Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АПИ: Устройствени и екологични процедури бавят ремонта на надлеза на Черноморец

За ремонт на надлеза на пътния възел Черноморец настояват от местната власт. За обекта има изготвен технически проект от април 2022 година, който предвижда основна реконструкция на пътя и ново мостово съоръжение. Предвидените дейности са част от рехабилитация на 53 км от второкласния път Бургас - Созопол – Царево.

От 2018 насам се срещнахме със 7 представители на изпълнителната власт, 4 различни областни управители, няколко представители на АПИ и Областното пътно управление, пресмята кметът на Черноморец Росен Деспов:

„Всички казаха, че няма проблем, че мостът трябва да бъде ремонтиран, че това ще бъде част от ремонта на пътя Бургас-Царево, има осигурено финансиране и този ремонт предстои, но надлезът на пътния възел е в същото състояние. То не е добро, защото ограничението поставя в някакъв риск всички автобуси, които минават, защото ограничението е 12 тона, а един автобус тежи 20 тона. При нас на ден минават повече от 20 автобуса. Изключвам пречките, които се поставят извън сезона пред частния бизнес, когато товарните автомобили трябва да заобикалят надлеза, защото не могат да минават оттам, но дори и в туристическия сезон ние имаме проблем.“

Деспов апелира и към кметовете на Приморско и Царево да поставят въпроса, защото състоянието на инфраструктурата е част от целия туристически продукт, който Южното Черноморие предлага.

Заради фактическа грешка в кадастралната карта, за участъка предвиден за ремонт, е внесен проект за отстраняването ѝ през юни 2022 г. През февруари тази година е установена необходимост от прецизиране на проекта. Проектът за отстраняване на фактическата грешка е внесен отново за разглеждане на 14 юни т. г. в Агенцията по геодезия, картография и кадастър, поясняват от „Пътна инфраструктура“ след наше запитване. Това обаче, оказва се, не е единствената пречка. Част от инвестиционното предложение за ремонт на пътя засяга територии от природен парк ,,Ропотамо“. Очаква се произнасянето на бургаската екоинспекция, което може да бъде получено след приемането на проекта за отстраняване на установената явна фактическа грешка. Провежда се и актуализация на съгласувателната преписка за техническия проект за обекта, предвид изминалото време от предаването му, добавят от пътната агенция.

Едва след приключване на устройствените, екологичните и съгласувателните процедури, ще може да се премине към стартиране на процедурите по ЗОП за избор на строител и строителен надзор. От АПИ не се ангажират със срокове. Не отговарят и на въпроса на БНР-Бургас осигурено ли е финансирането за обекта.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Созопол с отличие за рибарското пристанище в национален конкурс

Община Созопол спечели второ място в националния конкурс на вестник „Строител“ за „Най-успешно реализиран проект в черноморска община“. Признанието е за изпълнението на проекта „Инвестиции в съществуващо рибарско пристанище – Терминал 1“, финансиран по Програма за морско дело и рибарство 2014–2020. В рамките на проекта е извършено обновяване на..

публикувано на 14.07.25 в 16:30

Община Болярово се готви за безводие, подадена е заявка за водоноски

Община Болярово предприема подготвителни действия във връзка с прогнозиран недостиг на вода през август. Въпреки че към момента няма сериозни нарушения във водоснабдяването, експерти предупреждават за спад в дебита на изворите през следващите седмици. На този етап единственото населено място с воден проблем е село Вълчи извор. За да се реагира..

публикувано на 14.07.25 в 16:00

Завърши ремонтът на моста над река Велека край село Звездец

Приключи ремонтът на фугите на моста над река Велека по първокласния път I-9 Бургас – Малко Търново, в района на село Звездец, информират от АПИ. Подменени са старите фуги, които позволяват разширение и свиване на конструкцията при температурни колебания. Извършено е допълнително укрепване с армировка и бетониране на участъци от съоръжението...

публикувано на 14.07.25 в 15:30

Над 300 души са напуснали за една година системата на горите

Горски служители от бургаска област се включиха в националния протест на работещите в горските стопанства на магистрала Тракия.Той е организиран от КНСБ. Над 1000 души настояват за увеличение на заплатите и подобряване условията на труд. Вицепрезидентът на синдиката Тодор Капитанов беше задържан от полицаите .Като се върне той ще решим докога..

публикувано на 14.07.25 в 14:12

Книга за игрите и обучението на децата след 1989 г. ще бъде представена в Бургас

Изследването „Обучение и игри на децата в постсоциализма“ на д-р Пламена Кирова ще бъде представено на 17 юли от 18:00 часа в двора на Етнографската експозиция към Регионалния исторически музей – Бургас, на ул. „Славянска“ 69. Книгата проследява трансформациите в детския свят след 1989 година през призмата на играта и обучението. Авторката изследва..

публикувано на 14.07.25 в 13:30

Медицинският център и пожарната в Царево получиха отличия в строителен конкурс

Медицинският център в Царево и обновената сграда на противопожарната служба в града бяха отличени в първото издание на конкурса „Строителен обект на Черноморието“. Събитието се проведе в Царево и бе организирано от вестник „Строител“ и Камарата на строителите в България. Наградите бяха присъдени от жури, в което участваха представители на държавни..

публикувано на 14.07.25 в 12:30

Фалшификации и измами при основни храни

Продължават нелоялните практики и фалшифицирането на най-търсените продукти от малката потребителска кошница - всички видове млечни продукти, масовите месни продукти и някои видове хляб. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна.  Някои видове хляб, предназначени за хора с..

публикувано на 14.07.25 в 12:00