„Потенциалът на Бургас и региона за иновации е около 10 пъти по-малък от този на широкия икономически център около столицата, около три пъти и половина по-малък от този на широкия център около Пловдив и около два пъти и половина от този около Варна“, каза старши икономистът в Института за пазарна икономика (ИПИ) Адриан Николов в интервю за БНР Бургас.
Констатациите са на база данните от последния анализ на ИПИ за иновационния потенциал на 16-те големи икономически центъра в България.
„Бургас застава по-скоро на опашката на тази класация, като е на шесто място отзад напред“, посочи Николов.
Анализът беше публикуван в края на септември и оценява общините по 9 критерия, най-важните от които са свързани с образованието и научно-изследователската и развойната дейност. Авторите му се стремят да оценят способността на икономическите центрове да генерират иновации, да създават нови продукти и бизнес модели.
„Тази оценка за Бургас означава, че способността на региона да генерира наистина нови модели, откъсващи се фирми, които много бързо се налагат, създават нови пазари, изтласкват своите конкуренти, е доста ограничена“ – отбеляза Адриан Николов.
Прегледът на образованието в областта класира Бургас относително добре по отношение на дела на висшистите, но университетите му се ограничават с „произвеждането“ на бакалаври за пазара, без да се стремят към наука:
„Местните университети като че ли по-скоро застават по-назад: относително малко докторанти, малък брой научни статии. Като че ли по-скоро висшето образование в региона е фокусирано в бакалавърската степен, по-скоро в образователното, отколкото в науката. Относително малко са тук разходите за научна дейност, малко хора работят точно тези научни и изследователски професии и това обуславя и до голяма степен това класиране“, обясни Николов.
Малко са и регистрираните патенти и полезни модели от Бургас. По този показател той е зад Шумен и близо до Сливен. Нисък е делът и на високотехнологичния сектор в сравнение със София, Пловдив и Варна.
Всичко това не значи, че икономиката на Бургас е слаба, нито е знак за малко инвестиции, а за факта, че фокусът ѝ е другаде – уточни той.
„Фокусът е в туризма, преработващата промишленост, напоследък здравеопазването дърпа доста добре, но тези класически научни развойни и оттам иновационни процеси са доста по-слабо застъпени“, каза Адриан Николов.
Туризмът и търговията няма как да не са основна база за развитие на района, предвид природните му дадености и добрите пристанища, които правят Бургас естествена база за целия морски транспорт в страната – отбеляза Николов, но подчерта рисковете, които крие съсредоточаването на икономиката основно в туризма.
„Ние доста ясно видяхме по време на пандемията от COVID-19 какво се случва, когато една локална икономика се съсредоточава прекалено много вняколко сектора. Тогава туризмът имаше много сериозни проблеми, международната търговия също срещна неочаквани ограничения и в Бургас видяхме един много бърз спад на брутния вътрешен продукт – тук говорим за областта. Видяхме едно забавяне на бургаската икономика с години назад. На практика, тя се върна на своето ниво от 2014 – 2015 г. в момента, в който удари пандемията. Видяхме много бърз ръст на безработицата след затварянето на хотелите и ресторантите“, посочи той.
Затова и според Николов най-основната необходимост за региона е инвестирането в различни отрасли, а не в един, два:
„Диверсификацията на местната икономика като че ли е най-основната и належаща тема за развитието на региона. (…) Тези, които се занимават с планирането на региона, тези, чиято работа е да насочват до някаква степен икономиката на Бургас и околните общини, следва да мислят как да привличат инвеститори и бизнеси от други сектори“, посъветва икономистът.
Наред с привличането на високотехнологични фирми, може да се води политика и за привличането на аутсорсинг, както и на по-висок клас преработващи предприятия, „особено на фона на новините от последните месеци за затварянето на някои големи преработващи компании с ниска производителност, които ще освободят в близко бъдеще известен брой персонал“.
Интервюто може да чуете в прикачения звуков файл.
Общинският съвет в Приморско увеличи размера на такса смет, туристическата такса и данъците върху недвижимите имоти на днешното си последно за 2024 г. заседание. Такса смет се повишава с 25%. Туристическата такса сега е 50 стотинки на ден за турист, а след увеличението - 1 лев. Така за двойна стая в хотел туристите ще дължат по 2 лева на..
Въпреки напрегнатата политическа обстановка в момента, кметът на Община Руен Ахмед Мехмед поглежда с оптимизъм към следващата година. Преди 2 седмици общинската администрация направи първа копка за изграждане на нов и модерен Спешен център. Сградата ще бъде на комуникативно място, на влизане в Руен, от главния път между Айтос и Слънчев бряг. Кога..
България е сред най-търсените туристически дестинации за гърците по празниците. "Добро обслужване на логични цени и интересни места за посещаване", това заявяват гръцките туристи, които избират за празниците България. От туристическите агенции в област Еврос, пограничните райони с България, съобщават, че са изчерпали туристическите пакети. Тази..
„Стигне ли се до внасяне в Министерството на околната среда и водите на предложение за създаване на природен резерват „Маслен нос“, ще покажем доста ясно несъгласието си. Ще затворим центъра на София, ще затворим жълтите павета.“ Това заяви кметът на Приморско Иван Гайков в интервю за БНР Бургас. Предложението за създаването на..
Българската държава следи отблизо процеса, но държавата не може да има пряка намеса в процеса по смяната на собственост на рафинерията "Лукойл Нефтохим", която в момента е един мажоритарен частен акционер. Това коментира пред журналисти служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, който заедно със служебния премиер Димитър Главчев..
В периода от 31 декември 2024 г. до 06 януари 2025 г. в НАП ще се извършват дейности, свързани с процесите по годишно приключване за 2024 г. и конфигуриране на информационните системи за работа през 2025 г. По тази причина - на 31.12.2024 г. в 10:00 часа ще бъде прекратена възможността да се извършват плащания през виртуален ПОС на НАП. Плащания с..
От онлайн платформата "Ние, потребителите" препоръчват предварителна щателна проверка на мястото за настаняване, което сме резервирали за празниците. Превеждането на средствата за извършване на услугата да става по проследим начин и да се посочва основанието за превода, за да може при възникването на спор да имаме надлежни доказателства, че тези пари..
Въпреки напрегнатата политическа обстановка в момента, кметът на Община Руен Ахмед Мехмед поглежда с оптимизъм към следващата година. Преди 2 седмици..
Общинският съвет в Приморско увеличи размера на такса смет, туристическата такса и данъците върху недвижимите имоти на днешното си последно за 2024 г...