Национален възпоменателен събор по повод 121-та годишнина от Илинденско – Преображенското въстание ще се проведе тази събота, 17 август в местността Петрова нива. Събитието е под патронажа на президента Румен Радев. Хиляди тракийци и потомци на бежанци от цялата страна се очаква да пристигнат за събора.
Изложба на стари оръжия, туристически поход и хоротека на фолклорни клубове са част от празничната програма. Кулминацията на събора ще е от 20 часа със заупокойна молитва в памет на загиналите преображенци, съобщи кметът община Малко Търново Илиян Янчев:
"Тя ще бъде водена от Н.Пр. сливенския митрополит Арсений, веднага след това, от 20.30 ч. е откриването на възпоменателния събор. Очакваме да дойдат президента, вицепрезидента. Ще има тържествена проверка - заря с гвардейците. Каня всички, които имат възможността да заповядат на Петрова нива, защото това е мястото, където на този ден трябва да дадем нашата почит пред тези хора, които са дали живота си да можем ние днес да живеем свободни и освен уважението към миналото нек ада покажем нашата ангажираност към тях и да сведем глави в тяхна памет!"
Янчев съобщи, че хиляди хора пристигат за събора от цялата страна. Тази година са очаква да са повече, защото с организаторите на Фестивала на фолклорната носия в Жеравна са се разбрали той да се проведе на друга дата и така двете събития да не съвпадат, както се случваше през последните години.
Кметът на община Малко Търново припомни, че местността Петрова нива не е място за политически агитации и той няма да допусне такива, защото съборът е в памет на загиналите за свободата на България и е мястото за преклонение и благодарност към тяхната саможертва.
Съборът ще завърши с празничен концерт от 21 часа с участието на странджанските народни певци: Манол Михайлов, Жечка Сланинкова, Костадин Михайлов, Ирена Станкова и др. Организатори на честването са Община Малко Търново, Съюза на тракийските дружества в България и Регионален съвет на тракийските дружества в Бургас.
повече може да чуете в звуковия файл:
ПРОГРАМА:
Бизнесменът Атанас Мермеклиев е носител на наградата на Община Сливен за стопанска инициатива „Добри Желязков“ за 2025 година. Наградата ще му бъде връчена на церемония по случай празника на града – Димитровден. Решението за удостояването на Мермеклиев е взето на заседание на обществената комисия за избор на лауреата. Критериите на комисията са..
Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни утре за района на Царево. Причината е редовната годишна профилактика на предавателя Папия на честота 91,7 MHz. Програмата на общественото радио няма да може да се слуша ефирно от 9 до 17 часа. Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта binar.bg.
Качеството на курсовете на кандидат-шофьорите трябва да се подобри, както и да бъдат направени промени в дигитализацията на обучението, за да бъдат избегнати некоректни практики, които тя позволява. Позицията е на Асоциацията за квалификация на автомобилисти в България, която се включи в проверката автошколата, обучила 18-годишния Йордан Николов...
Правителството отпуска еднократна финансова помощ от 15 000 лева на законните наследници на загиналите при природните бедствия в област Бургас на 3 и 4 октомври 2025 г. Еднократна финансова помощ за семействата на жертвите на наводнението в Елените Средствата, в общ размер от 60 000 лева, са осигурени от бюджета на Министерството на труда и..
Правителството предостави на Община Бургас безвъзмездно право на строеж върху имот – публична държавна собственост. Решението беше прието на заседание на Министерския съвет и позволява изграждането на защитена лодкостоянка в кв. „Победа“. Проектът предвижда съоръжението да заема площ от 25 757 кв. м и да разполага с капацитет за 275 лодки...
С множество културни и спортни събития Болярово отбелязва 51 години от обявяването си за град . Кулминацията е на 25 и 26 октомври, но под знака на празника минава цялата седмица. В програмата са включени и официални откривания на обновени сгради и нова детска площадка. На 26 октомври – Димитровден крайграничния град ще събере..
Третото издание на „Есенна етно палитра“ ще обедини различни творчески състави и организации в Бургас на сцената на ул. „Славянска“ 69. Събитието се завръща през следващата седмица с богата програма. На 28 октомври (вторник) в двора на Етнографския музей ще гостуват младите изпълнители от арт център „Точно време“, които ще представят своя музикална..
Четири режима за платено и безплатно паркиране ще има в централната градска част на Айтос. Това бе коментирано на обществено обсъждане по темата със..
Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни утре за района на Царево. Причината е редовната годишна профилактика на предавателя Папия на..
Правителството предостави на Община Бургас безвъзмездно право на строеж върху имот – публична държавна собственост. Решението беше прието на заседание на..