Ще има повече проблеми, отколкото ефект върху крайния резултат. Така коментира Дойчо Пеев, председател на Регионалния авто-инструкторски съюз в Бургас, промените в правилата за изкарване на шофьорска книжка, направени от Министерство на транспорта.
При едната се определят 4 опита за вземане на книжка в рамките на 6 месеца, а другата е за дигитализация, чрез която инспектори да следят часовете кормуване.
„Много неща не са ясни. Лично аз, като човек с 40 години опит в тази сфера, ми е трудно да съчетая трите неща – нормативната уредба по учебната документация, изискванията на 37-а /Наредба/ и изпитите. Тези промени няма да доведат до положителен резултат.“
До този момент един кандидат-шофьор може да се явява многократно на изпит, стига да си е издържал листовките. Но според промените в закона, след 10 декември тази година, курсистите ще могат да се явят до четири пъти за шест месеца:
„Тука няма как да се получат нещата. Представете си един се яви веднъж, но се наложи да напусне страната, примерно, и минат тези шест месеца – каква е опцията му? Няма яснота. Ще си плати наново целия курс?“
Електронната система, която предвижда другата промяна на ресорното министерство, също притеснява автоинструктори:
„Курсистите и преподавателите ще бъдат следени къде се движи автомобила. Идеята е някой си там в Изпълнителната агенция да следи дали се провеждат часовете. Аз не виждам как някой ще следи 3 000 инструктора. Според документа сега се предвижда от догодина да започнем да работим електронно – електронен учебен дневник, електронен учебен картон и електронен график за теоретичните часове. Ако обаче тази система работи, но ние не сме я видели. Няма фирма, която да я работи. Дали е удачна, дали не е? Имало ли е поръчка, нямало ли е?“
В Наредбата се посочва, че ще има петмесечен гратисен период, в който ще се работи на хартия и електронно:
„На 19-и имаше среща и сегашния министър на транспорта госпожа Стоянова каза, че нещата ще се удължат с още пет месеца, в които да се работи и с хартия, и електронно. Това нещо няма как да стане. И в движение ще се изчистват проблемите? А ако не работи, ако зацикля постоянно или губи връзка? Единствено ще спечелят тези, които разработят системата.“
А този процес на дигитализация би довел и до поскъпване на курсовете:
"Вероятно трябва да се купят таблети, някакви мощни, които да ползваме в колите. Договор с мобилни оператори - това също. Кой ще ги купува тези неща? Това ще оскъпи услугата!"
Дойчо Пеев уточни, че подкрепят колегите си, които протестират в столицата, но не са успели да се присъединят към тях поради съвпадението на датата на митинга с шофьорските изпити през тези дни.
Междувременно се провежда и контрапротест, който е „за“ така наложените реформи.
Чуйте повече в звуковия файл:
Православната църква почита днес Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..