Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Захари Карабашлиев:

Да внимаваме кого избираме: тези, които говорят за врагове и чужди влияния, водят към бездната

Войните отварят рани, които зарастват много бавно, понякога - никога, предупреждава писателят в навечерието на представянето на романа си "Рана" на "Аполония"

Писателят Захари Карабашлиев ще представи романа си "Рана" на "Аполония" на 5 септември.
Снимка: Издателство "Сиела"

"Раната, която се отваря по време на една война, зараства много бавно. Понякога не зараства. Понякога минават десетилетия, вероятно и повече. Но по-трудно зарастват раните, за които не се говори и които не се третират" - казва писателят Захари Карабашлиев в навечерието на представянето на романа си "Рана" в рамките на културния фестивал "Аполония". То ще се състои утре, 5 септември, от 19 ч. в галерията в стария град на Созопол.

Сюжетът му проследява именно "рани", отворени от войни - Балканската и Първата световна, в живота на хора. "Романът ми се занимава с тези времена – много интересни, много драматични, много вълнуващи, но това не е военен, а по-скоро семеен роман, който се случва по време на война", казва Карабашлиев в интервю за БНР Бургас.

Идеята на книгата не е "да човърка стари рани" - уверява авторът ѝ и напомня, че най-трудно зарастват "рани", за които не се говори, които не се третират, че "скрита рана не зараства". "Идеята, освен всичко останало, е да помага на всички нас да ги лекуваме - разяснява Карабашлиев и препраща към съвременните войни, една от които е между Русия и Украйна. - Раната, която се отваря в Европа след толкова години мир, е много, много, много трудна за лечение. Никъде агресията не може да породи нещо добро. Всичко, което може да се реши с война, може да се реши и с мирни средства."

Главният герой в романа е Сава, първокурсник в Юридическия факултет на Софийския университет, който отива на война и е ранен в гърдите още в първата си битка. В книгата се разказва и за румънски офицер, който също е участник, но "от другата страна" на войната. А изводът от историите им писателят формулира така: "Независимо от коя страна на фронтовата линия си, ти вече си жертва на тази война и затова отговорността на тези, които подпалват тези войни е огромна, ужасна".

Затова, по думите му, е много важно да внимаваме кого избираме на избори, каквито в България отново предстоят: рябва да избираме хора, които не ни разделят, не ни изправят едни срещу други, не говорят за доминантност, за величие, а за съединение. Винаги може да познаеш тези, които те водят към бездната. Те обикновено си избират врагове, говорят през цялото време за врагове, за страх, за чужди влияния. Приказки, които работят по най-низките ни страсти. Така е било по онова време, така е и сега – виждаме какво се случва".

Представянето на книгата утре вечер ще включва и разговор с историка и бивш министър на образованието и науката проф. Веселин Методиев, който ще засегне историческата част от романа - свързаната с двете войни и влизането на България в Румъния, за да възвърне Добруджа след "злополучното" ѝ придобиване от северната ни съседка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В част от Ямболска област водата до неделя ще бъде с влошени показатели

От ВиК-Ямбол предупреждават жителите на град Стралджа и селата  Лозенец, Атолово и Воденичане, че от 4-ти до 9 февруари водата, достигаща до потребителите в тези населени места, ще  бъде с влошено качество. Тя ще има намалена прозрачност и различна степен на мътност.  Причината за това е, че през този период ще се извършва профилактика на..

публикувано на 03.02.25 в 22:07

За освобождението на Бургас показват изложба, посветена на паметника Шипка

Изложба та  „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ ще бъде открита в  Историческия музей на Бургас. Тя е посветена на освобождението на града. Ретроспективната експозиция, представена чрез фотографии и тематични предмети, гостува от НПМ „Шипка-Бузлуджа“. Преди 90 години, на 26 август 1934 г...

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Бургас

Финансират младежки проекти свързани с климатичните промени

Община Бургас в партньорство с Фондация „Шанс за децата и природата на България“ изпълняват проект "SUBLIME SDGs", съфинансиран от Европейската комисия NDICI CHALLENGE/2023/448-265. Проектът има за цел да насърчи чувството за съвместна отговорност на гражданите на ЕС към местното и глобалното устойчиво развитие.  Неговата реализацията има за задача да..

публикувано на 03.02.25 в 16:00

В Сливен откриват изложба в защита на парк "Сините камъни"

Изложба, посветена на уникалното биоразнообразие на природен парк "Сините камъни“ се открива тази вечер в галерия "Май“ в Сливен. Експозицията е организирана от Българска фондация "Биоразнообразие и приятели – природолюбители, учени и изследователи“ и цели да привлече вниманието към значението на защитените територии като убежище на редки и застрашени..

публикувано на 03.02.25 в 15:20

Контрабандни цигари в матраци откриха на МП Лесово

60000 къса или 3000 кутии контрабандни цигари откриха митническите служители на пункт Лесово при проверка на товарен автомобил. Той е превозвал мебели от Турция за Франция. Цигарите са били укрити в кухините на тапицирани матраци. Водачът е турски гражданин е превозвал по документи транзитно мебели от Турция за Франция през България. При проверка със..

публикувано на 03.02.25 в 11:00
снимката е илюстративна

Затварят за 2 дни кръстовище във „Възраждане“ заради ВиК ремонт

Кръстовището  на   улиците  „Цар Калоян“  и  „Пробуда" в Бургас ще бъде затворено в понеделник. Причината е ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекалната канализация.  Затова от 09:00 часа на 03.02.2024г.  се въвежда временна организация на движението, която ще трае 2 дена. Движението на  моторни превозни..

обновено на 03.02.25 в 09:20

Повишават се цените на шофьорските курсове, дигитализацията в бранша - след 12 февруари

Една актуална тема особено за кандидат-шофьорите – ще бъдат ли увеличени цените на курсовете за управление на автомобил. След повишаването на цените на хляба, тока и водата, през 2025 година, идва ред и на шофьорските курсове. До няколко месеца се очаква увеличение на цените им, това съобщи Дойчо Пеев, председател на Регионалния..

публикувано на 03.02.25 в 08:20