Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адриан Николов, старши икономист в Института за пазарна икономика:

Потенциалът за иновации на Бургас е 10 пъти по-малък, отколкото на София

Адриан Николов, старши икономист в Института за пазарна икономика.
Снимка: БТА

„Потенциалът на Бургас и региона за иновации е около 10 пъти по-малък от този на широкия икономически център около столицата, около три пъти и половина по-малък от този на широкия център около Пловдив и около два пъти и половина от този около Варна“, каза старши икономистът в Института за пазарна икономика (ИПИ) Адриан Николов в интервю за БНР Бургас.

Констатациите са на база данните от последния анализ на ИПИ за иновационния потенциал на 16-те големи икономически центъра в България.

Бургас застава по-скоро на опашката на тази класация, като е на шесто място отзад напред“, посочи Николов.

Анализът беше публикуван в края на септември и оценява общините по 9 критерия, най-важните от които са свързани с образованието и научно-изследователската и развойната дейност. Авторите му се стремят да оценят способността на икономическите центрове да генерират иновации, да създават нови продукти и бизнес модели.

„Тази оценка за Бургас означава, че способността на региона да генерира наистина нови модели, откъсващи се фирми, които много бързо се налагат, създават нови пазари, изтласкват своите конкуренти, е доста ограничена“ – отбеляза Адриан Николов.

Прегледът на образованието в областта класира Бургас относително добре по отношение на дела на висшистите, но университетите му се ограничават с „произвеждането“ на бакалаври за пазара, без да се стремят към наука:

„Местните университети като че ли по-скоро застават по-назад: относително малко докторанти, малък брой научни статии. Като че ли по-скоро висшето образование в региона е фокусирано в бакалавърската степен, по-скоро в образователното, отколкото в науката. Относително малко са тук разходите за научна дейност, малко хора работят точно тези научни и изследователски професии и това обуславя и до голяма степен това класиране“, обясни Николов.

Малко са и регистрираните патенти и полезни модели от Бургас. По този показател той е зад Шумен и близо до Сливен. Нисък е делът и на високотехнологичния сектор в сравнение със София, Пловдив и Варна.

Всичко това не значи, че икономиката на Бургас е слаба, нито е знак за малко инвестиции, а за факта, че фокусът ѝ е другаде – уточни той.

„Фокусът е в туризма, преработващата промишленост, напоследък здравеопазването дърпа доста добре, но тези класически научни развойни и оттам иновационни процеси са доста по-слабо застъпени“, каза Адриан Николов.

Туризмът и търговията няма как да не са основна база за развитие на района, предвид природните му дадености и добрите пристанища, които правят Бургас естествена база за целия морски транспорт в страната – отбеляза Николов, но подчерта рисковете, които крие съсредоточаването на икономиката основно в туризма.

„Ние доста ясно видяхме по време на пандемията от COVID-19 какво се случва, когато една локална икономика се съсредоточава прекалено много вняколко сектора. Тогава туризмът имаше много сериозни проблеми, международната търговия също срещна неочаквани ограничения и в Бургас видяхме един много бърз спад на брутния вътрешен продукт – тук говорим за областта. Видяхме едно забавяне на бургаската икономика с години назад. На практика, тя се върна на своето ниво от 2014 – 2015 г. в момента, в който удари пандемията. Видяхме много бърз ръст на безработицата след затварянето на хотелите и ресторантите“, посочи той.

Затова и според Николов най-основната необходимост за региона е инвестирането в различни отрасли, а не в един, два:

„Диверсификацията на местната икономика като че ли е най-основната и належаща тема за развитието на региона. (…) Тези, които се занимават с планирането на региона, тези, чиято работа е да насочват до някаква степен икономиката на Бургас и околните общини, следва да мислят как да привличат инвеститори и бизнеси от други сектори“, посъветва икономистът.

Наред с привличането на високотехнологични фирми, може да се води политика и за привличането на аутсорсинг, както и на по-висок клас преработващи предприятия, „особено на фона на новините от последните месеци за затварянето на някои големи преработващи компании с ниска производителност, които ще освободят в близко бъдеще известен брой персонал“.


Интервюто може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо половината от младите безработни у нас – със средно образование

Близо половината безработни до 29-годишна възраст са със средно образование . Това показват най-новите данни на Агенцията по заетостта. Всички регистрирани в Бюрата по труда от тази възрастова група са 17 350 души, като със средно образование са 7 570 от тях, а с висше - 2 400. С начално и по-ниско образование са 3 570 млади безработни. Агенцията по..

публикувано на 02.11.24 в 17:25
Държавен фонд

Овощарите могат да подават заявления за подпомагане за зимни пръскания по насажденията

От днес до 25 ноември овощарите могат да подават заявления за подпомагане за зимни пръскания на насажденията си. Бюджетът на държавната помощ за тази година е 10 милиона лева.  Целта е да се ограничат максимално загубите на стопаните от разпространението на вредители по трайните насаждения. Помощта се предоставя на два етапа - през пролетта и през..

публикувано на 01.11.24 в 08:29

Бургас има потенциала да развива здравен туризъм, твърди експерт

Южното Черноморие разполага с огромен потенциал за развитието на здравния туризъм. Това коментира д-р Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и спа туризъм. В основата са профилактиката и рехабилитацията, а у нас вече разполагаме с достатъчно такива центрове. Тя даде за пример културно-туристическия комплекс „Акве Калиде“,..

обновено на 31.10.24 в 10:45

Д-р Йордан Господинов: Черно море е много ценно, трябва да го опазваме

Предизвикателствата пред  риболовния бранш са развитие, надграждане и осигуряване в хранителната индустрия на повече и качествена морска храна. 28 са рибните преработвателни предприятия край морето, 22 от тях са в Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ. Това сподели за БНР Бургас изпълнителният ѝ директор д-р Йордан Господинов,..

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Община Поморие с отрицателно становище за добива на камък до Каблешково

Извънредно общоградско  събрание за обсъждане искането за концесия за добив на строителни материали в землището на Каблешково свиква Община Поморие. Срещата с местните хора е от 18 часа в читалище „Атанас Манчев“.  Инвестиционното намерение на частна фирма за добив на камък в участъка Малка биберна-юг е постъпило в Министерството на..

обновено на 30.10.24 в 12:42

Приключи есенната сеитба в Бургаско

Сеитбата в Бургаско е приключила. Липсата на валежи, обаче не се отразява добре на посевите, това съобщи Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите: „Нямаме дъжд вече 20 дни, никакъв дъжд със стопанско значение. Това предизвиква едно „шарено“ поникване на пшеницата. Не е поникнала на 100 %, това..

обновено на 29.10.24 в 09:00

Инвеститор иска да добива строителни материали край Каблешково

Частен инвеститор иска концесия за добив на строителни материали в местността Малка биберна-юг в землището на Каблешково. Това става ясно от писмо от Министъра на енергетиката до Община Поморие.  Заявената площ е близо 380 декара и се намира в непосредствена близост до жилищната зона и до главния довеждащ водопровод за курортния комплекс Слънчев..

публикувано на 28.10.24 в 15:58