Петдесет години се отбелязват от пресичането на Атлантическия океан от Дончо и Юлия Папазови със спасителна корабна лодка “ДЖУ IV”. Това се случва през лятото на 1974 г., като за първи път в историята на световното мореплаване се преминава океан, използвайки спасителна конвенционална лодка с платна и без кил.
Историята на мореплавателите тръгва преди повече от половин век през 1970 г., когато в продължение на две седмици Дончо, на борда на рибарска лодка, плава в Бургаския залив и поставя началото на експедиции „Планктон“.
За 63 дни и 4880 морски мили, от Гибралтар през Лас Палмас до Сантяго де Куба, завършват първото си пресичане на океан на 16 юли 1974.
Прекосяването на Атлантическия океан е част от експедициите „Планктон“ осъществени от Дончо и Джу през 70-те и 80-те години, вдъхновени от френския лекар и мореплавател Ален Бомбар, който пресича Атлантика през 1952 година с гумена лодка, само на морска вода и риба.
Основната идея на експедициите е да се наблюдава поведението на човек, поставен в крайно тежки условия; изпробването на хранителните качества на планктона и възможностите за оцеляване след корабокрушение.
По време на плаването през Атлантика е използвана корабна спасителна лодка дълга 8 м., с малка рубка, алуминиева тръба за мачта и платна грот и стаксел. Както всяка корабна спасителна лодка и „ДЖУ IV“ е оборудвана със спасителна радиостанция на акумулатори и ръчен генератор. Хранителният режим на Дончо и Юлия е до 40% от минималните необходими калории и до 50% за сладката вода на човек. Останалите калории се набавят от уловения зоопланктон. По време на плаването Дончо отслабва с 18,5 кг, а Джу - с 9.
По повод 50 години от пресичането на Атлантика, Дончо споделя: “Не тръгнахме само, за да пресечем океана, както правят обичащите да плават. Изследвахме състоянието на човека в крайно тежки условия и провеждахме наблюдения на замърсяването на океана. И разбира се, снимахме,”. Има запазени кадри в архива на БНТ от всичките плавания , както и 4 книги описващи приключенията.
“Не бяхме виждали океан нито от брега, нито от въздуха. За втори път попадахме на спасителна лодка с платна. Разстоянието от Гибралтар до Куба трябваше да вземем само с едно спиране - на Канарските острови. Бяхме наясно, че в края на дългото плаване ще хванем сезона на ураганите. А се налагаше да се движим по най-дългата страна на Бермудския триъгълник. Беше си изпитание, но го преодоляхме,“ споделя след половин век Дончо и добавя: “Има голяма разлика в плаването с яхта и плаването със спасителна лодка. С яхта е много по-безопасно, защото тя има кил и трудно може да се преобърне. Но дори и да се случи, се изправя отново. Ако спасителната лодка се обърне, тя не може да се върне в старото положение. В наше време плаването се извършва с помощта на уреди, които показват мястото. Ние трябваше да определяме къде се намираме със секстант по слънцето и звездите, което е трудно, когато се клати лодката. Тя върви само по посока на вятъра или перпендикулярно на него. Спокойно можеш да изпуснеш пристанището, което си обявил в програмата. Невъзможно е да се върнеш обратно. С яхта винаги можеш да лавираш. В експедиции, подобни на нашата, почти няма романтика, всичко е груб, изморителен труд”.
По повод годишнината се планира ново издание на книгата на Дончо и Юлия Папазови ”С ДЖУ през Атлантика” (1975).
През летните месеци в Бургас се провежда безплатен курс по самозащита, насочен към хора от всички възрасти, които желаят да подобрят своите умения за безопасност, както и да повишат своята самоувереност. Тренировките се провеждат всеки четвъртък през юли и август от 18:00 часа в голямата зала на Младежки международен център, на адрес: ж.к. „Меден..
Насип от уранов рудник е причината за радиоактивната вода в гр. Шивачево. Това е изводът след взетите от ВиК проби в района на водосбора, който захранва с вода горните квартали на града. Проблемът съществува от близо 50 години, като проявлението му е най-често през лятото, когато спадне дебита на водите. Кметът на град Шивачево Деян Иванов обясни,..
Първата в Бургас градска интерактивна игра Play БНР Бургас е достъпна до края на август. Вълнуващото приключение е създадено от БНР Бургас и платформата „Вътрешен глас“. Познавателната игра е посветена на 90 години БНР и 13-тата годишнината на радиото в Бургас. Първото й издание премина с изключителен успех-25 отбора с над 100 играчи приеха..
Фестивалът на пясъчните скулптури ще бъде открит в петък от 18 часа в парк „Езеро“ в Бургас. Това е 18-ото издание на събитието, което и тази година ще бъде разположено на площ от 5 декара в близост до Конната база. Организаторите от общината са избрали темата „Градът на приказките“. Фигури от пясък изобразяват герои от произведения като „Алиса в..
На остров Света Анастасия е инсталирано ново арт съоръжение – гигантски калейдоскоп, създаден от „Музей на невъзможното“. То комбинира огледала и светлина, за да генерира безкрайни повторения на образи. Подобна инсталация вече е поставена на Ченгене скеле. И двата обекта се посещават целогодишно от туристи и местни жители. Калейдоскопът е..
Изложбата „Модата – в огледалото на едно столетие 1850–1950“ се показва в Историческата експозиция на Регионален исторически музей – Бургас. Снимките и документите за ретроспекцията са подбрани от всички държавни архиви в страната, а експозицията е кураторски оформена от Адриана Попова и художнически реализирана от Ива Велинова. В огледалото на..
Във второто издание на ретро парада в Бургас ще бъдат представени над 150 емблематични возила от България и чужбина. Събитието ще се проведе пред Експоцентър „Флора“ на 5 юли 2025 г. от 10:00 до 14:30 ч. Сред акцентите е реставриран Ford Mustang 1967 с характерния V8 двигател и спортна каросерия. Този американски класик привлича вниманието със своя..
Фестивалът на пясъчните скулптури ще бъде открит в петък от 18 часа в парк „Езеро“ в Бургас. Това е 18-ото издание на събитието, което и тази година ще..
Изложбата „Модата – в огледалото на едно столетие 1850–1950“ се показва в Историческата експозиция на Регионален исторически музей – Бургас. Снимките и..
На остров Света Анастасия е инсталирано ново арт съоръжение – гигантски калейдоскоп, създаден от „Музей на невъзможното“. То комбинира огледала и светлина,..