Изложба, която ще гостува на 15 юли, понеделник в Бургас, показва Македония в европейската етническа картография (средата на XIX в. – Балканските войни 1912 – 1913 г.). Тя е дело на проф. Иван Илчев, ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“.
Експозицията включва табла с десетки етнографски карти, най-вече на европейски картографи, но са включени и карти на автори от балканските страни, показващи разнопосочните им стремежи на полуострова, разказа проф. Илчев:
„Това е една моя много стара идея, тъй като нашите държавници от години „плачат“ непрекъснато, че в Европа не познават проблемите ни и не разбират за какво става въпрос и аз от години предлагах да представим аргументи, които не са наши български или македонски, а европейски! Да се види какво е било схващането на европейските учени за характера на населението в Македония. Това съм го предлагал на четири наши министри на външните работи, които казваха – Да, добре, много хубаво!..и абсолютно нищо не се направи. Всъщност нашата пропаганда за Македония е оставена изцяло в ръцете на БАН, Македонския научен институт, Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, който аз оглавявам, но държавна политика в това отношение няма, въпреки всички вопли, които се издават от държавниците!“
Организаторите на изложбата не са търсили неизвестни карти, а само такива, които са публикувани в периодичния печат, в широко разпространени памфлети и в училищни атласи, тъй като те оказват силно въздействие върху обществените настроения и позволяват да се проследи какви са били основните нагласи към централната част на полуострова през периода средата на XIX в. – Балканските войни 1912 – 1913 г.
Експозицията досега е показвана в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, Националният исторически музей, Регионалната библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив и столицата на Републиката Северна Македония, Скопие. В края на септември ще бъде представена и в Регионалния исторически музей в Стара Загора. Тя е част от сътрудничеството, предвидено в договорите между Центъра за върхови постижения, община Бургас и ръководството на Бургаска област.
„Македония в европейската етническа картография (средата на XIX в. – Балканските войни 1912 – 1913 г.) ще бъде открита на 15 юли, понеделник от 18:00 ч. в Културния дом на НХК в Бургас, площад „Тройката“.повече може да чуете в звуковия файл:
„Нищо не може да те спре“ е филм на бургазлията Ники Урумов. Той разказва за хора, които са направили своя избор и чрез личния си пример вдъхновяват и обединяват другите. Това е разказ за онези, които, въпреки абсурдността на времето, в което живеем, правят всичко по силите си, за да създават добро. Филмът е покана за действие – призив към всеки,..
Лазарки от квартал Долно Езерово дариха събраната от тях сума по време на празника на семейство, чийто дом изгоря при пожар . Групата е обходила десетки къщи на Лазаровден въпреки студеното време. Така те не само са спазили традицията, но са направили и добро. Момичетата предварително са реши и обявили, че парите от обиколката им ще бъдат..
Движението на българските майки в Бургас успя да събере 5123,25 лева от продажбата на сувенири на Великденския си благотворителен базар. Той традиционно се провежда на пл. Тройката три дни преди Цветница. 387,45 лева от тази сума са от кутията за дарения. "Движение на българските майки" - Бургас провежда традиционния си благотворителен..
Доброволци, с помощта на отец Стоян Кралев изградиха за Великден нов път към храма в квартал „Василико“ в Царево. Новата алея осигурява и достъп за хора с увреждания. Обновен, озеленен, зареден с духовна сила, храм „Свето Успение Богородично“ широко отвори врати за среща със Създателя. „Има ли път към храма, трябва да го намерим“, каза отец Кралев...
С празничен камбанен звън и възгласи „Христос Воскресе“ в митрополитския храм „Св. Димитър“ в Сливен бе посрещнат Великден. Десетки граждани и гости на Сливен дойдоха в църквата, за да си вземат от благодатния огън и да занесат в домовете си пламъка на Христовата любов и да отпразнуват победата му над смъртта, и спасението на човечеството...
На Великден се изпълняват специални песнопения. За празничната атмосфера в най-големия бургаски храм „Св.Св. Кирил и Методий“ допринасят хористите в църквата . Повече от 20 години хорът води Лина Пеева, помощник режисьор и изпълнител в бургаската опера. Любовта към акапелното пеене при нея идва от времето, когато е част от хор „Родна..
Християнският свят посрещна Празника на празниците - Възкресение Христово, символизиращ победата на живота над смъртта и надеждата за вечен живот. Днес преди обед в храмове и манастири във всички епархии на Българската православна църква ще бъде отслужено Пасхалното последование, наречено Второ Възкресение. По време на богослужението евангелските..
1800 камери за видеонаблюдение са разположени в момента на територията на община Бургас. Предстои системата да се разшири с нови по-високо..
Лазарки от квартал Долно Езерово дариха събраната от тях сума по време на празника на семейство, чийто дом изгоря при пожар . Групата е обходила..
Доброволци, с помощта на отец Стоян Кралев изградиха за Великден нов път към храма в квартал „Василико“ в Царево. Новата алея осигурява и достъп за хора..