Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургаски ученици ще се състезават с конкуренти от шест континента на олимпиадата по изкуствен интелект

Елена Маринова
Снимка: БТА

Близо 200 ученици от целия свят ще дойдат в Бургас за първата по рода си Международна олимпиада по изкуствен интелект, която ще се проведе от 10-и до 15 август. Българските отбори са два, а в тях има и бургаски ученици - каза в интервю за БНР Бургас Елена Маринова - един от петимата български създатели на олимпиадата.

"Отборите, които идват, са 44, 45. Те идват от шест континента, тоест наистина имаме от цял свят отбори. Имаме ученици от цялата страна, включително и от Бургас. Очакванията ни, разбира се, са да вземат медали, да се представят достойно и да се гордеем с тях", каза Маринова.

Олимпиадата ще има научна част с фокус върху компютърното зрение, машинното обучение и NLP (Обработка на естествен език) и практическа, в рамките на която учениците ще получат задачи, свързани с използване на инструменти от изкуствения интелект. Те ще включват създаване на видеа, на музика, на изображения - даде пример Маринова, която работи от дълго време с отборите ни по информатика и е съосновател на Младежката европейска олимпиада по информатика.

"Не мога да издам точно какво ще включва задачата, но след олимпиадата ще ги покажем и всеки ще може да се опита да направи същото нещо сам", обеща тя.

В журито, което ще оценява състезателите, са включени хора от университети от цял свят, от САЩ, Германия, Дания, Обединени арабски емирства и, разбира се, България.

Подборът на участниците за международните олимпиади обичайно се прави на база училищни, след това - общински, областни и национални кръгове. Призьорите от тях намират място в международните състезания. Изкуственият интелект обаче не е предмет, който се изучава в училище и какви да са критериите за отсяването на участниците ни е бил един от трудните въпроси пред българските създатели на олимпиадата. В някои азиатски държави има състезания по изкуствен интелект на училищно ниво, но това са по-скоро изключения.

"Има и изключително малко школи, в които се учи (изкуствен интелект - бел. ред.) и, всъщност, тази първа година ни беше доста трудно как да сформираме екипите, какви да бъдат правилата. Затова в България сме използвали състезанията по математика, лингвистика и информатика, за да можем да направим селекцията и да сформираме нещо, което в крайна сметка се оказа мултидисциплинарен отбор", обясни Маринова.

За разлика от всички други международни ученически олимпиади по науки, българската по изкуствен интелект ще е отборна, а не индивидуална.

"Тоест в другите, въпреки че има отбор на България и всички останали държави, децата се състезават индивидуално и класирането е индивидуално, докато тук работата е изцяло групова. Те заедно ще решават задачите, дори ще разполагат с един или два лаптопа на отбор и ще мислят целият отбор едновременно по решенията", обясни Маринова.

Обичайно високите постижения на международна олимпиада отварят пътя на призьорите към прием без изпит в престижни училища, както и към най-добрите университети по света. Маринова е уверена, че това ще се случи и сега, но за нея реално по-голямата полза за участниците ще е друга.

"Това са много, много умни, много способни деца и съм сигурна, че дори и без олимпиада, те ще отидат в университетите, в които желаят. Но олимпиадата им дава още една възможност да се срещнат с хора от цял свят. Това е и културен обмен, и създаване на връзки и приятелства, които остават за цял живот. и със сигурност ще се срещат по-нататък, когато развиват кариерата си. А за нас остава огромната гордост, че петима българи сме създали тази олимпиада и първото ѝ издание е в България. Това остава в историята, и то остава в историята с рекорден брой участващи държави и отбори. Никога не е имало първа олимпиада с толкова голям интерес. Обикновено олимпиадите във времето са имали 10-има и дори по-малко участници в първото си издание", казва тя.

Идеята

Идеята за олимпиадата дава преподавателят по лингвистика и ръководител на националния ни отбор по лингвистика почти непрестанно от 2003 г. насам Александър Велинов.
"От него започна, от един разговор миналото лято, когато той каза: "Хора, защо да не направим една олимпиада по изкуствен интелект" - разказа Иванова. - Някак си кликнаха нещата, чу се едно „Щрак!“, направихме олимпиадата и казахме: „Действаме!“.

Първоначално Велинов си представял, че ще дойдат 10-ина отбора, даже резервирали хотел за толкова и се наложила спешна смяна на локацията. "След това рязко всичко избухна. Оказа се, че интересът е много голям", сподели Елена Маринова. 

Екипът получил и много бързо голяма подкрепа от Министерството на образованието, а  веднага след това – и от Община Бургас, "която е домакин и е един прекрасен, развиващ се град, който е домакин на толкова много младежки събития напоследък. Те веднага прегърнаха идеята".

Тази събота участниците в първата в света Международна олимпиада по изкуствен интелект и нейните гости ще минат по червен килим под съпровода на Бургаския духов оркестър за откриването ѝ, което ще се проведе пред Драматичен театър "Адриана Будевска".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медицинският факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ откри новата академична година

Новата академична година на Медицинския факултет към Бургаския държавен университет бе открита тържествено в присъствието на настоящи и новоприети студенти, представители на академичното ръководство и преподаватели и на множество гости. Ректорът на университета, проф. д-р Христо Бозов посочи: „Тази година отбелязахме един значителен..

публикувано на 16.09.24 в 20:06

Ново общежитие и ателиета за учениците от Художествената гимназия в Сливен

Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ Сливен заедно с откриването на учебната година откри и новоизграденото общежитие за възпитаниците си. Негово високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений благослови ученици и учители и отслужи празничен водосвет за освещаване на общежитието. Началото на строителните работи бе дадено през 2018..

публикувано на 16.09.24 в 18:11

Програма предоставя пълна стипендия на гимназисти, за да прекарат една учебна година в САЩ

Стартира кандидатстването за едногодишна обменна програма YES (Kennedy Lugar Youth Exchange and Study), съобщава от Община Бургас.  23-ма български ученици ще имат възможност да получат пълна стипендия и да прекарат учебната 2025/2026 година в САЩ.  YES е за всички отворени към света и приключенски настроени ученици. Програмата се финансира изцяло..

публикувано на 16.09.24 в 14:53
Снимка: Община Несебър

Децата в Несебър и Царево също прекрачиха училищния праг

Над 300 са първолаците, които днес прекрачиха училищния праг в Община Несебър. От тях 136 ще учат в най-голямото училище – СУ „Любен Каравелов“. В деветте училищни институции на общината тази година ще се обучават малко повече от 2550 ученици, в детските градини – над 900 деца, като в задължително предучилищно образование са над400 малчугани...

публикувано на 16.09.24 в 14:32

И в боляровското СУ,,Д-р Петър Берон“ откриха учебната година

По традиция първият учебен ден събра в двора на СУ,,Д-р Петър Берон“ - Болярово развълнувани ученици, родители и учители. Най-щастливи бяха малките първокласници, нетърпеливи да влязат в класната стая. Кметът Христо Христов: „Най-сърдечно Ви поздравявам с първия учебен ден- денят, в който по традиция се открива учебната година в българското..

публикувано на 16.09.24 в 13:53

Ученици от 23 училища получиха грамотите си за участие в литературния конкурс на БНР Бургас

Ученици от 23 училища от цялата страна, както и от Българското училище в Париж получиха на първия учебен ден своите грамоти за това, че са публикувани в осмото издание на нашия сборник с разкази. Цяла година събираме приказни истории и стихотворения на деца от целия свят. Най-добрите от тях са събрани в книжката „Приказни истории с БНР..

публикувано на 16.09.24 в 13:28

Около 100 първокласници прекрачиха прага на ОУ "Антон Страшимиров" /СНИМКИ И ВИДЕО/

С песни, стихотворения и вълнение бе открита учебната година днес. Над 2 000 първокласници пристъпиха прага на училищата в Бургаско. След ремонт и освежаване на сградата, Основно училище „Антон Страшимиров“ посрещна своите най-малки възпитаници. На събитието присъства и кметът Димитър Николов. Около 100 деца чуха училищния звънец за първи..

обновено на 16.09.24 в 13:26