Запазване на програмата „Грижа за дома“ поиска кметът на созополското село Зидарово Христо Бардуков в писмо да Министерството на труда и социалната политика. По нея асистенти се грижат за хора с увреждания и за възрастните, като им пазаруват, плащат сметките, проверяват здравословното им състояние, купуват лекарства и др. Ведомството обаче планира замяната ѝ с осигуряването на електронни гривни, които да следят показателите на хората и да изпращат информацията до колцентрове. Това би трябвало да се случи след ноември, когато приключва програмата, която се изпълнява по 18-месечен проект с европейско финансиране.
Човешката грижа не може да бъде заменена от технология, да не говорим, че в много от селата няма обхват – категоричен бе кметът Бардуков.
„На този възрастен човек – самотно живеещ – ще му отвориш вратата, ще го видиш, ще отидеш да му купиш лекарства, при необходимост ще повикаш линейка, ще му купиш хранителни продукти. В село Зидарово можем да се похвалим, че имаме нов личен лекар, който е много отговорен, млад доктор – Георгиев. Асистентите комуникират с доктора, вземат се направления, рецепти, контролират се медикаментите, които се получават. В проекта имаме психолог, който редовно работи с възрастните хора, медицинско лице, което обикаля и следи (кръвна – б.а.) захар, кръвно налягане“, разказа Христо Бардуков.
За него обаче има и нещо още по-важно – човешкото общуване със самотните възрастни хора, „благата дума“:
„На кой децата са заминали в чужбина, на кой са в големия град или в столицата и възрастните хора са си тук, на село, и са самички. И фактически асистентът от „Грижа в дома“, асистентът от „Асистентска подкрепа“ са хората, които всеки ден, дори и в почивните дни, отварят вратата на възрастните хора и си комуникират с тях, и са им в полза.“
Голяма част от възрастните хора развиват деменция и тук гривната не би могла да им помогне, а само човекът:
„Имаме много случаи, в които като дойде патронажът и им даде храната, след половин час хората тръгват и си търсят къде им е храната. И ако не е асистентът да отвори и да каже примерно: „Бабо Ванче, ето тука ти е – оставила си я на масата в двора“, да ѝ даде, да ѝ сипе манджичка, после да измие канчетата – чисто човешки… И в един момент да ми застанат някакви хора и да ми обясняват, че гривната, за която някой ще вземе някакви пари, за да си пласира гривните… Кой ще отреагира да звънне, ако на баба Иванка ѝ стане зле?“.
За него министерският план, според който от колцентровете ще звънят за помощ просто дублира функциите на телефон 112 и ги иззема.
„И от колцентъра, ако преценят, че е нужно, те ще подадат сигнал на 112 и ще кажат: „Там, виждате ли, имаме проблем – наш потребител, нямаме връзка с него“. Ти може да нямаш връзка, защото е паднала батерията на гривната, може да нямаш връзка, защото човекът е починал – даде пример кметът и разказа как преди два дена един от мъжете в селото „изчезнал“ – не идвал в магазина, нито в пощата. Притеснили се: „Нещо не е наред с дядо Стоян“. Отишли до дома му, наложило се да разбият вратата:
„Беше паднал между масата и леглото и четири дена е бил в безпомощно състояние. Викнахме линейка и днес от близките разбрахме, че нещата се влошават при него и най-вероятно ще го изтърват. (…) И тези хора от социалното министерство, което има най-голямата тежест и отговорност към възрастните хора, искат да ми обяснят, че ще е по-качествена грижата, заменена от човешкия фактор с някаква технология, която ще струва отново милиони на държавата или на Европейския съюз“.
Кметът апелира за продължаването на програмата или да бъде слята с „Асистентска подкрепа“, за която има държавно финансиране и не зависи от изтичането на проект.
„Проблемът със застаряващото население в България става все по-тежък. И ние, вместо да сме отговорни към възрастните хора, ние директно си ги пращаме в „девета глуха“ и се разчистваме от тях. Не е редно“ – възмути се кметът от решенията на отговорната институция.
Недомислица – по думите му – е и намерението на властта в София да преквалифицира досегашните асистенти и да ги прати в колцентровете.
„Чакайте сега – голяма част от асистентите са с основно образование. Друга нямат транспорт, с който да пътуват. Как един асистент от нашите, да кажем 20 асистента, ще го преквалифицираме? И как той ще пътува от село, за да е навреме на работа в колцентъра, който най-вероятно, по твърдение на хора от министерството на социалните, ще бъде позициониран в най-близкия голям областен град, в случая – Бургас. С какво ще пътува този човек и ще се връща? И ще му бъдат ли поети тези транспортни разходи?“.
На въпрос защо се получава така, че все едно София и останалата част от България са „два свята“, които или не се чуват, или не се разбират, Бардуков отвърна:
„Това се получава, защото някой администратор на работа е седнал да си мисли някакви тъпизми и кухи закони и наредби, или идеята е да облагодетелстваме някоя фирма, близка до властта. (…) Говорили сме, едни обещания как ще развиваме резидентни грижи. Всичко се прави с един бюрократичен замах, в който няма мисъл, няма сърце за хората. Там да се напише нещо и да излезе статистиката и да се каже: „Ние, от министерството, направихме еди какво си“. Нищо не сте направили“.
Кметът разказа как изпаднал в „невероятен парадокс“, когато му съобщили, че с два лева трябва да нахрани дете:
„Обясняваха ни как държавата щяла да дава по два лева на дете за млечна кухня. И аз си позволих, бях малко по-груб, но казах на едната представителка на социалното министерство: „Ето ви два лева да нахраните едно Ваше дете“. „Ама не.“ Ама как „не“? Прехвърлят отговорности на общините и те казват: „Ето, ние сме с грижа за възрастните хора. А тия общини как ще се справят?“.
Христо Бардуков апелира към министерството „да анализират и да разсъдят правилно какво са на път да предприемат“.
Интервюто с него може да чуете в звуковия файл.
Заради провеждането на Полумаратон Бургас 2024 о т 13 часа на 23.11.2024 г.- събота, до приключване на спортното мероприятие, улица „Поморийска“, паркингът на „Капани“ в Приморски парк и улица „6-ти септември“, в участъка от ул. „Княз Александър Батенберг“ до паркинг при Фрегатата, ще бъдат затворени за движение и паркиране на автомобили. За..
Затварят за движение на превозни средства улица „Княз Александър Батенберг“, в участъка от ул. „6-ти септември“ до ул. „Морска“ днес (23 ноември). Ограничението ще бъде в сила от 9 до 20 часа. Причината са снимките на пълнометражния игрален филм „Жени извън употреба“. За целта от Община Бургас призовават водачите на автомобили да освободят зоната за..
Затварят за авариен ремонт пътят от Царево към Варвара, Ахтопол, Синеморец, Резово и в двете посоки, информират от АПИ. Участъкът ще бъде ограничен за преминаване на всички превозни средства днес (23 ноември) от 9 ч. до 12 ч., При изпълнението на ремонта на сводовия водосток при 4-и км, ще се допуска преминаване само на автомобили със специален..
Първото рали „Созопол“ събира любители на адреналина и високите скорости от цялата страна на днес (23 ноември). Участниците ще бъдат мъже и жени, които ще са разделени в две категории – професионалисти и аматьори. Това обясни за БНР Бургас Кремена Митева, един от организаторите. До момента в състезанието, което ще се проведе на..
Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през следващото лято, уточни служебният здравен министър Галя Кондева. Дотогава трябва да е готов спешният център към лечебното заведение. Въпреки обещанията, че болницата ще заработи до края на тази година, срокът се отлага за пореден път стана ясно, след посещението на..
Kaufland България откри първия си автомат за рециклиране на опаковки в Бургас. Той може да бъде намерен на паркинга на хипермаркета на ул. „Янко Комитов“ 8 в кв. „Славейков“. Това е седмата станция за рециклиране на Kaufland в България от старта на пилотния проект за депозитна система през пролетта на 2023 г. До момента клиентите на веригата са върнали..
"Община Бургас не премахва дървета, а ги подменя." Това е коментарът от местната администрация, след сигнал, получен в редакцията на БНР-Бургас, че на улица "Гладстон" се извършва сеч на дървета. При изготвянето на проекта за ремонта на улицата е направена експертиза и се подменят само дървета, за които има наблюдение през годините, че съхнат,..
Въпросът за провеждането на местния референдум относно каменната кариера в Каблешково ще се решава от бургаския административен съд. Причината е..
"На Ахелой е извършен ремонтът изцяло, без пречиствателна станция. Нужни са около 18 млн. лв. В Порой довършваме ремонта на кулата до края на годината...
Първото рали „Созопол“ събира любители на адреналина и високите скорости от цялата страна на днес (23 ноември). Участниците ще бъдат мъже и..