Хотелиери и ресторантьори се готвят за стачни действия заради ръста на цените на тока за бизнеса през последния месец. От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация вече алармираха в писмо до министъра на туризма и до КРИБ за опасността от фалити в следствие на високата цена на тока в случай, че не се предвидят компенсации за бизнеса. Според тях тази цена е непосилна предвид и съкратения активен туристически сезон.
"Не притискаме никой, просто регионалните организации и самите хора са притеснени за бизнеса си, за инвестициите си и за хората си. Затова реагират по такъв начин – с искане за навременни действия. Ако няма такива действия, биха преминали към ефективни протестни действия", заявиха от асоциацията.
Бихме ги подкрепили безрезервно, декларира пред БНР Пламен Копчев - председател на Съюза на частните собственици в Слънчев бряг.
"Това, което те искат, е напълно разумно. Увеличението е брутално – 9-10 пъти. Всичко това налага някакво преустройство на бизнеса, но ние не можем да го преустроим по друг начин, освен да вдигнем цените. Вече започнаха преговори за догодина. Туроператорите могат да вдигнат с 4%. Как ние ще компенсираме и ще бъдем конкурентоспособни?".
По думите му изходите са два: "Или ще си изгубим и без това малкото кандидати за работа, или трябва да затворим".
Обстановката в туризма не е блестяща, подчерта Копчев в предаването "Преди всички" и уточни, че има спад на руски и немски туристи у нас. Той посочи, че въпреки очакванията за по-добър туристически сезон тази година, до момента резултатите са равни с тези от миналата година. Според него причините за това са комплексни.
Пламен Копчев съобщи, че има хотели, настанили украински туристи, които обаче все още не са си получили парите от държавата още от май 2022 г. Говори се, че ще заведат дело срещу държавата, обяви той.
Цялото интервю на Спас Крайнин с Пламен Копчев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
400 млн.лв са инвестирани в модернизацията на летищата в Бургас и Варна през последните 19-години. Това каза, при старта на строителните дейности по реконструкцията на пистата на бургаското летище, зам.-министърът на транспорта и съобщенията Ангел Забуртов. 50 млн. евро е стойността на проекта и това е най-голямата инвестиция правена в съвременната..
Повече туристи са посрещнали в Поморие това лято спрямо предходния сезон. Това показва анализ на морската община, който обобщава данни от 1 юни до 10 октомври. 98 350 туристи от 107 националности са нощували в общината за отчетения период. Б роят на пренощувалите гости се увеличава с около 10% спрямо 2024 г., а реализираните нощувки – с 9,7%...
Фирми и физически лица, които извършват дейност като търговци (включително ЕТ и регистрирани земеделски стопани), имат срок до 17 ноември да коригират размера на декларираните авансови вноски за корпоративен данък или данък върху доходите за 2025 година. Крайният срок е удължен до понеделник, тъй като 15 ноември се пада в събота. На 1 декември..
България не може да забрани износ на гориво – това е незаконно. Това заяви пред БНР Никола Янков - бивш зам.-министър на икономиката и бивш представител на България в "Лукойл". "Обявените действия изглеждат странно. Те няма да доведат до нещо конкретно, което да подобри сигурността на снабдяването с горива в България. България, като част от ЕС, не..
Близо месец и половина остава до влизането на България в еврозоната. Част от хората, които ще бъдат пряко засегнати, са пощенските служители. Те ще обменят валутата в малките населени места. Задачата им ще бъде особено отговорна, защото ще раздават и новите пенсии в евро. Проведени са обучения в бургаска област как да бъде различавана..
Летище Бургас затвaря за 6-месечна реконструкция и подмяна на настилката на пистата. С официална церемония ще бъде даден старт на строителните дейности. 50 млн. евро е инвестицията в един от най-мащабните инфраструктурни проекти, които ще реализира концесионерът на морската гара - немският консорциум "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт." 19..
ДАНС, МВР и МО са предприели допълнителни мерки, с които да се гарантира сигурността, включително по вода и въздух, в района на обектите на Лукойл - елементи на критичната инфраструктура на територията на България. След проведени през изминалата седмица работни съвещания в МС, с участието на ръководствата на МО, МВР и службите за сигурност, се..
400 млн.лв са инвестирани в модернизацията на летищата в Бургас и Варна през последните 19-години. Това каза, при старта на строителните дейности по..
Фирми и физически лица, които извършват дейност като търговци (включително ЕТ и регистрирани земеделски стопани), имат срок до 17 ноември да коригират..
България не може да забрани износ на гориво – това е незаконно. Това заяви пред БНР Никола Янков - бивш зам.-министър на икономиката и бивш представител..