Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майсторките от Варна:

Милена и Галя за тъкачеството като занаят и изкуство

Те бяха отличени с наградата "Пазител на българските традиции и занаяти" от кмета на Созопол Тихомир Янакиев



Варненките Милена Кючукова и Галя Николова са приятелки от студентските си години и имат общо занимание, създали са тъкачница и работят в нея заедно. Двете дами черпят вдъхновението си основно от изкуството и от природата. Преди са работили в компютърния бранш, но работата им намаляла и решили да започнат нещо ново. Купили си стан, записали се на курс и започнали. 

Те пазят традицията и тъкат килими, черги и правят пана, палта, чанти. В тяхната работилница всичко е ръчна изработка. Използват се естествени материали - памук и вълна. Понякога ако някой иска включват коноп, манила и други по-нестандартни неща, за да стане по-интересна изработката. При украсите използват традиционни мотиви, но в същото време има и по-изчистени модели. За дейността си те бяха отличени с наградата на кмета на Община Созопол "Пазител на българските традиции и занаяти" от участието си във Фестивала на старите занаяти и изкуства в морския град. 


Опитваме се да пренесем миналото в бъдещето в един леко модернизиран вид, разказват Милен и Галя от Тъкачница Дзев Студио:  

"А ако се чудите какво означава името Дзев, това е  устата на стана; мястото, където се разминават нишките на основата и през това място минава совалката с вътъка. След това нишките се разминават и се отваря нова “уста”, през която отново минава совалката и т.н. и така се получава тъканта. Нашата тъкачница е ателие - магазин в център на Варна, която съществува вече 13 години. Клиентите, които идват с удоволствие при нас се чувстват като в музей. Младите проявяват голям интерес към нещата, които създаваме. Ние пазим традицията в занаята, но и осъвременяваме продукцията си. На базата на старите техники слагаме и нещо ново от нас, за да направим и нещо ново!" 

     

Нещата, които създават Милена и Галя са уникални. Няма нещо, което да е повторено едно към едно, освен ако клиентът ни не е видял стара изработка и я иска същата. Но дори тогава не може да се получи точно същото, защото и багрите няма как да са съвсем еднакви. Вълната се боядисва ръчно. 

Двете приятелки разказаха, че си помагат с много свои колеги - основно с техните учители и с техни ученици. Водят и курсове за тъкачи, към които има голям интерес.

повече може да чуете в звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Болница за риби и подводен робот - част от ученическите проекти по роботика

Как да опазим морското дъно показват ученически проекти по легороботика. Специализираният фестивал се проведе уикенда в Бургас с участието на ученици от 18 населени места в страната. Своебразните домакини от ОУ „Ал. Г. Коджакафалията“ участваха с два отбора. Проектът на четвъртокласниците показва различните зони на океана. Подобно бе и участието на..

публикувано на 14.04.25 в 11:30

Ради Вълканова и нейният свят на цветята

Радослава Вълканова е един от най – известните флористи в Бургас.  Тя разказва, че работата й с цветя е започнала случайно, но после се е превърнала в професия. Това, което прави, за нея е предизвикателство и я вълнува и днес. Работата й никога не е скучна, защото и дава възможност да реализира различни идеи и винаги да бъде различна...

публикувано на 13.04.25 в 14:00

Цветница е - традиции и обичаи на празника

Цветница е подвижен християнски празник, който се отбелязва както в православната, така и в католическата и протестантската църкви една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден.  На този ден в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Пак за здраве се..

публикувано на 13.04.25 в 08:00

Дегустация на космическа храна и много забавления в Авиомузей Бургас

През 1961 година Юрий Гагарин излита в Космоса и прави първата обиколка около Земята. Полетът остава в историята на човечеството като първото изстрелване на човек в Космоса, а датата 12 април се превръща в  Международен ден на космонавтиката и авиацията .  Авиомузеят на Летище Бургас ще отбележи празника с интересна програма...

обновено на 12.04.25 в 13:18

Фестивал на роботиката се провежда в Бургас

28 отбора от 18 града, както и отбор от българското училище в молдовския град Тараклия, ще се включат във фестивала на роботиката FIRST® LEGO® League, който се открива в Бургас днес.  Състезание с роботи, Лего изложение, представяне на иновативни проекти и прожекции на документални филми са включени в програмата на форума.  Фестивалът на роботиката ще..

публикувано на 12.04.25 в 10:46

Бургас е домакин на фестивала за LEGO роботика

Бургас отново е домакин на най-мащабния световен фестивал за LEGO роботика. На 12 април в Международния конгресен център ще се проведе състезанието от сезон DIVE с участници от 18 населени места, включително Тараклия (Молдова). Събитието включва състезания с роботи, презентации на проекти, демонстрации, форум за опазване на океаните и вечерен хепънинг..

публикувано на 11.04.25 в 14:30

Над 1000 вина Совиньон блан от целия свят ще се борят за медали в Бургас

Министрите на туризма Мирослав Боршош и на земеделието и храните Георги Тахов се очаква да открият днес 16-тото международно състезание на вината от сорта Совиньон блан, което тази година ще се проведе в Бургас. Конкурсът е затворено за външни посетители събитие и се следи от ценители и колекционери от цял свят. В тазгодишното издание ще се включат..

публикувано на 11.04.25 в 08:05