Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завод за бронирани машини и дронове бе открит в Бургас

Догодина трябва да заработи заводът за бронирани машини и дронове в Бургас. Той е част от международната компания "International Armored Group", собственост на българина Антон Стефов. Лентата бе прерязана в присъствието на президента Румен Радев и много високопоставени гости. 



Заводът се намира на ул." Българска слава", на  т.н 9 километър и е част от бързо развиващ се индустриален терен. Заради фирмите там, е изграден нов път, който ще улесни работещите. Очаква се в него да работят служители, добри  специалисти в тази сфера. Такива в момента няма, обясни Стефов и подчерта, че ще си сътрудничи за изграждането на такива с бургаски професионални гимназии и университети.




Президентът Румен Радев разгледа моделите на бронирани автомобили и наблюдава демонстрация на гасене на пожар от дрон. Международната компания произвежда над 150 вида коли, сред тях и автомобил, който лесно се превръща в робот. Всички те са изработени по стандартите на НАТО. В момента се продават на пет континента.


В Бургас ще се сглобяват различни компоненти. Такава е световната практика, правят го и най-големите производители на коли, обясни собственикът:

"Ние ще работим с училищата и университетите, за да подготвим специалисти. Тези хора от България ще работят съвместно с нашите специалисти. Целта е ноу- хау -то да остане в България. Автомобилите в света се произвеждат от много малък брой компании. Обикновено те са държавни, тъй като изискват много големи инвестиции. Невинаги възвращаемостта е гарантирана. Ние сме, бих казал единствената компания в света, частна, която прави това."

В Бургас ще се окомплектоват машините, това обаче никак не е лесно, поясни Стефов и допълни, че е изключително сложно, тъй като се правят прецизни изчисления.

Машините ще бъдат предназначени за пехотата, полицията, пожарната и други. 

Антон Стефов обясни, че заводът в родината му е негова сбъдната мечта. Той живее от години в Канада, където основава фирмата си.


Румен Радев заяви колко важно за българската икономика, за националната ни сигурност, за развитието на Бургас и на региона е откриването на този високотехнологичен завод и подчерта, че това е  атестат за все по-добрия инвестиционен и икономически климат в България.

" Никак не е случайно, че този завод се изгражда именно тук в Бургас. Това ясно показва огромния, стратегически потенциал на града и на региона, предвид съчетанието от международното летище, пристанището и близостта на автомагистрала "Тракия".


По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кабинетът създаде държавно дружество "Магазин за хората"

Правителството създаде държавно дружество "Магазин за хората". Разпореждането за образуването му беше взето на днешното заседание на кабинета. Дружеството "Магазин за хората" ще осъществява търговия с хранителни и промишлени стоки. Държавните магазини ще предлагат с приоритет продукти от първа необходимост на български производители. Целта на..

публикувано на 06.08.25 в 13:00
Архив

Заради шарка по овцете и козите свикват епизоотичните комисии в Сливенско

В област Сливен и съседните области няма установени огнища на шарка по овцете и козите, но се въвеждат мерки за ограничаване на разпространението на заболяването. Това  е решено на заседание на Областна епизоотична комисия. Една от мерките е забрана за изкупуването на мляко от област Пловдив, за което са уведомени сливенските преработвателни..

публикувано на 06.08.25 в 08:14

Ще развиват туристическия потенциал на община Средец

Министърът на туризма Мирослав Боршош посети археологическия резерват "Деултум " в село Дебелт, който е един от най-значимите обекти в община Средец. По време на срещата с кмета на общината инж. Иван Кичев и местни власти, министър Боршош подчерта важността на развитието на общини с туристически потенциал, които все още не са активно представени на..

публикувано на 05.08.25 в 17:15

Summer Bright Awards отличи в Несебър бизнес, туризъм и култура

Старият Несебър стана домакин на церемонията Summer Bright Awards 2025, която събра представители на българския бизнес, туризъм и култура. Българското национално радио бе основен медиен партньор на събитието, а сред официалните гости присъства генералният директор на БНР Милен Митев. Церемонията се проведе на борда на 85-футова яхта и отличи..

публикувано на 04.08.25 в 17:00

Спад в предлагането на работа

Предложенията за работа във всички сектори през юли намаляват, показва анализът на водещата платформа за онлайн обяви в страната. Според данните от месечния анализ, през юли се отчита спад с 12% или над 5000 работни места по-малко в сравнение с юни. Продължава да се регистрира спад на предложенията за работа и на годишна база, като през юли той е 7%..

публикувано на 04.08.25 в 16:00

Ниски добиви на слънчоглед отичтат в Ямболска област

Започна  прибирането на слънчогледа в Ямболска област. Добивите са ниски, а качеството на много места влошено.  Над 473 000 декара са засети със слънчоглед в областта, прибирането му е в начален етап, а  добивите са далеч под очакванията на стопаните, коментира председателят на Регионалния съюз на зърнопроизводителите Стоян Александров:..

обновено на 03.08.25 в 12:35

ИПИ: Повишаването на осигурителните вноски носи риск от обедняване

От Института за пазарна икономика предупреждават, че повишаването на осигурителните вноски носи риск от обедняване на работещите, увеличаване на домакинствата под линията на бедност и ръст на неравенствата. Изводът е от анализ по темата за осигурителната тежест, в който се припомня, че в средносрочната бюджетна прогноза вече е заложено увеличение на..

обновено на 03.08.25 в 11:46