Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галерия "Георги Баев“ представя тази вечер три филма за Антарктида и един за Черно море



В разгара на горещото бургаско лято имате възможност да се „охладите“ с три филма за Антарктида. Те са под общото заглавие „Едно ледено лято“. Подбраните филми са част от продукцията "В кадър" на Българската национална телевизия. Те ще бъдат представени тази вечер от журналиста, сценарист и оператор Мария Чернева. Началото е от 20:30 часа, в бургаската галерия "Георги Баев“. По-рано тази вечер в студиото на общественото радио тя сподели:

„Инициативата е на Община Бургас, но си дадох сметка, че този избор на филми е свързан с Бургас и морето. Към тази триада има и още един филм, който е за историята на Черно море. Там пък има една археологическа експедиция, която промени представите на учените за мореплаването в дневния свят.  

Във филмите за Антарктида отразяват едно ново начало за антарктиците, защото е свързано с кораба НИК 421. Това е първият български полярен кораб, който променя цялостното ни присъствие на този континент. Ще отвори много повече възможности и врати за нашите учени, за да са наравно с голямата наука. Антарктида е земя на изследователи, а нашето присъствие там не е символично, а то става и все по-значимо. Корабът има страхотна история вече. Той извърши чудеса, защото екипажът тръгна към неизвестното, те са герои.“, сподели още Чернева.

Филмите са „Плаване към ледения юг“, „Изследователи на ледения юг“, „Едно ледено лято“ - сценарий: Мария Чернева, оператор: Анна Андреева, режисьор: Ара Хугасян.

Това са интригуващи разкази за експедициите, защо учените се спускат дълбоко в ледниците, за тайния живот там и звуците на Антарктида, разказани от Мария Чернева и с уникалните кадри, заснети от камерата на Анна Андреева, зрителите ще имат възможността да се качат на борда на първия български полярен кораб НИК 421 - „Св. св. Кирил и Методий“. 

Филмите показват неподправените емоции по пътя към изпълнението на важната мисия – достигането до българската изследователска база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън.

В програмата е включен и четвърти филм – „Потъналата история на Черно море“,  сценарист е Мария Чернева, оператор Красимир Стоичков, а режисьор Ара Хугасян.

„Потъналата история на Черно море“ - исторически най-мащабният проект, в много отношения не само за нашата морска археология. Финансирани от "Фондация за експедиции и образование" на шведския милиардер Ханс Раусинг, международен екип учени има възможност да работи добре оборудван с миниподводници, кораби, които иначе се използват за целите на петролните платформи. Именно това оборудване позволява да се направи сканиране на огромна част от морското дъно. Камерата на БНТ улавя няколко изключителни момента.         

„Филмите се гледат на един дъх, защото са 30-ет минутни“, обясни за БНР Бургас Мария Чернева.

Чуйте повече в интервюто.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Институциите с конкретни действия за обезопасяването на пътя Аркутино – Приморско – Китен

Представители на всички отговорни институции – Полиция, Пожарна, ДЛС Ропотамо, АПИ и РИОСВ са обсъдили в Приморско най-доброто решение за справяне с последствията и превенция на нови усложнения, причинени от неблагоприятни метеорологични условия. Припомняме, че десетки, паднали от натежалия сняг дървета, блокираха за часове движението по пътя..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Тестват във вторник сирените в Ямбол

Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества , ще бъде тествана  в Ямбол на 25 февруари. При проверката на техническата изправност от свирените системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка, акустичен сигнал за тревога и гласово съобщение за край на техническата проверка.  Тестът на..

публикувано на 24.02.25 в 16:36

Студенти картографираха фалшиви новини за ЕС

Първи по рода си онлайн хакатон за картографиране на фалшиви новини за Европейския съюз в интернет пространството проведе екипът на Сдружение с нестопанска цел „Хоризонти” - Бургас. Събитието е част от инициативата „Информационната грамотност – сигурно оръжие против дезинформацията”, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански..

публикувано на 24.02.25 в 16:00

Бави ли се и по чия вина прехвърлянето на държавния имот за детска градина в Сарафово?

Няма забавяне на процедурата по прехвърляне на държавния имот в квартал „Сарафово“, планиран за детска градина по вина на община Бургас. Това заявиха от администрацията в отговор на разпространено от партия „Възраждане“ съобщение, в което се твърди, че заради непълна документация от страна на Община Бургас, се бави процедурата. Изводът е..

публикувано на 24.02.25 в 14:11

Кукерските хлопки и звънци огласиха Камено

В слънчевата, но мразовита неделя участниците в карнавалните игри спазиха традициите, предавани от век на век. В двата поредни дни – 22 и 23 февруари, те прогониха злите сили от местните домове, благославяха и изиграха своите танци, с които гонят злите духове и приветстват благоденствието на приближаващата пролет. Костюмите на местните кукери от Камено са..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Малко Търново отбелязва 147 години от освобождението си

Малко Търново отбелязва 147 години от освобождението си.  На 24 февруари 1878 г. в града са посрещнати руските освободителни войски, водени от майор Вишняев.  С това слагат край на вековното османско владичество в Малко Търново. Тази дата завинаги остава в историята като символ на жертвоготовността и стремежа към свободата. "Нека..

публикувано на 24.02.25 в 13:27

Украински илюстратори с визуален разказ за военния конфликт

Две изложби, посветени на третата годишнина от началото на военния конфликт в Украйна гостуват в Бургас. Експозициите са подредени в бургаската библиотека и културния център Морско казино. Те ще запознаят българската общественост с реалностите на конфликта и екологичните последици от руската инвазия, започнала на 24 февруари 2022 г.. Лариса Михалева,..

публикувано на 24.02.25 в 11:00