Два пъти по – ниски добиви на слънчоглед в Бургаско отчитат земеделските стопани през тази година. С близо две седмици по – рано започна прибирането на зърнената култура заради високите летни температури, а средните добиви са едва 100 кг/дка, съобщи пpeдceдaтeлят нa Haциoнaлнaтa acoциaция нa зъpнoпpoизвoдитeлитe Илия Πpoдaнoв.
„Това е много плашеща цифра! И предни години е имало такъв добив, но само на изолирани места, а сега това е в цяла Южна България. Причината за това е липсата на дъждове, жегата и липсата на вода за напояване. За сравнение рентабилният добив, който се търси от стопаните е 200 кг/ дка, а сега е два пъти по – малко.“
Проданов съобщи още, че жътвата на царевица в региона още не е започнала, но при нея добивите ще са още по – ниски.
„ Нещата при тази култура са още по - трагични, защото много от полетата изобщо няма да дадат добив. При царевицата кореновата система е на по - плитко от слънчогледа и при нея сушата се отразява жестоко и в момента има полета с тази култура, от които няма да има нищо като реколта.“
Жътвата на царевица в Бургаско все още не е започнала, но началото предстои до дни. Слънчогледът ще бъде прибран до края на август, а царевицата до края на септември.
Илия Πpoдaнoв е ĸaтeгopичeн, чe нeдocтиг нa cлънчoглeд y нac нямa дa имa - пpoизвoдcтвoтo e в пъти пo-гoлямo oт мecтнoтo пoтpeблeниe зa чoвeшĸa ĸoнcyмaция и фypaжи, но пpoблeмитe ocтaвaт зa зeмeдeлцитe и пpepaбoтвaтeлитe, ĸoитo щe ca cъc знaчитeлнo пo-ниcĸи пpиxoди.
На фона на увеличаващата се суша е необходима целенасочена държавна политика в областта на напояването, която да е дългосрочна и да не се сменя на шест месеца, категоричен е зърнопроизводителят.
повече може да чуете в звуковия файл:Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. През 2025 г...
След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..
Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател на пчеларско сдружение..
Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод - парите ще бъдат преведени във вторник. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15..
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна поляна“ ще влезе в експлоатация, а в Бургас се очаква да приключи строителството на кръвен център. Реализацията и на двата значими проекта започна през 2024-а година. Над 20 млн.лева е инвестицията в..
Дефицитът в хазната достигна до 3.69 милиарда лева към края на ноември, показват данните на финансовото министерство. Това прави 1,8 % от прогнозния БВП. На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв. Принос за това основно имат по-високите постъпления от..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи..
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по..