Запазване на програмата „Грижа за дома“ поиска кметът на созополското село Зидарово Христо Бардуков в писмо да Министерството на труда и социалната политика. По нея асистенти се грижат за хора с увреждания и за възрастните, като им пазаруват, плащат сметките, проверяват здравословното им състояние, купуват лекарства и др. Ведомството обаче планира замяната ѝ с осигуряването на електронни гривни, които да следят показателите на хората и да изпращат информацията до колцентрове. Това би трябвало да се случи след ноември, когато приключва програмата, която се изпълнява по 18-месечен проект с европейско финансиране.
Човешката грижа не може да бъде заменена от технология, да не говорим, че в много от селата няма обхват – категоричен бе кметът Бардуков.
„На този възрастен човек – самотно живеещ – ще му отвориш вратата, ще го видиш, ще отидеш да му купиш лекарства, при необходимост ще повикаш линейка, ще му купиш хранителни продукти. В село Зидарово можем да се похвалим, че имаме нов личен лекар, който е много отговорен, млад доктор – Георгиев. Асистентите комуникират с доктора, вземат се направления, рецепти, контролират се медикаментите, които се получават. В проекта имаме психолог, който редовно работи с възрастните хора, медицинско лице, което обикаля и следи (кръвна – б.а.) захар, кръвно налягане“, разказа Христо Бардуков.
За него обаче има и нещо още по-важно – човешкото общуване със самотните възрастни хора, „благата дума“:
„На кой децата са заминали в чужбина, на кой са в големия град или в столицата и възрастните хора са си тук, на село, и са самички. И фактически асистентът от „Грижа в дома“, асистентът от „Асистентска подкрепа“ са хората, които всеки ден, дори и в почивните дни, отварят вратата на възрастните хора и си комуникират с тях, и са им в полза.“
Голяма част от възрастните хора развиват деменция и тук гривната не би могла да им помогне, а само човекът:
„Имаме много случаи, в които като дойде патронажът и им даде храната, след половин час хората тръгват и си търсят къде им е храната. И ако не е асистентът да отвори и да каже примерно: „Бабо Ванче, ето тука ти е – оставила си я на масата в двора“, да ѝ даде, да ѝ сипе манджичка, после да измие канчетата – чисто човешки… И в един момент да ми застанат някакви хора и да ми обясняват, че гривната, за която някой ще вземе някакви пари, за да си пласира гривните… Кой ще отреагира да звънне, ако на баба Иванка ѝ стане зле?“.
За него министерският план, според който от колцентровете ще звънят за помощ просто дублира функциите на телефон 112 и ги иззема.
„И от колцентъра, ако преценят, че е нужно, те ще подадат сигнал на 112 и ще кажат: „Там, виждате ли, имаме проблем – наш потребител, нямаме връзка с него“. Ти може да нямаш връзка, защото е паднала батерията на гривната, може да нямаш връзка, защото човекът е починал – даде пример кметът и разказа как преди два дена един от мъжете в селото „изчезнал“ – не идвал в магазина, нито в пощата. Притеснили се: „Нещо не е наред с дядо Стоян“. Отишли до дома му, наложило се да разбият вратата:
„Беше паднал между масата и леглото и четири дена е бил в безпомощно състояние. Викнахме линейка и днес от близките разбрахме, че нещата се влошават при него и най-вероятно ще го изтърват. (…) И тези хора от социалното министерство, което има най-голямата тежест и отговорност към възрастните хора, искат да ми обяснят, че ще е по-качествена грижата, заменена от човешкия фактор с някаква технология, която ще струва отново милиони на държавата или на Европейския съюз“.
Кметът апелира за продължаването на програмата или да бъде слята с „Асистентска подкрепа“, за която има държавно финансиране и не зависи от изтичането на проект.
„Проблемът със застаряващото население в България става все по-тежък. И ние, вместо да сме отговорни към възрастните хора, ние директно си ги пращаме в „девета глуха“ и се разчистваме от тях. Не е редно“ – възмути се кметът от решенията на отговорната институция.
Недомислица – по думите му – е и намерението на властта в София да преквалифицира досегашните асистенти и да ги прати в колцентровете.
„Чакайте сега – голяма част от асистентите са с основно образование. Друга нямат транспорт, с който да пътуват. Как един асистент от нашите, да кажем 20 асистента, ще го преквалифицираме? И как той ще пътува от село, за да е навреме на работа в колцентъра, който най-вероятно, по твърдение на хора от министерството на социалните, ще бъде позициониран в най-близкия голям областен град, в случая – Бургас. С какво ще пътува този човек и ще се връща? И ще му бъдат ли поети тези транспортни разходи?“.
На въпрос защо се получава така, че все едно София и останалата част от България са „два свята“, които или не се чуват, или не се разбират, Бардуков отвърна:
„Това се получава, защото някой администратор на работа е седнал да си мисли някакви тъпизми и кухи закони и наредби, или идеята е да облагодетелстваме някоя фирма, близка до властта. (…) Говорили сме, едни обещания как ще развиваме резидентни грижи. Всичко се прави с един бюрократичен замах, в който няма мисъл, няма сърце за хората. Там да се напише нещо и да излезе статистиката и да се каже: „Ние, от министерството, направихме еди какво си“. Нищо не сте направили“.
Кметът разказа как изпаднал в „невероятен парадокс“, когато му съобщили, че с два лева трябва да нахрани дете:
„Обясняваха ни как държавата щяла да дава по два лева на дете за млечна кухня. И аз си позволих, бях малко по-груб, но казах на едната представителка на социалното министерство: „Ето ви два лева да нахраните едно Ваше дете“. „Ама не.“ Ама как „не“? Прехвърлят отговорности на общините и те казват: „Ето, ние сме с грижа за възрастните хора. А тия общини как ще се справят?“.
Христо Бардуков апелира към министерството „да анализират и да разсъдят правилно какво са на път да предприемат“.
Интервюто с него може да чуете в звуковия файл.
Три сгради ще бъдат ремонтирани в Созопол. Това са общината, Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ и детската градина в село Атия. Общата стойност на проектите е за над 7 млн. лева от Плана за възстановяване и устойчивост. Днес ще бъдат направени първите копки за старт на ремонтните дейности. И за трите обекта са включени идентични..
Във връзка със строително-ремонтни дейности на ул. „Уилям Гладстон“ в участъка от ул. „Васил Левски“ до бул. „Сан Стефано“ от днес /10 април/ до 9 май в часовия диапазон от 9 до 16 часа, поетапно ще се затварят за движение отделни участъци от ул. „Уилям Гладстон“, съобщават от община Бургас. Временно затворена за автомобили днес ще е и..
Безплатни фиданки за засаждане предостави Държавно горско стопанство Сливен на гражданите и гостите на града. Дръвчетата са отгледани в едно от най-старите в страната горски разсадници в местността „Абланово“ в Сливенската планина, който тази година навършва 130 години от създаването си. Лесовъдът Стефан Джангозов, който отговаря за разсадника..
Над 43 км. речни корита, дерета и отводнителни канали в урбанизираната територия почиства по график Община Бургас . Целта е да се увеличи и поддържа хидравлична проводимост на водните течения, поясняват от местната администрация. Под постоянен мониторинг са и всички отводнителни канали чрез страницата ИСУВ на платформата Smart Burgas. При..
Ремонтът на моста до Черноморец е планиран от години поради опасността от пропадане. Съоръжението свързва Черноморец с главния път Бургас-Созопол и е част от републикански път, затова ремонтирането му е задача на държавата, но от постоянната смяна на правителства през последните години, резултат до този момент няма. Това, обаче, е на..
Близо два милиона и петстотин хиляди лева от Националния план за възстановяване и устойчивост ще бъдат вложени за реформиране на Дома за стари хора в село Воден. Договорът за изпълнение на строително-ремонтни дейности в рамките на проект № BG-RRP-11.010-0047 – „Реформиране на дом за стари хора с. Воден, община Болярово, чрез извършване на..
В поредна благотворителна кампания се включва Областна администрация Бургас. След успешната кампания за изграждането на църква в бургаското село Драганово, сега администрацията започва да набира средства за манастира в средецкото село Голямо Буково. Той е строен през далечната 1200 година. Манастирът е единственият в Странджа, който е действащ и днес..
Над 83 млн. лева е макрорамката на бюджета на община Царево за 2025 година . Основните проекти в него бяха представени на обществено обсъждане в..
Авария на водопроводна тръба има в Морската градина на Бургас. Евентуалната причина е спукан кран, посочи говорителят на ВиК - Бургас Димитър Гюров. На..
В поредна благотворителна кампания се включва Областна администрация Бургас. След успешната кампания за изграждането на църква в бургаското село..