Стабилен туристически сезон в България и връщане до нивата от преди пандемията и дори надхвърлянето им прогнозира директорът на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма доц. д-р Румен Драганов в интервю за БНР Бургас.
„Общо взето, стабилен туристически сезон. Постигнали сме някаква степен на устойчивост, която ни приближава към числата от 2019 година. Тогава общо в България са влезли 12,5 млн. чуждестранни посетители, а тази година очакваме ръст с около 5 до 7%, което означава, че ще надхвърлим 13 милиона“, каза той.
Но има и негативен момент и той е свързан именно с морския туризъм, стана ясно от думите на доц. Драганов, който преди седмица каза директно пред тв "Bulgaria ON AIR", че "морето дърпа туризма ни надолу":
„Имаме много висок процент увеличение по отношение на чуждестранните пристигания – между 25 и 30% за първите три месеца на годината, а за юни имаме спад с близо 4% спрямо предпандемичната 2019-а.
Когато анализираме каква е причината за него, виждаме, че става въпрос за началото на летния туристически сезон, тоест морските хотели. И когато търсим разликата между градските хотели в градовете с културен туризъм в градска историческа среда - като София, Пловдив, Казанлък, Велико Търново - и морските хотели, виждаме изоставане по отношение на предлагането на продукти, свързани с дигитализацията на туристическия продукт. Има изоставане по отношение оптимизацията на търсачките на голяма част от морските хотели. От друга страна, нямаме опимизация и на маркетинга с тези търсачки, ако вече веднъж сме ги оптимизирали".
Затова от института предлагат да се насърчи маркетинговото съдържание и, съответно, автоматизацията на съдържанието, както и засилване позиционирането в социалните медии.
"В един момент по-големите хотели в големите градове разбраха силата на това за голяма част от хората информацията да се намира в джоба им, тоест в техния телефон. Но голяма част от морските хотели не разполагат с добри сайтове, с добра комуникация, с добра обратна връзка със своите клиенти. Някак си те стоят и чакат туристите да дойдат, а туристите отиват там, за където веднага могат да намерят информация в джоба си, тоест в телефона си", посочи той.
Бургас
Попитан как се позиционират град Бургас и бургаският регион на туристическата карта, доц. Драганов отговори:
"Големият проблем на Бургас е, че ни липсва местният туристически гений. Тоест ние не виждаме местните туристически гилдии да имат активно отношение за маркетинговите кампании, за електронната търговия, за маркетинга в социалните медии. Общината – отделено от бизнеса - и общините в целия бургаски регион, кметовете се бяха събрали и бяха решили да правят авиокомпания: нещо, което е много далече от организацията и търговията в туризма.
В същото време, нямаме местните гилдии, нямаме камара на хотелиерите, на ресторантьорите в град Бургас, която да забранява или да регулира безразборното строителство и застрояването, и непрекъснатото появяване на нови и нови легла на пазара. Това руинира самия пазар и води до намаляване на средната цена, на средната заетост и на средния приход от налична стая за региона.
А в онези общини, с които се конкурираме, местната гилдия е тази, която дава или не дава съгласие за разрешение за строителство. Тук имаме само някакви потупвания по рамото, които практически не водят до никакъв резултат".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
България е сред най-търсените туристически дестинации за гърците по празниците. "Добро обслужване на логични цени и интересни места за посещаване", това заявяват гръцките туристи, които избират за празниците България. От туристическите агенции в област Еврос, пограничните райони с България, съобщават, че са изчерпали туристическите пакети. Тази..
„Стигне ли се до внасяне в Министерството на околната среда и водите на предложение за създаване на природен резерват „Маслен нос“, ще покажем доста ясно несъгласието си. Ще затворим центъра на София, ще затворим жълтите павета.“ Това заяви кметът на Приморско Иван Гайков в интервю за БНР Бургас. Предложението за създаването на..
Българската държава следи отблизо процеса, но държавата не може да има пряка намеса в процеса по смяната на собственост на рафинерията "Лукойл Нефтохим", която в момента е един мажоритарен частен акционер. Това коментира пред журналисти служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, който заедно със служебния премиер Димитър Главчев..
В периода от 31 декември 2024 г. до 06 януари 2025 г. в НАП ще се извършват дейности, свързани с процесите по годишно приключване за 2024 г. и конфигуриране на информационните системи за работа през 2025 г. По тази причина - на 31.12.2024 г. в 10:00 часа ще бъде прекратена възможността да се извършват плащания през виртуален ПОС на НАП. Плащания с..
От онлайн платформата "Ние, потребителите" препоръчват предварителна щателна проверка на мястото за настаняване, което сме резервирали за празниците. Превеждането на средствата за извършване на услугата да става по проследим начин и да се посочва основанието за превода, за да може при възникването на спор да имаме надлежни доказателства, че тези пари..
Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“. Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан, предаде БГНЕС. Новината беше съобщено лично от унгарския премиер, ден след посещението му в България, където той имаше срещи с президента Румен Радев и лидера на най-голямата парламентарна партия ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. MOL е единственият кандидат от..
Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Цената на кравето сирене пада с 1,3 на сто до 11,58 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" се вдига с 0,1 на сто до 17,39 лева за килограм. Киселото мляко (3 и..