Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължават мащабните проучвания на тракийския комплекс Бегликташ

Снимка: www.museumprimorsko.bg

Добре дошли в Приморско – едно от най-обичаните и посещаваните курортни градчета по българското Черноморие, място, където много българи избират да прекарат лятната си ваканция. Заливите там са идеални за слънчеви бани още от началото на лятото и чак до късно през есента. Характерният фин пясък и плитка вода по плажовете правят мястото привлекателно и за много гости, предимно от европейски държави. Почивката в Приморско обещава да бъде запомняща се и заради разходката с лодка, която се предлага в близката река Ропотамо. 

Река Ропотамо

Мястото те кара да се потопиш в един девствен свят от лонгозни гори, пясъчни дюни и блатни цветя, а в същото време над морския пейзаж се извисяват  върховете на близката Странджа планина. Въпреки големите инвеститорски апетити през последните години в Приморско, околностите изглеждат като застинали във вида, в който са изглеждали стотици, дори хиляди години.

Районът е осеян с много на брой тайнствени места, които са истинско предизвикателство за археолозите. Тук се намира един от най-добре запазените мегалитни комплекси от времето на първите заселници в земите около Черно море. Тракийското светилище Бегликташ се намира на 5 км от гр. Приморско и е само една от интересните забележителности в района. В околността могат да се видят и множество добре запазени долмени, свързани с погребалните ритуали на тракийските племена. Всъщност тези гробнициса от ранната желязна епоха  (IX – VIII в. пр.Хр.), а мегалитите на Бегликташ са поне с 6 столетия по-стари: предполага се, че те са от бронзовата епоха.

"Важното е, че всички тези находки, които могат да се видят и сега,  свидетелстват за изключителна концентрация на живота по нашите земи във времето, когато са били правени долмените" – казва Даниел Пантов, директор на Историческия музей в Приморско. Той споделя и важната новина, че съвсем скоро, още тази есен, в района на Приморско започват първите по-мащабни археологически проучвания. Очакванията на учените са големи, тъй като до момента никой не е предприемал мащабни разкопки на обекти от мегалитния комплекс.

"Миналата година правихме много интересни изчисления на базата на това, как са ситуирани самите камъни – мегалитите. Така се получиха много интересни и точни реперни точки, които показват, че мястото е използвано като обсерватория" – казва Даниел Пантов и продължава:

"За съжаление много малко се знае за това тракийско светилище. Проучвания са правени в началото на XXI в., но те са съвсем повърхностни. Почиствани са каменните улеи, но не са правени специални археологически проучвания. Трябва да се проникне в дълбочина, да се установят културните пластове, да се види откога започва неговото функциониране. Въобще предстоят много интересни неща след като в Бегликташ  стъпят археолозите. Целта ще е да разберем каква е функцията на мястото. Знаем, че е светилище от предходни проучвания, знаем ориентировъчна датировка – късна бронзова епоха, т.е. около XV в. пр.Хр. и значи, че като светилище функционира малко след първите векове от н.е. Имаме някакъв ориентир, но той не е точен и не е базиран на археологически находки. Ако започнем системни проучвания, ние ще проучваме сектори, в които попадат сгради с култово предназначение" – казва още Даниел Пантов.

Базилика „Св. Параскева“

Историческият музей в Приморско, долменът Змейова къща, заливът Маслен нос, останките от базиликата "Св. Параскева" са само част от местата, които привличат вниманието, особено на посетители с отношение към културния туризъм. И понеже в музея на Приморско са изложени единствените керамични фрагменти, откривани между процепите на камъните в Бегликташ, се налага посещение на самото място. Попаднал в планината, сред мистичния свят на мегалитите, във въображението на човек оживява картината с ритуали на тракийското светилище.

Маслен нос

В Бегликташ човек може да се докосне до древен олтар за жертвоприношения, да види отпечатък от стъпката на Богинята майка, да приседне в трона на шаманите и да надникне през каменен процеп, който пък е позволявал на хората да виждат по-ясно обектите на небосвода. Всичко в Бегликташ изглежда подредено според познанията и вярванията на предците ни, но човек няма как да не се запита – коя е силата, донесла и подредила всички камъни по този начин? Някои въпроси не намират отговор, но на любопитните посетители помага разказът на екскурзоводите, които тук водят беседи на български, английски, руски, френски и др. езици. 

Какво е усещането да си всеки ден през лятото тук, на Бегликташ – питаме младия гид Елена Павлова: 

"Тук е било специално място, на което хората са идвали в определени дни от годината и когато е имало повод, за да се молят на своите божества. Вследствие на съвременни опити е установено, че тук магнитното поле е по-високо от нормалното, затова усещането е, че на това място има силна енергия. Дори се говори, че хеликоптерите и самолетите от близката военна база избягват да летят над Бегликташ, защото радарите им дават отклонения. Има различни истории, които са свързани с това място. Например млади жени, които по една или друга причина не са могли да имат деца, идват тук и застават боси върху стъпката на Богинята майка. Оказва се, че след неколкократни посещения и повтаряне на този ритуал след време те се връщат тук и то с дете на ръце."



Снимки: museumprimorsko.bg, Facebook /Бегликташ



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валентин Димитров:Няма да има преосмисляне на ДДС-то за ресторантьорите

Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..

публикувано на 17.02.25 в 15:36

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..

публикувано на 17.02.25 в 13:00

Габриела Руменова: Намаляването на количеството в опаковките заблуждава потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 08:16
Теменужка Петкова

Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота

С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..

публикувано на 15.02.25 в 12:56
Министър-председателят Росен Желязков

Извънредно съвещание на правителството заради цените на хранителните стоки (ОБНОВЕНА)

Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..

обновено на 15.02.25 в 12:36

Бургазлии: Между съмнения за картел и скептицизъм относно бойкота на големите вериги

Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни.  Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..

публикувано на 13.02.25 в 17:20

Общинските съветници от ГЕРБ в Бургас настояват за ремонт на част от пътя Бургас-Варна

Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до  Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..

публикувано на 13.02.25 в 14:00