Бургас се готви за откриването на първата Международна олимпиада по изкуствен интелект у нас, която започва днес в морския град. За нея пристигат рекордните над 200 участници от 40 държави от всички континенти. Откриването ще е пред театър „Адриана Будевска“ с червен килим и специален визуален пърформанс, разработен от ученици и с участието на поп звездата Мария Илиева, обявиха днес организаторите.
Първата Международна олимпиада по изкуствен интелект у нас ще е отборна, което е новост за такъв тип форуми и с рекордно участие на ученици от цял свят – над 200. Всеки отбор ще мине теоретичен и практичен кръг, обясни един от организаторите Елена Маринова.
„Децата работят в отбори по четирима на един, до два лаптопа, с достъп до интернет, с използване на свободен софтуер, така че да могат да създават своите решения, по начин, по който след това да бъде експериментиран и от по-широката публика“
Българските отбори са два. Състезателите са избрани след участие в национални олимпиади по информатика и лингвистика.
„Много радва присъствието на Ванеса Калинкова, ученичка от ПМГ Бургас, която миналата година беше в Националния отбор по лингвистика, а тази година е в Националния отбор по изкуствен интелект", посочи организаторът Александър Велинов.
Кметът Димитър Николов заяви: „Ще покажем, че вече България е доста напреднала по отношение на създаване на кадри и специалисти, което за нас е голямо предизвикателство“
Кръговете на олимпиадата ще се проведат в две от бургаските училища, обясни зам. кметът Михаил Ненов.
„Това са двете централни училища – Природоматематическата гимназия и ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“, където е осигурена високоскоростна връзка, така че те да могат да извършват всички дейности, свързани със задачите, които са в облачна среда. В понеделник в Конгресния център ще се проведе научната конференция, която събира едни от най-големите умове в областта на изкуствения интелект, ще има практически работилници по различни аспекти от работата с дълбоките невронни мрежи“
Над 300 участници с екипите си ще минат днес по червения килим под съпровода на Бургаския духов оркестър в 14.30 часа пред сградата на театър „Адриана Будевска“ за откриването на форума. В него ще се включи и Мария Илиева.
„Деца ще направят продукт с творчеството на Мария Илиева, ще видите сами какъв ще бъде, засега повече не можем да кажем“, издаде в аванс Велинов.
Олимпиадата по изкуствен интелект ще пътува по света и ще даде поглед върху развитието на образованието в областта на изкуствения интелект у нас.
Повече чуйте в звуковия файл:Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт. Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и Весела Великова – по Английски език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“. Разработката на педагозите съчетава образование и..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Продължават и срещите..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по..
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в..