Близо 200 ученици от целия свят ще дойдат в Бургас за първата по рода си Международна олимпиада по изкуствен интелект, която ще се проведе от 10-и до 15 август. Българските отбори са два, а в тях има и бургаски ученици - каза в интервю за БНР Бургас Елена Маринова - един от петимата български създатели на олимпиадата.
"Отборите, които идват, са 44, 45. Те идват от шест континента, тоест наистина имаме от цял свят отбори. Имаме ученици от цялата страна, включително и от Бургас. Очакванията ни, разбира се, са да вземат медали, да се представят достойно и да се гордеем с тях", каза Маринова.
Олимпиадата ще има научна част с фокус върху компютърното зрение, машинното обучение и NLP (Обработка на естествен език) и практическа, в рамките на която учениците ще получат задачи, свързани с използване на инструменти от изкуствения интелект. Те ще включват създаване на видеа, на музика, на изображения - даде пример Маринова, която работи от дълго време с отборите ни по информатика и е съосновател на Младежката европейска олимпиада по информатика.
"Не мога да издам точно какво ще включва задачата, но след олимпиадата ще ги покажем и всеки ще може да се опита да направи същото нещо сам", обеща тя.
В журито, което ще оценява състезателите, са включени хора от университети от цял свят, от САЩ, Германия, Дания, Обединени арабски емирства и, разбира се, България.
Подборът на участниците за международните олимпиади обичайно се прави на база училищни, след това - общински, областни и национални кръгове. Призьорите от тях намират място в международните състезания. Изкуственият интелект обаче не е предмет, който се изучава в училище и какви да са критериите за отсяването на участниците ни е бил един от трудните въпроси пред българските създатели на олимпиадата. В някои азиатски държави има състезания по изкуствен интелект на училищно ниво, но това са по-скоро изключения.
"Има и изключително малко школи, в които се учи (изкуствен интелект - бел. ред.) и, всъщност, тази първа година ни беше доста трудно как да сформираме екипите, какви да бъдат правилата. Затова в България сме използвали състезанията по математика, лингвистика и информатика, за да можем да направим селекцията и да сформираме нещо, което в крайна сметка се оказа мултидисциплинарен отбор", обясни Маринова.
За разлика от всички други международни ученически олимпиади по науки, българската по изкуствен интелект ще е отборна, а не индивидуална.
"Тоест в другите, въпреки че има отбор на България и всички останали държави, децата се състезават индивидуално и класирането е индивидуално, докато тук работата е изцяло групова. Те заедно ще решават задачите, дори ще разполагат с един или два лаптопа на отбор и ще мислят целият отбор едновременно по решенията", обясни Маринова.
Обичайно високите постижения на международна олимпиада отварят пътя на призьорите към прием без изпит в престижни училища, както и към най-добрите университети по света. Маринова е уверена, че това ще се случи и сега, но за нея реално по-голямата полза за участниците ще е друга.
"Това са много, много умни, много способни деца и съм сигурна, че дори и без олимпиада, те ще отидат в университетите, в които желаят. Но олимпиадата им дава още една възможност да се срещнат с хора от цял свят. Това е и културен обмен, и създаване на връзки и приятелства, които остават за цял живот. и със сигурност ще се срещат по-нататък, когато развиват кариерата си. А за нас остава огромната гордост, че петима българи сме създали тази олимпиада и първото ѝ издание е в България. Това остава в историята, и то остава в историята с рекорден брой участващи държави и отбори. Никога не е имало първа олимпиада с толкова голям интерес. Обикновено олимпиадите във времето са имали 10-има и дори по-малко участници в първото си издание", казва тя.
Идеята
"От него започна, от един разговор миналото лято, когато той каза: "Хора, защо да не направим една олимпиада по изкуствен интелект" - разказа Иванова. - Някак си кликнаха нещата, чу се едно „Щрак!“, направихме олимпиадата и казахме: „Действаме!“.
Първоначално Велинов си представял, че ще дойдат 10-ина отбора, даже резервирали хотел за толкова и се наложила спешна смяна на локацията. "След това рязко всичко избухна. Оказа се, че интересът е много голям", сподели Елена Маринова.
Екипът получил и много бързо голяма подкрепа от Министерството на образованието, а веднага след това – и от Община Бургас, "която е домакин и е един прекрасен, развиващ се град, който е домакин на толкова много младежки събития напоследък. Те веднага прегърнаха идеята".
Тази събота участниците в първата в света Международна олимпиада по изкуствен интелект и нейните гости ще минат по червен килим под съпровода на Бургаския духов оркестър за откриването ѝ, което ще се проведе пред Драматичен театър "Адриана Будевска".
Общо 366 ученици с изявени дарби ще получат стипендии за насърчаване и развитие на творческите, научните и спортните им заложби. За тази цел правителството одобри общо 373 545 лева за подкрепа на ученици от 8. до 12. клас от държавни, общински и частни образователни институции. Средствата са одобрени по Програмата на мерките за закрила на деца с..
24 ученици от ПГСАГ „ К. Фичето“ – Бургас посетиха преди дни Европейския парламент в Страсбург. Заедно със своите ръководители Ваня Казакова и Станислава Димитрова те бяха сред представителите на България включени в сесия на младежката програма "Евроскола". Младежите влязоха в ролята на евродепутати и дискутираха по темите за бедността и..
Ученици от бургаската професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации посетиха Европейския парламент в Брюксел и в Страсбург. Те участваха със свои връстници в дебати по теми, свързани с климата и енергетиката и имаха възможността да разговарят с евродепутати и комисари. Бургаските ученици са участници в клуба „Посланици на..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България съобщиха, че са загрижени относно изготвянето на новия държавен план-прием на училищата за учебната 2025/2026 година. Според тях има спад на заложения процент на професионалните паралелки за сметка на останалите. От организацията подчертават липсата на кадри и желаещи да работят в сферата на..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на отличието ще се състои през настоящата седмица в Аулата в Ректората на Софийския университет. Тя се провежда ежегодно по инициатива на ректорското ръководство и на Университетския център по управление на..
В детска градина „Теменуга“ в с. Равнец бе открито STEAM пространство, съобщи Общината. То е реализирано по проекта „Заедно можем повече“ и бе представено пред родители и гости. Основна цел на проекта е да популяризира STEAM подхода в предучилищна възраст, като изгради цялостна среда както физическа така и технологично оборудвана, за да обезпечи..
53 бургаски преподаватели преминаха обучение по обновената програма на Община Бургас – „Млади учители“. Целта е педагозите с повече опит да оказват подкрепа и да бъдат ментори на новоназначените учители в началото на кариерния им път. Те ще предоставят ценна подкрепа и съдействие на младите специалисти, за да улеснят тяхното адаптиране и професионално..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на..
Ученици от бургаската професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации посетиха Европейския парламент в Брюксел и в Страсбург. Те..
24 ученици от ПГСАГ „ К. Фичето“ – Бургас посетиха преди дни Европейския парламент в Страсбург. Заедно със своите ръководители Ваня Казакова и..