Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епидемични нива на COVID в Бургас установи лаборатория към СУ

Увеличение на случаите през август регистрират и от Регионалната здравна инспекция, но успокояват, че случаите не са много и че заболяването протича леко

Снимка: Архив


В Бургас има епидемични нива на COVID, предупреди в интервю за БНР Бургас вирусологът и молекулярен биолог д-р Сергей Иванов.

Той ръководи лаборатория към Софийския университет, в която изследва проби от отпадните води на четирите най-големи града в България: София, Пловдив, Варна и Бургас. Патогените могат да се открият в тях по-бързо и по-точно, отколкото чрез стандартния метод, при който болният трябва да мине през личния лекар, който да му назначи лабораторен тест, който човекът да плати и ако резултатът е положителен за вируса, случаят да бъде регистриран в съответната Регионална здравна инспекция, поясни д-р Иванов.

Екипът му изследва водите за патогени по хората, които са индикация за състоянието в дадения град. „Когато се открият, това значи, че вече има някакво епидемиологично събитие в населеното място, защото не се хващат един или двама човека, ако са болни от нещо“ - обясни д-р Иванов.

„Изследваме за четирите големи града основно – София, Пловдив, Варна и Бургас, като за Бургас има една устойчива тенденция от два месеца насам да се открива COVID в големи количества. В момента в Бургас е най-масивната епидемията специално от COVID“, посочи специалистът и допълни, че е трудно да се определи точния брой на заразените, както и на процента им от населението, защото „ние дори не знаем колко точно човека живеят в Бургас, или поне в тези квартали, обхванати от основната пречиствателна система, но минимум няколкостотин човека най-вероятно едновременно миналата седмица (9-15 септември – бел. ред.) са били болни от COVID“.

Официалните данни на РЗИ контрастират с получените от лабораторията. За цитираната седмица регистрираните случаи са едва двадесетина, и то не в град Бургас, а в цялата област, което д-р Иванов обясни с тромавата процедура по официалното установяване на заболяването.

„При нас не се изисква разрешение за вземане на проби, тоест ние директно тестваме това, което е налично и което няма как да се скрие. Затова хващаме много по-рано и по-пълно от РЗИ поне тези вируси, които изследваме“, обясни д-р Иванов.

Потърсена за коментар, директорката на дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ д-р Мирослава Киселкова посочи, че инспекцията отчита увеличение на регистрираните случаи през август, но успокои, че заболяването не протича тежко:

"Към момента в област Бургас официално регистрираните случаи на COVID са 651, като последния месец август, за който имаме данни, са 87. Като цяло за годината месец август показва завишаване на регистрираните случаи на COVID, но спрямо предната година заболяемостта е в спад", коментира директорът на дирекция "Надзор на заразните болести" в Бургас, която успокои, че заболяването протича леко и няма хоспитализирани много тежки случаи.

До средата на септември темповете, с които се регистрират заболелите от КОВИД, вървят със същите темпове, каквито са и миналия месец. До 15 септември регистрираните заболели са 42-ма, което в сравнение с регистрираните заболели от КОВИД август месец – 87, показва, че заболеваeмостта върви в същите темпове, както и предния месец.

В РЗИ вече са получени ваксини срещу най-новия щам на коронавируса. Имунизациите са напълно безплатни за хората и не зависят от здравния им статус, посочи още д-р Киселкова.

Интервютата с д-р Сергей Иванов и д-р Мирослава Киселкова може да чуете в прикачените звукови файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19

В аптеките липсва лекарство за диабетици

За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа  в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..

публикувано на 12.02.25 в 08:00

Бургаският мост светва в лилаво по повод Световния ден за борба с епилепсията

Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..

публикувано на 10.02.25 в 16:37