Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директорът на Агенцията по лекарствата след проверка по сигнал на БНР Бургас:

Болница "Сърце и мозък" ограничава свободата на избор на пациента, но не подлежи на санкция

Безспорно е недобра практиката ѝ да издава рецепти, видими само във вътрешната ѝ аптека, но това не нарушава правните норми, пише маг.-фарм. Богдан Кирилов

Богдан Кирилов, директор на Изпълнителната агенция по лекарствата
Снимка: БТА

Безспорно установена е недобра практика на бургаската болница "Сърце и мозък" да издава рецепти, които са видими само в аптеката ѝ, но няма нормативно основание тя да бъде санкционирана, въпреки че тя ограничава свободата на избор на пациента. Това е заключението на директора на Изпълнителната агенция по лекарствата магистър-фармацевт Богдан Кирилов след проверката, която ИАЛ извърши по разпореждане от Министерството на здравеопазването след сигнал на БНР Бургас, което получи писмото му от МЗ след запитване по Закона за достъп до обществена информация.

Бургаската „Сърце и мозък“ предписа рецепта, видима само в собствената ѝ аптека

То беше провокирано от сигнал до БНР Бургас от Петя Танева, чийто баща се оказа потърпевш. При изписването му дали рецепта с уверението, че тя е електронна и съвета да вземе медикаментите си от аптеката на болницата. Двамата отишли до друга бургаска аптека, където не открили електронна рецепта от "Сърце и мозък". Оказало се, че документът е видим само за аптеката на болницата. От лечебното заведение обяснили на Танева, че ако пациентът не желае да си вземе предписаните медикаменти от там, може да получи хартиена рецепта от аптеката, която да изпълни където желае.

Рецепта, видима само в една аптека, лишава пациента от терапия

На случая реагира остро председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов, който заяви пред БНР Бургас, че подобна практика лишава пациента от терапия, че "това по смисъла на закона е отпускане без рецепта", както и че Изпълнителната агенция по лекарствата го санкционира във всички останали аптеки".

Здравното министерство разпореди проверка на бургаската болница „Сърце и мозък“

БНР Бургас изпрати запитване до МЗ във връзка със случая в средата на месец май и след удължаване на срока за отговор го получихме през август. Той съдържа писмо на Кирилов от 11 юли 2024 г. до зам.-министъра на здравеопазването д-р Бойко Пенков, в което го уведомява за резултатите от извършената по сигнала на националното радио проверка.

От него става ясно, че има още един сигнал до ИАЛ, в който е описан идентичен случай с този на Петя Танева и баща ѝ:

"Изпълнителната агенция по лекарствата извърши проверка в посочения обект във връзка с постъпил в Изпълнителната агенция по лекарствата сигнал и от друго лице, идентичен с описания, в който се твърдят същите обстоятелства – медицински специалист от лечебното заведение е извършил преглед и е изписал „електронна“ рецепта, изпълнението на която е било възможно само в посочената аптека, откъдето е получил хартиено копие на същата".

Проверката показала, че всъщност не става въпрос за електронни рецепти, а за хартиени.

"При извършената проверка е установено, че издадените рецепти не са електронно предписани по смисъла на чл. 70, ал. 1 от Наредба №4 от 4 март 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти, а са на хартиен носител и съдържат всички изискуеми реквизити в съответствие с Приложение №2 към чл. 6, ал. 1 от Наредба №4", пише маг.-фарм. Кирилов с уточнението, че няма изискване въпросните лекарства да се предписват задължително с електронни рецепти.

"В хода на извършената проверка се установи, че изписаните от специалисти на МБАЛ „Сърце и мозък“ – гр. Бургас рецепти се разпечатват на хартиен носител чрез принтиращо устройство на територията на проверената аптека и действително пациентите на лечебното заведение трябва да я посетят, за да си получат рецептата и евентуално да закупят оттам предписаните им лекарствени продукти. Взети са и писмени обяснения от ръководителя на аптеката, съгласно които тази практика на получаване на изписаните рецепти е с цел улеснение на пациентите, предвид отдалечеността на лечебното заведение от други аптеки, но се иска съгласието на пациента да се изпълни рецептата в аптеката, а  случай на отказ – му се предоставя разпечатаната в аптеката хартиена рецепта за изпълнение в други аптеки", описва резултата от проверката директорът на ИАЛ.

Той е категоричен, че това е недобра практика, но допълва, че въпреки това "Сърце и мозък" не може да бъде санкционирана:

"При анализ на установените при проверката факти и обстоятелства се констатира, че същите не попадат в нито една от хипотезите на правните норми от Наредбата и поради това не изпълват елементите на административно/и нарушение/я. Наредбата посочва кои са медицинските специалисти, които могат да предписват рецепти, описан е редът, по който рецептите се изпълняват в аптека, но не съществува текст, който да създава задължение за медицинските специалисти да предоставят директно на пациента предписаната му рецепта. При липса на нормативно предвидено задължение за предоставяне директно на пациента на издадената му рецепта, независимо от безспорно установената недобра практика и ограничаване на свободата на избора на пациента, за ИАЛ не е налице законово основание за ангажиране на административно-наказателна отговорност".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира кампания по кръводаряване в Сливен по повод Великден

В Сливен от днес стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..

публикувано на 14.04.25 в 07:30

Повечето лекари работят без медицински сестри

Повечето лични лекари работят без медицински сестри, съобщи д-р Петко Желязков председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас. Хроничен е недостигът на здравни работници, категоричен е той. Приходите по Здравна каса не позволяват осигуряването на нормална заплата за медицински сестри, посочи д-р Петко Желязков:..

публикувано на 13.04.25 в 10:30

Около 1000 са новозаболелите от рак на кожата годишно

С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..

обновено на 12.04.25 в 10:28

Прокуратурата в Ямбол разследва случая с починалото бебе при раждане

Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница  „Св. Йоан Рилски“, най- рано след  месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения.  В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

Медицински надзор се самосезира за родилката от Ямбол, загубила бебето си

Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник.  В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане   Както БНР съобщи, състоянието..

публикувано на 09.04.25 в 17:34
Константин Попов

Тестове предизвикаха проблеми с електронните рецепти в страната

Тестовете на  Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти.  Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..

обновено на 09.04.25 в 16:19

Недостиг на джипита и медицински сестри отчитат в Бургас

По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас в деня на здравния работник.  Джипитата намаляват, а средната им възраст, която в момента е 55 години, се увеличава, посочи д-р Желязков:..

публикувано на 07.04.25 в 16:00