Петдесет години се отбелязват от пресичането на Атлантическия океан от Дончо и Юлия Папазови със спасителна корабна лодка “ДЖУ IV”. Това се случва през лятото на 1974 г., като за първи път в историята на световното мореплаване се преминава океан, използвайки спасителна конвенционална лодка с платна и без кил.
Историята на мореплавателите тръгва преди повече от половин век през 1970 г., когато в продължение на две седмици Дончо, на борда на рибарска лодка, плава в Бургаския залив и поставя началото на експедиции „Планктон“.
За 63 дни и 4880 морски мили, от Гибралтар през Лас Палмас до Сантяго де Куба, завършват първото си пресичане на океан на 16 юли 1974.
Прекосяването на Атлантическия океан е част от експедициите „Планктон“ осъществени от Дончо и Джу през 70-те и 80-те години, вдъхновени от френския лекар и мореплавател Ален Бомбар, който пресича Атлантика през 1952 година с гумена лодка, само на морска вода и риба.
Основната идея на експедициите е да се наблюдава поведението на човек, поставен в крайно тежки условия; изпробването на хранителните качества на планктона и възможностите за оцеляване след корабокрушение.
По време на плаването през Атлантика е използвана корабна спасителна лодка дълга 8 м., с малка рубка, алуминиева тръба за мачта и платна грот и стаксел. Както всяка корабна спасителна лодка и „ДЖУ IV“ е оборудвана със спасителна радиостанция на акумулатори и ръчен генератор. Хранителният режим на Дончо и Юлия е до 40% от минималните необходими калории и до 50% за сладката вода на човек. Останалите калории се набавят от уловения зоопланктон. По време на плаването Дончо отслабва с 18,5 кг, а Джу - с 9.
По повод 50 години от пресичането на Атлантика, Дончо споделя: “Не тръгнахме само, за да пресечем океана, както правят обичащите да плават. Изследвахме състоянието на човека в крайно тежки условия и провеждахме наблюдения на замърсяването на океана. И разбира се, снимахме,”. Има запазени кадри в архива на БНТ от всичките плавания , както и 4 книги описващи приключенията.
“Не бяхме виждали океан нито от брега, нито от въздуха. За втори път попадахме на спасителна лодка с платна. Разстоянието от Гибралтар до Куба трябваше да вземем само с едно спиране - на Канарските острови. Бяхме наясно, че в края на дългото плаване ще хванем сезона на ураганите. А се налагаше да се движим по най-дългата страна на Бермудския триъгълник. Беше си изпитание, но го преодоляхме,“ споделя след половин век Дончо и добавя: “Има голяма разлика в плаването с яхта и плаването със спасителна лодка. С яхта е много по-безопасно, защото тя има кил и трудно може да се преобърне. Но дори и да се случи, се изправя отново. Ако спасителната лодка се обърне, тя не може да се върне в старото положение. В наше време плаването се извършва с помощта на уреди, които показват мястото. Ние трябваше да определяме къде се намираме със секстант по слънцето и звездите, което е трудно, когато се клати лодката. Тя върви само по посока на вятъра или перпендикулярно на него. Спокойно можеш да изпуснеш пристанището, което си обявил в програмата. Невъзможно е да се върнеш обратно. С яхта винаги можеш да лавираш. В експедиции, подобни на нашата, почти няма романтика, всичко е груб, изморителен труд”.
По повод годишнината се планира ново издание на книгата на Дончо и Юлия Папазови ”С ДЖУ през Атлантика” (1975).
Музикален разказ за весела компания предлагат на своите почитатели група "Черно Фередже". Те ще гостуват тази събота в „Модерен театър“ в Бургас. Музикантите, заедно с Фънки обещават да покажат най-нестандартното от себе си и да накарат публиката да пее заедно с тях, песни познати на голяма част от аудиторията още от детството. Е дин от..
Много бургазлии се събраха, въпреки мрачното и прохладно време, пред сградата на Културен дом НХК, за да участват в работилницата, посветена на Китайската лунна нова година. Фестивалът на пролетта започна от обяд и продължава до 16 часа. В работилницата хората можеха да си направят хартиен китайски фенер, да си изтеглят специално..
В най-романтичния месец на любовта, виното и мечтите Етно кафене и музей ще изненада жители и гости на града с едно различно събитие, съобщават от Община Бургас. На 1 февруари от 14:00 часа всеки желаещ може да се присъедини към специална творческа работилница, която е насочена към визуално представяне на целите и мечтите за 2025 година. Организатор..
Кукерската група „Каваклии“ от Долно Езерово получиха специалната награда на областния управител на Перник от фестивала „Сурва 2025“. Това беше 31 – то му издание в което участваха над 12 хиляди души и 22 чуждестранни групи от Гърция, Испания, Република Северна Македония, Черна гора, Сърбия, Словакия, Словения и Италия. Каваклии са..
Кукерската група "Каменовски традиции'', към община Камено спечелиха златен медал на Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва 2025". Отличието е в категорията „най-атрактивна група“, съобщи ръководителят й Атанас Статев: „ Нашите персонажи са бабата, дядото, мечката, мечкадарина, имаме си и дявол! Пресъздаваме..
Първият по Черноморието масив с маслинови дръвчета вече е факт и се намира в зоопарк Бургас, съобщават от общината. Масивът е около 5 дка. Идеята е в парка да има екологично чиста продукция. Маслиновите дръвчета няма да бъдат третирани с никакви химикали. А между тях ще се разхождат екзотични животни. Отглеждането на маслини в Бургаска област е..
Нова гнездова колония на къдроглав пеликан се сформира край Бургас, информират от Българското дружество за защита на птиците. Застрашените пернати са заели изкуствените острови в Натура 2000 зона „Комплекс Мандра-Пода“. Това е четвърто гнездово находище на вида в България, заедно с тези в езерото Сребърна, остров Персин (Белене) и Защитена местност..
Много бургазлии се събраха, въпреки мрачното и прохладно време, пред сградата на Културен дом НХК, за да участват в работилницата, посветена на..
Кукерската група „Каваклии“ от Долно Езерово получиха специалната награда на областния управител на Перник от фестивала „Сурва 2025“. Това..
Музикален разказ за весела компания предлагат на своите почитатели група "Черно Фередже". Те ще гостуват тази събота в „Модерен театър“ в Бургас...