Законопроектът за изменение на Закона за туризма отваря не една, а две врати за сива икономика - предупреди председателят на "Обединение за туризма" Павлина Илиева в интервю за БНР Бургас.
Основната цел на внесения от ресорното министерство проект е създаването на гаранционен фонд в туризма, чрез който да бъдат обезщетявани клиентите при фалит на туроператор. Но докато държава и бизнес са съгласни, че това безспорно е необходимо, други текстове внесоха разнобой в позициите им. Те касаят обособяването на т. нар. туроператор А и туроператор Б. Единият ще работи с крайни клиенти, а другият - с други туроператори. Първият ще дължи вноски в гаранционния фонд, дейността му ще бъде строго регулирана от държавата и той ще подлежи на много по-високи санкции от сегашните, а за дейността на втория не е предвиден никакъв контрол.
С цел обособяването на двата вида туроператори законопроектът изисква пререгистрация на всички сегашни туроператори съответно като туроператор А или туроператор Б. Илиева се опасява, че "всички ще бъдем регистрирани като туроператор Б, а всъщност ще изпълняваме дейността на А, но по начин, по който няма кой да установи".
Вторият неясен момент за бизнеса касае определянето размера на вноските в гаранционния фонд.
"Там (в законопроекта - бел. ред.) се казва, че на всеки туроператор ще обявява своя оборот и гаранционният фонд ще определя вноската към застрахователя и вноската към самия фонд. Тук големият въпрос е - много от фирмите имат оборот не само от пакети, а имат оборот от различни дейности, които изпълняват. Всъщност кой как ще разделя и ще знае, че този оборот е от пакет, а другият е от някаква друга дейност? Тук е другата възможност за голяма, как да кажа, измама, или по-скоро за скриване на част от оборот с цел намаляване на вноската в гаранционния фонд", предупреди Павлина Илиева.
Освен всичко друго, проектът завишава санкциите. При сегашни 1000 до 5000 лева той ги увеличава на 10 000 до 20 000 лева за различни нарушения, най-тежките от които са за упражняване на дейност, която не е присъща на туроператора или се изпълнява без лиценз; за работа без договор с клиента и др. Те отново касаят само туроператор А и бизнесът настоява да разбере каква е била обосновката при определянето им.
Интервюто с Павлина Илиева може да чуете в прикачения звуков файл.
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните..