112 български учени математици от 15 университета и научни института се обединяват около идеята да бъде увеличен приемът на ученици в математическите гимназии в страната. Те са входирали предложението си до министъра на образованието. Изпратили са писма до президента и до Министерския съвет.
Според тях бройката трябва да бъде завишена още при кандидатстването след 4-ти клас. Това се отнася за гимназиите в София, Варна, Пловдив и Бургас, обясни за БНР Бургас един от инициаторите математикът д-р Тодор Тодоров.
Според него близо 600 талантливи деца остават извън приема. Той и останалите математици заявяват, че Наредба №10 от 2016 г. за организация на дейностите в училищното образование на МОН е остаряла. Така държавният прием в математически гимназии в пети клас отхвърля силни и много добре подготвени ученици с ясно изявен талант за сметка на по-слабо подготвени в други области на страната.
В писмото се посочва, че математиците настояват да бъде променена държавната политика спрямо една невръстна група, която има значителен потенциал да се превърне във висококвалифицирани кадри. Те предлагат да се увеличи приема в математическите гимназии и да бъдат отворени допълнителни математически паралелки в най-добрите общообразователни училища на съответните области.
Отговор от институции все още няма, обясни Тодоров и подчерта:
"Математиката пропада след четвърти клас. В седми клас виждаме, че резултатите не са особено добри. Има наистина добре подготвени деца. Не е реализиран този талант у тях, което води до демотивация у най-силните."
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година . В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..
Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния план-прием за учебната 2025 – 2026 година. За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..
Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..
Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..
На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..
Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и НВО по математика в 4 и 7 клас. Платформата – www.izpita.com , е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин. Izpita е създадена от възпитаниците на..