За пета поредна година бургаската английска езикова гимназия „Гео Милев“ взе участие в националната програма „Иновации в действие“ като неиновативно училище. През тази учебна година договор за сътрудничество и обмяна на добри практики бе сключен с Природо-математическа гимназия „Васил Друмев“ гр. Велико Търново.
През април представители на АЕГ „Гео Милев“ посетиха иновативното училище в старопрестолната столица, а тема на срещата бе „Иновативни практики в обучението по математика и информатика на учениците в STEM направление“ по Модул 1 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“.
Домакините изнесоха открити уроци по иновативни учебни предмети – компютърна математика, алгоритми и структури от данни, представиха проекти на ученици по информационни технологии и иновации, показаха как се прилагат иновативни методи в обучението по чужди езици, природни науки, информатика, информационни технологии и физическо възпитание и спорт (обърната класна стая, проекто-базирано обучение и др.).
Няколко месеца по-късно, през юни, бе организирана и работна среща в София на тема „Науката в перспектива“ с домакин Първа частна математическа гимназия. В рамките на мобилността бе проведена ученическа научна конференция „Науката – митове и реалност“ 2024 в две сесии. Бяха разгледани любопитни теми за подрастващите - дали е задължително ежедневното къпане, вредни ли са генно модифицираните организми, какви са ползите от хранителните добавки, наистина ли използваме едва 2% от мозъка си, до къде води прекаляването със захар, митове и реалности за хипнозата и електрическите автомобили и много други.
За по-малките ученици бяха организирани състезания „Хранене с баланс- здраве в аванс", „Зелена енергия за зелено бъдеще“ и кулинарно състезание за учениците от 7 клас „Здравословно, вкусно и красиво“. Гостите се запознаха и с иновативните практики по „Човек и природа“, компютърни науки и чужди езики, които се прилагат в училището.
Национална програма „Иновации в действие“ даде възможност и учениците, и учителите от партниращите училища да обменят идеи, да осъществят много нови запознанства, да се запознаят с добри практики и да погледнат образованието чрез „Науката в перспектива“.
Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-престижното състезание по математика в света, провело се в Австралия. Българският национален отбор спечели 3 сребърни и 3 бронзови медала, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Два от тях са на учениците от бургаската природо-математическа гимназия..
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт. Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и Весела Великова – по Английски език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“. Разработката на педагозите съчетава образование и..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Продължават и срещите..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-престижното състезание по математика в света, провело се в Австралия. Българският..