Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три вечер - 27, 28, 29 септември

Бургаският мост ще свети в златно в подкрепа на децата с онкохематологични заболявания

Емблематичния бургаски Мост ще бъде осветен в златно три вечери, на 27, 28 и 29 септември в подкрепа на децата с онкохематологични заболявания, съобщиха от Община Бургас. 


Септември е международно признатият месец за осведоменост за рака в детска възраст. Годишната възможност да се разкаже на обществото за въздействието на тази коварна болест върху толкова много деца и техните семейства по света.  За да се насочи общественото внимание към проблема се използва златния цвят, за да се почете смелостта на децата. Златната панделка е символ на тази кауза, тъй като златото се асоциира със силата и издръжливостта – качества, които децата, борещи се с рак, проявяват ежедневно. 


„Light It Up Gold“ е кампания за повишаване на осведомеността за детския рак. Тя насърчава осветяването в златно на забележителности, известни сгради, национални паметници и значими природни обекти по света или поставяне на фасадите им на огромни златни панделки, символ на борбата с детския рак. Целта е да бъде показана подкрепа и да се привлече внимание към каузата.


Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ /СДОХЗ/ е организация, създадена от родители на деца болни от рак, техни близки и съмишленици. От октомври 2012 сдружението е пълноправен член на CCI - Международна конфедерация на организациите на родители на деца болни от рак, сървайвъри и пациентски защитници.


Основните цели на сдружението са: защита на правата на децата с онкохематологични заболявания; запознаване на обществото със спецификите на рака в детска възраст; подобряване на социалната адаптация на децата по време на активното,  на поддържащото лечение и в последващия  период; подпомагане, обединяване, насърчаване, информиране на родители и деца с  онкохематологични заболявания; осигуряване на цялостна грижа и комплексна подкрепа за децата и техните семейства от момента на диагностициране, по време на лечение и след това за максимално физическо и емоционално възстановяване от последствията на лечението; създаване на контакти с подобни организации в страната и чужбина; осъществяване на връзки и постоянен диалог между Сдружението и отговорните институции в Република България, имащи отношение към заболяването.


Сдружението е създало първия дневен център за работа с деца с онкохематологични заболявания, спомогнало е за откриването на първия на Балканите възстановителен център, организирането на годишни спортни състезания за деца с онкохематологични заболявания и провеждането на регулярни летни възстановителни лагери. 


По публикацията работи: Стефка Бакърджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Остров "Св. Анастасия" очаква гости и през зимата

 Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември.  Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1.   Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..

публикувано на 30.11.24 в 12:34

Днес е Андреевден

Православната църква почита днес  Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи.  В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..

публикувано на 30.11.24 в 08:21

Засаждат 2 000 фиданки край Българово днес

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 30.11.24 в 08:11

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05