Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плочки с клинопис на 3 хил. години от Вавилон са експонирани в Бургас

„Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“ е името на най - новата изложба, която можете да видите през следващите месеци в бургаския Археологически музей (ул. “Ал. Богориди” 21). Ценните експонати са предоставени от Исторически музей - Котел.

Глинените плочки с клинопис от 6-ти век пр. хр. са дарени на библиотеката-музей в Котел от Петър Матеев, който е известен като един от най-големите благодетели на възрожденския град. Глинените таблички са 5 на брой, с различни размери, а върху тях са изписани важни за времето си финансови документи.

Архивът на вавилонския род Егиби включва около 1700 глинени таблички, които документират финансовата дейност на рода в периода от 606 до 482 г. пр. хр., когато Вавилон е част от Нововавилонското царство, а по-късно и от Ахеменидска Персия. Архивът обхваща пет поколения и съдържа информация за търговия с фурми, зърно, недвижими имоти, роби, както и за отпускане на заеми и плащане на данъци. Табличките подробно описват лицата и техните роднински връзки. Най-ранната табличка е датирана 547 г. пр. хр., а най-късната от 536 г. пр. хр.

Клинописното писмо е най - ранната позната писмена система в света. За пръв път се появява преди повече от 3000 години пр. хр. в Месопотамия и по точно – в земите на днешен Южен Ирак. Върху прясно формувани глинени плочки се нанасяли символи с формата на вертикални, хоризонтални и коси клинчета, като в последствие плочките се изсушавали или изпичали. Инструментът, с който се е “пишело”, представлявал писец от тръстика или друг материал - той бил известен по късно, като стилус. Древните писари, поради спецификата на занятието си, били дълбоко уважавани и се ползвали с висок социален престиж, като пазители на мъдростта и познанието, съхранени в текстовете.

А ето и пътя на клинописните плочки от древния град Ниневия до музея в Котел.

През 1876 г. Петър Матеев българин от Котел, участва в археологическа експедиция в Близкия изток под ръководството на Джордж Смит известен археолог, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия.

Джордж Смит (1840-1876) е роден в Лондон и става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш“, което потвърдило библейските разкази за Всемирния потоп. След откритията в град Ниневия, Смит оглавява нови експедиции, за да намери липсващи части от текста. През 1876 г. той идва в Цариград, за да получи разрешение за разкопки и там се среща с Петър Матеев.

Петър Матеев (1850-1943) има интересна биография. Той е един от най-известните ерудирани, родолюбиви българи. Общественик, журналист, сътрудник на много европейски и български издания. Произхожда от стар котленски възрожденски заможен род. Образованието си получава в родния град, а по-късно учи в Протестантския колеж на Малта и работи в английската поща в Цариград. Матеев приема предложението на Смит, но е предупреден от английския консул, че като българин може да срещне затруднения при властите, в последствие той сменя името си на Питър Матюсън, за да се представя, като английски поданик.

След получаване на султанския ферман, Смит и Матеев тръгват на пътешествие, в което откриват хетски надписи. По пътя, те изследват културни и социални особености на региона и местни жители. Когато стигат до Багдад ситуацията се усложнява, поради бунтове и те решават да се върнат обратно. По пътя Смит заболял и умира в град Алеп. Матеев успешно се завръща в Цариград и оставя след себе си клинописните плочки, които са много редки и се съхраняват в Котленския музей. Неговият пътепис и автобиография са ценни исторически източници, които документират важността на българския принос в световната археология.

По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прегледани са близо 400 овце и кози от няколко ямболски села

На близо 400 овце и кози от няколко ямболски села днес са извършени клинични прегледи, според ветеринарите до момента няма животни, които да проявяват признаци  на заболяванията шарка и чума и не се налага да се вземат кръвни проби. Шест села от ямболска област попадат в 10-километровата санитарна зона около огнището на шарка по дребните преживни..

публикувано на 03.12.24 в 19:01

В Сливен излязоха на протест срещу вдигането на цената на водата

Предвиденото увеличение на цената на питейната вода с 20,95% предизвика гражданско недоволство пред сградата на ВиК Сливен този следобед. Група граждани дойдоха да изкажат недоволството си от това, че не е разяснен механизма на увеличение на цената и кое налага това.  Контактна група от протестиращите провежда среща с управителя на ВиК Пламен..

публикувано на 03.12.24 в 17:36

Бургас се обединява в подкрепа на 12-годишната Елза Кеворк Дадурян

12-годишната Елза Кеворк Дадурян е диагностицирана с хронична бъбречна недостатъчност – последна степен, със съпътстващи усложнения. Момичето е отлична ученичка в 6 клас в бургаското ОУ „Васил Априлов“. Предвид тежкото си заболяване обаче, Елза все по-рядко може да посещава училище и има спешна нужда от трансплантация в чужбина. Преди два месеца..

публикувано на 03.12.24 в 17:19

Форум в Бургас повдига въпроса за евакуацията на хора с увреждания

Международният ден на хората с увреждания е повод да насочим вниманието и към един проблем свързан с адекватните мерки при евакуацията на тези хора по време на извънредни ситуации.  Бургас отбелязва Деня на хората с увреждания с артистични и спортни прояви Форум в експоцентър „Флора“ Бургас днес обедини различни организации и..

публикувано на 03.12.24 в 16:44

Местната власт дарява кръв на празника на Бургас 

Представители на местната власт ще дарят кръв на празника на Бургас - 6 декември. Акцията се провежда за втора година и в нея се включват общински съветници и служители на общинска администрация. Идеята е на заместник-председателя на общинския съвет и заместник-директор на УМБАЛ Бургас д-р Светослав Тодоров.  "С този жест искаме да благодарим за..

публикувано на 03.12.24 в 15:41

Над 3 тона риба ще раздадат в Бургас за Никулден

Близо 3 тона риба ще бъдат използвани за приготвянето на традиционния никулденски курбан, който ще бъде раздаден в Бургас този петък. Готвачи ще са екипите на Домашен социален патронаж – Бургас, кухнята майка „Аламинут“ при „Бургаски пазари“ и екип от Военноморска база – Атия, които традиционно ще приготвят рибената чорба пред жителите и гостите на..

публикувано на 03.12.24 в 14:16

Бургас отбелязва Деня на хората с увреждания с артистични и спортни прояви

С богата и разнообразна програма Бургас отбелязва днешния Международен ден на хората с увреждания.Той е обявен за такъв от ООН през 1992 г. с цел да насочи вниманието към правата и благосъстоянието на хората с увреждания във всички сфери на обществения живот. Целтa е да се повиши осведомеността за техните права и да се насърчи..

публикувано на 03.12.24 в 14:06