Регионалните сдружения на зърнопроизводителите в страната провеждат днес заседания на управителните си съвети. Причината е неспазването на Споразумението, подписано през февруари между бранша и ресорните министерства във връзка с изплащането по втория транш на т.нар. „украинска помощ“.
Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов коментира пред БНР Бургас, че за момента решение за провеждане на протести не е взето, тъй като предстои да се проведе среща с министрите на финансите и на земеделието:
„В последния един месец имахме няколко срещи с Министерството на финансите, в които ни уверяваха, че проблеми с плащането няма и парите ще бъдат намерени. Това беше изговорено с всички земеделски стопани и те бяха наясно с това плащане, всички си бяха направили разчети и бюджета по този начин, че тези средства ще дойдат. В един момент, на 1 октомври, след изтичането на срока, ние разбираме, че парите ги няма и не могат да ги платят наведнъж, а ще го направят на два транша. Това е големият проблем, който събуди недоволството.“
В декларация от Националната асоциация на зърнопроизводителите посочват, че „не само финансовите ангажименти по Споразумението не са спазени, но и редица законодателни инициативи, целящи осигуряване на дългосрочна устойчивост на селскостопанския сектор“.
Илия Проданов уточни:
„Ние имаме няколко законодателни промени, които трябва да се случат, за да се разрешат проблемите в земеделието, които са описани в Споразумението.“
Част от тези промени и изменения засягат законите за арендата, за данъците върху доходите на физическите лица, за кооперациите, за водите и за виното и спиртните напитки.
Средствата за украинската помощ да бъдат заложени в бюджета за догодина, а не да се търсят допълнително, е част от искането на земеделците. Ситуацията е динамична и недоволството се засилва, категоричен е Илия Проданов:
„Днес се провеждат заседания на управителните съвети на регионалните сдружения на асоциацията. Там колегите ще решат по какъв начин ще изразят недоволството си.“
За протести е рано да се говори, тъй като до дни предстои среща между бранша и министрите на земеделието и на финансите:
„До края на днешния ден трябва да имаме отговор кога точно ще е тази среща.“, уточни Илия Проданов.
Чуйте повече в звуковия файл:
От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително. Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..
В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...
Летище Бургас очаква ръст от 12% на пътникопотока през 2025 г., а в летищна инфраструктура от 2006 година до сега са инвестирани 221 млн. лева, съобщиха от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт", концесионер на аеропорта. Допълнителни 100 милиона лева ще бъдат инвестирани до края на 2026 г. Основната част от тази сума е предназначена за цялостна..
Очаква се ръст на туристите от Дания през сезон 2025, като само от Копенхаген до летище Бургас са планирани 179 полета, а от Билунд – 116. Това стана ясно по време на среща между кмета Димитър Николов и посланика на Дания Флеминг Стендер. Посланикът е бил впечатлен от разширената веломрежа в града и прояви интерес към мерките за климат и чистота...
КНСБ настоява да бъдат увеличат с 15% заплатите в 7-8 сектора, които синдикатът определя като рискови. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първият в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Според Димитров са нужни между 150 и 200..
Министърът на туризма Мирослав Боршош обсъди с президента на Световния съвет за пътуване и туризъм Джулия Симпсън възможностите за стратегическо партньорство и съвместни инициативи за развитие на сектора у нас. Акцент в разговора беше организирането на международен инвестиционен форум, посветен на медицинския, СПА и уелнес туризъм. По думите на..
Между 600 и 800 лв.на декар са загубите на зeмeделските производители заради измръзналите овощни насаждения в Югоизточна България. Това каза Живка Грозева от Асоциацията на овощарите в България. Над 100 са засегнатите стопани от общините Бургас, Карнобат, Айтос, Руен и районите около Сливен и Ямбол. За 1- ви път от 25 години овощните градини в..
От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни..