Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолозите от РИМ - Бургас

Проучиха северозападната крепостна стена на Русокастро, откриха нова кула

Предстои консервация и реставрация на 27 метра от градежа

4
Снимка: РИМ - Бургас



Проучванията на крепостта Русокастро продължиха и през това лято. Усилията на археологическия екип ръководен от Милен Николов, директор на Бургаския музей бяха насочени към северозападната крепостна стена. Тя е локализирана през миналата година, разкрито е вътрешното й лице, а сега е проучена и от външна страна.

„Напълно проучихме 28 метра, установихме че това е един изключително здрав градеж от местни ломени камъни, средни и големи по размер. Споени са с много обилен и много здрав бял хоросан. Ширината на страната е 3 метра и това показва важното й значение при защитата на средновековния град. Открихме и една нова кула, която се оказа от втората четвърт на 13 век, от средновековното строителство на Русокастро, от българския период. Тя е била разрушена в края на 13 век и там натрупан насип“, съобщи Милен Николов.  


Проучванията за пореден път показват, че крепостта Русокастро е била от нивото на крепостите при Царевец и Трапезица. Тя е била изключително внушителна – представете си 52 дка укрепена площ, крепостните стени с височина между 11 – 15 метра и ширина между 3 и 4 метра.  

„Тук са извършени огромни строителни действия и са вложени много средства. Тя е много важна с местоположението си, защото е в гърба на южночерноморските градове и крепости, които са били изключително с гръцко население и не са били много лоялни към българския владетел, освен това е и в пограничен район и пази подходите към старопланинските проходи“, разказа още Николов.  

В резултат на археологическите проучвания на крепостта Русокастро през тази година са предадени за проектиране за реставрация и консервация 27 метра от стената.


34 дни е продължила работата на археологическия екип на крепостта, а сега предстои и теренната консервация.

17 години тук се извършват проучвания и надеждите са догодина да бъде направена консервация, реставрация и експониране. 

Николов съобщи, че предстои да бъде обявена и обществена поръчка за втория етап на проектирането на консервация и реставрация. Предвидени са над 1 млн. лева за социализация, два проекта по 500 хил. лева и един за 300 хиляди. Община Камено финансира разкопките, като идеята е мястото да бъде обособено като обект за културно - исторически туризъм.    

повече може да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Празник на пъпеша в каварненското село Българево

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в Българево. В..

публикувано на 27.07.25 в 15:00

Лонгозните гори по Българското Черноморие

Лонгозните гори по нашето Черноморие представляват крайречни гори, разположени в долните течения на някои черноморски реки, където климатичното влияние на морето е най-ясно изразено. Характерният облик на лонгозните гори по Българското Черноморие е свързан с участието на редица растения с дълги увивни стъбла (лиани). Тези горски формации са..

публикувано на 27.07.25 в 13:00

В Малко Търново канят на Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025

14 – ти Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025  ще се проведе днес и утре в  Малко Търново .  По време на събитието отново ще бъдат представени елементи от  уникалните странджански занаяти, кухня, традиции и фолклор, съобщи Милена Райчева, секретар на читалище „Георги Попаянов 1914“, организатор на..

обновено на 26.07.25 в 10:38

Показват антична мода и гладиаторски битки днес на фестивал в Деултум

Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин днес  на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. " Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България, а именно Деултум “ - казва директорът на общинския исторически музей в..

публикувано на 26.07.25 в 09:00

Фестивал на виното за 13-и път в Бургас

Бургас е домакин за 13-ти път на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението между 25 и 27 юли.  За първи път събитието ще се проведе под патронажа на Президента на Република България – Румен..

обновено на 25.07.25 в 11:13

Безплатен курс обучава на практични умения по самозащита

За втора поредна година в програмата на Младежкия  международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник".  Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..

публикувано на 23.07.25 в 14:45

В Созопол се намира единствената подводна каменна гора на нашата планета

През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена.  Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...

публикувано на 22.07.25 в 17:00