Нерегламентираният превоз е един от факторите за слабия сезон при таксиметровите шофьори в Бургас, отчита Снежана Никова. Тя е председател на Браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България за морския град.
Тя посочи, че в момента се работи на дъмпингови цени, които са наказуеми:
„Ако някой иска да ни осъди, ще го направи, а след това ние ще трябва да съдим общините, а общините – държавата.“
Слаб сезон и още по-тежка зима е картинката за бургаските таксиметрови шофьори. Снежана Никова уточни, че проблемът е главно заради украинците:
„Тези, които пребивават в момента в България, тука от две-три години, извършват нерегламентиран превоз. Трансфери до Слънчев бряг и Летището, където ги повикат. Направили са си сайтове, включително и трансфери до Турция. И отделно сайтчета, направени от нетаксиметрови шофьори, които ползват услугите, и нямат нищо общо с превоз на пътници.“
Колите вече трудно се поддържат, уточни тя:
„Минат ли 15 години и трябва да се сменят коли. Колегите предпочитат втора ръка, но се оказва, че като ги вземат, започват ремонтите. Отделно цвета, който е задължителен жълт за България и зелен за електрическите, допълнително оскъпява услугата, защото най-малко 3 000 лв. е боядисването на една кола.“
Смяната на автомобилите е наистина голям проблем, смята и Георги Георгиев, който е дългогодишен таксиметров шофьор в центъра на Бургас:
„Задължени сме да го правим по закон, дори и колата да е поддържана. Наистина има автомобили, които след 15 години се разпадат. Но има хора, чиито коли правят малко километри и са издръжливи. И тези хора трябва да си сменят колите. Това е една тежест за нас, а от там и тежест за клиента, защото щом си сменям автомобила трябва да вдигна и цените, за да събера пари.“
Той също отчита слаб сезон:
„Такъв слаб сезон не сме имали от 1991 година. Превозвахме главно наши братя, които работят в Англия, Германия, заедно с тяхната челяд. Те пак са туристи, но не са истински туристи. Отражение имат двете войни – тази в Близкия изток, и тази в Украйна.“
Георги посочи, че е възможно скоро в Бургас да се установи нова фирма, която до момента извършва таксиметрови превози в София.
Чуйте повече в звуковите файлове:
317 нови инвестиции са реализирани в лозаро-винарския сектор, субсидирани с 38 млн. лв. Това показват данните на Държавен фонд „Земеделие“ за периода 2023-2027 година, които обяви в Бургас заместник изпълнителният му директор Димитър Горов. По Плана за възстановяване и устойчивост са изплатени до момента 196 млн. лв., с които са реализирани..
Добра е реколтата на зърнените култури в Бургаско, но земеделските стопани са притеснени от ниските изкупни цени. Жътвата приключи навсякъде в региона, като въпреки сушата добивите са задоволителни - съобщи Николай Киров, председател на местния Съюз на зърнопроизводителите. „ Добивите при пшеницата са около 500 кг от декар, на места и..
Част от местата на бургаското пристанище поради ниско газене ще бъдат трансформирани в зона с обществен достъп. Предвижда се създаването на водна променада. Това съобщи по време на заседание на Комисията по туризъм транспортният министър Гроздан Караджов. Така вицепремиерът потвърди, че все още е на дневен ред проекта, за който отдавна се..
Два проекта на Община Поморие спечелиха финансиране по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г. Проектите ще допринесат за подобряване на инфраструктурата на Рибарско пристанище Поморие и на лодкостоянката в Ахелой. Дейностите в Поморие включват позициониране на плаващ вълнолом при входа на пристанището, както и на нов плаващ..
Община Царево ще получи финансиране от над 3 млн. лв. за модернизация на рибарското пристанище в града. Проектът беше разработен в началото на т. г. и включва изграждане на нови бетонови настилки, повдигане на нива, хале за ремонт на лодки с оборудване и постройка за съхранение на рибарски инвентар. Важна придобивка ще бъде и модулната станция..
С 10 процентни пункта да се увеличат разходите за заплати през 2026 година в бюджетния сектор. За това ще настояват от КНСБ. Само през първото тримесечие на годината ръстът на възнагражденията в частния сектор изпреварва с 12 процента този в обществения. От синдиката настояват правителството да предприеме действия за транспонирането на две ключови за..
20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури са постъпили от началото на юни в „Главна инспекция по труда". Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..
Част от местата на бургаското пристанище поради ниско газене ще бъдат трансформирани в зона с обществен достъп. Предвижда се създаването на водна..
Община Царево ще получи финансиране от над 3 млн. лв. за модернизация на рибарското пристанище в града. Проектът беше разработен в началото на т. г...
317 нови инвестиции са реализирани в лозаро-винарския сектор, субсидирани с 38 млн. лв. Това показват данните на Държавен фонд „Земеделие“ за периода..