За нашето море“...

публикувано на 21.05.25 в 16:25

Сливенският владика забрани носенето на икони от нестинари

Забрана нестинарските игри да започват от православен храм, издаде Сливенския митрополит Арсений по повод празника „Св.св. Константин и Елена“, при който се преминава през жарава с боси крака, а танцуващите носят иконата на двамата светци. Нестинарството се практикува в основно странджанските села, които попадат в територията на Сливенска епархия...

публикувано на 21.05.25 в 15:20