Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разногласия на туроператорите за Гаранционния фонд

Автор:
Снимка: ЕПА/БГНЕС


Проект за промени в Закон за туризма, засягащи създаването на гаранционния фонд, предизвиква разногласия в бранша. На 2 септември изтича крайният срок за общественото обсъждане на законопроекта. До тази дата браншът трябва да изрази становище и да внесе предложения за промени. Създаването на гаранционния фонд е следствие от европейска директива за пакетните туристически пътувания. Целта е да се защитят потребителите при несъстоятелност и финансови затруднения на туроператорите.


Схемата е направена върху оборота на туроператора. Не е правилният начин гаранционният фонд да се базира на оборота, а на туристическия пакет – това е най-чистият вариант. Така ще бъде застрахован пакетът на пътуващия клиент, изрази мнение Павлина Илиева, председател на сдружението на туроператорите и туристическите агенти Обединение "Бъдеще за туризма".

Не е ясно как ще бъде формирана вноската, допълни тя.

"В бранша нямаме разногласия дали да съществува гаранционният фонд или не. Нашите разногласия са по текстовете в този вид."

Целият туроператорски бранш да поиска оттеглянето на този законопроект, призова в интервю пред БНР Димитър Попов, председател на Българската  асоциация за устойчив туризъм.

В този му вид законопроектът няма нищо общо с дискутираното в работните групи, аргументира се той.

Гаранционния фонд следва да покрива само правата на потребителите, закупили пакетни услуги, при това само от директни продажби, посочи още Попов.

Има неяснота не само относно вноските, но и относно обезпеченията, смята той.

Не очакваме да се внесе за гласуване сегашния текст, уточни в предаването "Преди всички" Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти, подкрепяща внесения законопроект.

Гаранционният фонд следва да покрива само и единствено продажбите за пакетни пътувания към крайни клиенти, изтъкна тя. В момента в счетоводството такива сметки не се водят, коментира Горанова.

Тя очерта два проблема – частният гаранционен фонд би струвал на бизнеса много повече от държавен, а на второ място – няма сигурност "дали бизнесът е достатъчно узрял за управлява такъв фонд безпристрастно и правилно".

Трите мнения чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Калина Енчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двойно се увеличава бюджетът за развитие на малките населени места

Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева.  За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..

публикувано на 18.01.25 в 14:10

ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.

Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..

публикувано на 18.01.25 в 13:05

България е получила 32 млрд. лева от еврофондовете за годините членство в ЕС

България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз.  Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..

публикувано на 18.01.25 в 12:10

Ускоряване на инфлацията в еврозоната до 2,4%, а в България до 2,1%

Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..

публикувано на 17.01.25 в 16:37

Жилищни сгради и спортна зала може да бъдат изградени на терена на Колодрума в Бургас

Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спрортни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев,..

обновено на 16.01.25 в 22:22

Община Царево с проект за модернизация на рибарското пристанище

Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С едноминутно мълчание в памет на д-р Николай Гавраилов започна заседанието на местния парламент в Царево. В началото на заседанието се прие единодушно предложението за избора на д-р Рафаил Елевтеров..

публикувано на 16.01.25 в 15:30
Д-р Георги Герджиков, Травентурия

Нужни са повече инвестиции в инфраструктурата за наблюдение на птици

България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този тип туризъм. Инфраструктурата е едно от тях, смята Страхил Пеев от инициативата Бърд уолкс, които този месец организираха наблюдение край Атанасовско езеро.  "За да идват още повече туристи е нужно да..

публикувано на 16.01.25 в 11:57