Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път:

Археолози проучиха древното пристанище на крепостта Хрисосотира в Созопол (ОБНОВЕНА)

Подводната експедиция е на Националния исторически музей

6
Снимка: РИМ - Бургас



Множество цели и фрагментирани амфори и желязна котва откриха археолози при подводната експедиция на Националния исторически музей. Тя се е провела през първата половина на месец септември в западната част на Созополския залив. Работил е екип от 5 водолази, в 4 обособени зони в южната и югозападна акватория на полуостров Хрисосотира. Обследвана е територия с приблизителна площ от 70000 кв. м. 


Откритията показват, че тук е имало  пристанище на късноантичната крепост. То може да се разглежда и като част от търсеното „второ голямо пристанище“ на Созопол, съобщи проф. Иван Христов, ръководител на проучванията:

„През годините съм се лутал дали това пристанище не било в залива на Каваци, при далян „Чайка“, но все повече надделява мнението при мен и моя екип е, че то е било около западния край на Созополския залив, край Хрисосотира. На дъното има още огромно количество материал, който си заслужава да бъде изследван. Нашето проучване всъщност е първото в тази част на залива и за две седмици няма как да решим всички загадки на науката. Поставихме едно добро начало!"


Документирани са амфори от тип LR1, LR2, Samos Cistern Type и северноафрикански амфори. Тяхната датировка е V-VII век. Интерес предизвиква и откритата желязна късноантична котва, която показва също мястото на приставане на византийски кораби в тихия залив. При огледите са намерени и фрагменти от средновековни амфори тип Гюнсенин 2А (X-XI век), Гюнсенин 3 (края на XII-XIII век); късносредновековни керамични съдове (XVII-XVIII век)  и късносредновековен железен боен нож. Маркирани на изработената археологическа карта, те показват своеобразна пристанищна акумулация, свързана с товаро-разтоварни дейности в една от най-тихите части на Созополския залив. 


Проучванията са финансирани от Министерство на културата. Те са включвали и геофизични изследвания, извършени от инж. Кирил Велковски със специализирана техника от Центъра на за подводна археология.

Късноантичната крепост Хрисосотира е проучвана 10 години (2014-2023 г.). 

Крепостта на полуострова, в местност Червенка, е една от най-големите в района на Бургаския залив. Обхваща площ от 80 дка и в нея са разкрити крепостни стени, кули, повече от 30 сгради и съоръжения. Тя е своеобразно малко градче, но съществува хипотезата, че е и предградие на късноантичния Созопол.


Древното пристанище е било разположено в подветрената югозападна страна на полуостров Хрисосотира. Освен като пристанище на късноантичната крепост, то би могло да се разглежда като част от търсеното „второ голямо пристанище“ на Созопол.

Най-ценните находки от проучванията ще бъдат изложени във временна изложба в залите на НИМ през месец декември 2024 г.

повече може да чуете в звуковия файл:
По публикацията работи: Християна Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас отново посреща Международния фестивал „Дни на куклите“

Бургас ще се превърне в столица на кукления театър между 10 и 15 август, когато за 12-а поредна година на откритата сцена „Охлюва“ ще се проведе Международният куклен фестивал „Дни на куклите“. Събитието ще събере трупи от България, Германия, Турция, Чехия и Бразилия и ще предложи на публиката шест вечери, изпълнени с куклени спектакли, музика,..

публикувано на 21.07.25 в 15:30

„Деултум – малкият Рим в Тракия“ събира любителите на историята в археологическия резерват

На 26 юли Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин на античния фестивал „Деултум – малкият Рим в Тракия“. Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България. Фестивалът ще събере групи за исторически възстановки от цялата..

публикувано на 20.07.25 в 14:00

Вечер, посветена на морето в Поморие

Вечер, посветена на морето,  предстои в Поморие от 19.00 ч. в двора на Посетителския център по рибарство и морско дело. Пред местни и туристи  ще бъдат представени книгите: „Морето и Анхиало. Древност и съвремие” с автор Любка Николова и „Рибарски рецепти. Морски спомен от Поморие” със съставител и художник Анелия Григорова.   Григорова,..

обновено на 17.07.25 в 12:10

Започва мотосъборът край Кипилово в местността "Сайганица"

Началото на Мотосъбор „Кипилово 25“ ще бъде  дадено тази вечер от 21 часа в местността „Сайганица.“ Събитието, организирано от Мотоклуб „Лястовица 33“ и Община Котел, се е утвърдило като традиция и символ на свободния дух. Мотосъборът ще продължи до неделя, 20 юли.  По време на събора гостите ще могат да се включат в мотошествие до град Котел, да..

публикувано на 17.07.25 в 12:00

Летен базар ще се проведе в Ченгене скеле на 27 юли

Традиционният базар на открито с Coworking Family Burgas ще посрещне всички жители и гости на морския град на 27 юли в КТК „Ченгене скеле“.  Той ще бъде организиран от 18:30 до 21:30 ч. при вход свободен.  Събитието е социално устойчиво и цели да се намали прекалената употреба на вещи и да засили преизползването и рециклирането.  Желаещите могат да се..

публикувано на 16.07.25 в 13:30
Силвия Танева вляво, с черен тоалет

Минималистичният стил е тенденцията при булчинските рокли

Няма нищо по-хубаво от това, да видиш щастието в очите на младоженците, смята Силвия Танева, управител на популярен сватбен център в Бургас. Само преди два дни, тя и екипът й представиха своята най-нова колекция от сватбени и официални тоалети на бляскаво модно ревю на открито. MARINA YACHT FASHION SHOW – NESEBAR 2025. събра стил, лятно..

публикувано на 13.07.25 в 09:29

Изложба на гигантски африкански охлюви гостува във „Флора Бургас“

Експозиционен център „Флора Бургас“ е домакин на изложба на гигантски африкански охлюви през летния сезон. В зала 6 са представени над 20 вида сухоземни охлюви, включително най-едрите представители от групата „ахатини“. Посетителите могат да се запознаят с особеностите и биологията на различни видове – с черупки и без черупки, с разнообразни..

обновено на 11.07.25 в 07:32