Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти ще обясняват причините за миризмите на нефтопродукти в Бургас


През последните седмици миризмата на нефтопродукти във въздуха на Бургас, която се усеща в различни часове и части на града, влезе и в заседанието на постоянната комисия по околна среда към Общинския съвет. Съветниците решиха да има извънредно заседание на същата комисия по темата, с идеята на нея да присъстват различни експерти, които да разяснят каква е причината за тази миризма, която се засилва лятото. 

Как се стигна до обсъждането, което влезе в допълнителна точка от дневния ред на комисията, председателят Стоян Грозев посочи:

„От едно известно време, включително и вчера в част от комплексите, в различни часове от деня се появява остра, задушлива миризма на нефтопродукти. Дори и вчера в центъра, имаше такава и в к-с „Изгрев“. Всеки път като я усетя давам сигнали в РИОСВ - Бургас. Ние сме хората, които можем да вземем отношение по тази темата, защото сме ресорна комисия към Общинския съвет.“

Към това становище се присъедини и зам.-председателят на комисията Димитър Сотиров:

„Има някакво зачестяване, може би поради високите температури - нямам обяснение. И аз съм усещал въпросната миризма. В контакт съм с компетентния орган РИОСВ, те извършват проверки при сигнали на територията на целия град.“

Мартин Кръстев, зам.-председател на местния парламент, но и член на комисията сподели:

„Да ви зачета нещо от 22 март, точно тогава сме коментирали на комисия за тези миризми. Конкретно отговорът на експертите тогава беше, че миризмите се дължат на останалите 250 000 тона, от първоначално 450 хил. тона нефтопродукти в утайниците на „Лукойл“. Новият срок за изчистването им е 31 декември 2025 година. Неприятното в случая е, че срокът е многократно удължаван през годините, въпреки че ангажимент към изпълнението му имат МОСВ, Министерството на финансите, приватизационно дружество и самото Лукойл. Оттам идват миризмите и най-вероятно ще продължат. 

Според Димитър Сотиров:

„Предният път отговорите бяха от Общината, а сега говорим за институции като РЗИ, РИОСВ.“

По думите на Сотиров тези неприятни миризми постъпват като сигнали и в пожарната, РЗИ и РИОСВ. Предстои извънредно заседание на комисията по опазване на околната среда, а темата е кой е източникът на миризмите в Бургас, дали утайниците на „Лукойл“ с 250 хиляди тона нефтопродукти  или е друга причината.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За престой в болница ще плащаме по лев на ден, вместо досегашните 5,80 лв.

Намалява се таксата за престой в болница до десет дни.  Здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден, вместо досегашните 5 лева и 80 стотинки. Решението на правителството е публикувано в Държавен вестник, предаде БТА. Таксата за посещение при личния лекар или при специалист не се променя и остава в размер на 2,90 лв.

публикувано на 18.04.25 в 16:30

Стартира кампания по кръводаряване в Сливен по повод Великден

В Сливен от днес стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..

публикувано на 14.04.25 в 07:30

Повечето лекари работят без медицински сестри

Повечето лични лекари работят без медицински сестри, съобщи д-р Петко Желязков председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас. Хроничен е недостигът на здравни работници, категоричен е той. Приходите по Здравна каса не позволяват осигуряването на нормална заплата за медицински сестри, посочи д-р Петко Желязков:..

публикувано на 13.04.25 в 10:30

Около 1000 са новозаболелите от рак на кожата годишно

С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..

обновено на 12.04.25 в 10:28

Прокуратурата в Ямбол разследва случая с починалото бебе при раждане

Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница  „Св. Йоан Рилски“, най- рано след  месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения.  В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

Медицински надзор се самосезира за родилката от Ямбол, загубила бебето си

Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник.  В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане   Както БНР съобщи, състоянието..

публикувано на 09.04.25 в 17:34
Константин Попов

Тестове предизвикаха проблеми с електронните рецепти в страната

Тестовете на  Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти.  Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..

обновено на 09.04.25 в 16:19