Жителите на Маринка обявиха протестна готовност след катастрофа с дете на пешеходна пътека по международния път I-9, който минава през селото.
Той е изключително натоварен, тъй като води към турската граница, а при катастрофи на главния път поема и целия трафик към Южното Черноморие. Кметът Иван Агафонов отправя редица искания за обезопасяването на пътя и ограничаването на скоростта по него три дни след встъпването си в длъжност миналия ноември, но получава отказ и всичко продължава постарому.
На 5 октомври там джип помита дете на пешеходна пътека. 16-годишният Георги се връща от фризьор и пътьом е купил лекарства за майка си. Поглежда наляво и надясно, не вижда кола, стъпва на петната от изтритата пешеходна пътека и е пометен от джип. Благодарение на високия си ръст не попада под гумите, а е изхвърлен върху капака. Лекарите не откриват други травми, освен жестоките натъртвания по цялото му тяло.
Всички детайли от инцидента са записани от частна камера, монтирана от собствениците на фризьорския салон. Хората в селото са травмирани, а кметът Агафонов подновява исканията си в ново писмо от 10 октомври до министъра на регионалното развитие, Агенция „Пътна инфраструктура“, бургаския кмет и общинския съвет в областния град.
Сред тях са: обявяване на селото за жилищна зона, което означава ограничаване на скоростта до 30 км/ч.; монтиране на камера за скорост; поставяне на още пет „легнали полицая“ на пътя; полагане на още три пешеходни пътеки; създаване на уширения за спиране на колите край търговските обекти; поставяне на 10 огледала за перпендикулярните улици – тъй като пътят описва дъга и това затруднява видимостта.
„Аз съм изключително ядосан заради случката“ – казва кметът Агафонов пред БНР – Бургас и обяснява, че е можело да няма инцидент, ако свиканата заради исканията му Комисия по безопасност на движението не ги беше отхвърлила.
„Още на паркинга, докато пристигаха, инженерът от Областно пътно управление ме посрещна с думите: „Какво искате Вие? Маринка да не е център на Вселената? Кой ще Ви плаща прищевките?“, разказва Агафонов.
Той аргументира исканията си пред комисията, но е стъписан от реакцията.
„По време на комисията ми беше обяснено, че трябва да има статистика, за да се предприемат някакви допълнителни мерки. Моето учудване беше огромно. Какво значи статистика? Трябва да имаме жертви или достатъчно катастрофи, за да се предприемат някакви мерки, ли?“ – пита кметът, но все пак дава статистика: през годините назад селото е дало две детски жертви на същия този път.
Освен че подновява исканията си след катастрофата с Георги, той представя и писмо до бургаския кмет, АПИ и полицията от повече от 70 жители на селото в подкрепа на същите мерки, които са готови и да протестират, като блокират главен път I-9 с жива верига. Писмо има и от майката на оцелялото по чудо момче Антонина Минчева. Тя не е от Маринка, но житейски обстоятелства я довеждат тук. Мъжът ѝ умира рано, преди 10 години и родителите ѝ и хора от селото ѝ помагат в отглеждането на двете ѝ деца – тогава на 6 и 2 години.
Тя живее в Маринка от 14 години, а от 12 е начална учителка в училището. Класна е на второкласници, и част от работата ѝ е да обучава децата не на друго, а именно на това как да се пазят на пътя. И точно по-голямото от двете ѝ деца е блъснато от кола, точно в деня на учителя, 5 октомври.
„Никога няма да забравя тази дата“, казва тя пред БНР Бургас и преразказва детайли от катастрофата, които съселяни, гледали записа, са ѝ разказали. Тя отказва да види кадрите.
Сега двамата заедно с 16-годишния ѝ син продължават да ходят по лекари, за да е сигурно, че няма вътрешни травми от катастрофата. Майката има готовност да включи и психолог, който да му помогне да преодолее шока - момчето е изплашено и отказва да пресича, ако види кола, дори и тя да е в далечината.
По думите ѝ Агенция „Пътна инфраструктура“ не прави нищо, за да урегулира движението.
„Освен от АПИ, съм потресена като цяло, защото не мога да разбера законът за пешеходците доколко работи за пешеходците. АПИ не правят нищо за урегулиране на движението – и на кръстовища, и на главен път“, казва тя и настоява за монтирането на камера, която да снима колите.
За нея „най-големият парадокс“ е фактът, че като учителка учи децата именно как да се пазят на пътя:
„Това е най-големият ужас, искам да Ви кажа, защото аз всекидневно уча децата къде да пресичат. Аз как застанах след инцидента пред децата? В момента съм класен ръководител на втори клас, те са малки. Миналата година бяха първи клас и аз лично ги карах на кръстовищата тук да им показвам как да пресекат и постоянно говоря: „На пешеходни пътеки, оглеждате се на двете страни“.
Но, по думите ѝ обаче, шофьорите „масово не спират на пешеходни пътеки".
„АПИ бих ги поканила да дойдат и да постоят малко, дори цивилно облечени, да постоят на главния път на Маринка 15, 20 минути. (…) Нищо не е урегулирано, не се спазва скорост за движение. Да не говорим, че като си сложиш крака на пешеходната пътека, има хора, които изобщо не спират. Аз в момента уча децата видят ли кола, изобщо да не минават. Защото излиза така, че пешеходецът не е с предимство“, казва Антонина.
Учениците обаче пресичат всеки ден главния път, за да си купят закуска - няма откъде другаде, казва кметът Агафонов и уточнява, че в училището са 70 от общо 200-та деца в Маринка. Той е успял да издейства от спонсор поне поставянето на макетна фигура на дете край една от пешеходните пътеки.
Решенията по исканията на кмета и хората от селото са в правомощията на Агенция „Пътна инфраструктура“, към която БНР – Бургас отправи запитване и очаква отговора ѝ.
Чуйте разказите на кмета и майката на блъснатото от джип дете в прикачения звуков файл.
Намерено е финансиране за пречиствателна станция и изграждане на канализация в Българово. Изградената до момента канализация там обхваща само част от града, информират от Община Бургас. Оттам напомнят, че Българово е вторият град в общината, но все още няма своя пречиствателна станция. Изграждането на канализацията започна още..
Над 170 безработни се включиха в организираните от Агенцията по заетостта трудови борси в Ямбол. В момента в региона се отчита най- високата за сезона безработица. Стълпотворение от безработни очакваха представителите на 16- те работодателски фирми, които се се включиха в борсите: „За работа чакаме, имам осми клас. Мога да работя в заводи, да..
Част от бургаската ул. „Ивайло“ ще бъде затворена за ремонт за повече от месец. Там ще се извършват ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация. Затова и о т 10:30 часа на 07.02.2025 г. /петък/ до 14.03.2025 г. се затваря за движение на автомобили участъкът от ул. „Цар Самуил“ до ул. „Христо Фотев“. Там ще бъде въведена..
Плакет за заслуги към общината получиха Радостин и Мартин, които спасиха общинския пазар в Поморие от изгаряне. Днес кметът Иван Алексиев награди младежите. Той ще внесе в Общински съвет и докладна записка, с която ще предложи осигуряването на парична награда за смелата постъпка на двете момчета. Полицията в Поморие задържа мъж за палежа на..
Бургас отбеляза 147 години от своето освобождение с празничен ритуал по полагане на венци и цветя, изложба и фолклорен концерт. На 6 февруари 1878 година в града влиза „летящият отряд“ на полковник Александър Лермонтов и така се слага край на османското иго, продължило пет века. Под звуците на националния химн и в присъствието на..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за решаването..
От 20 февруари ще започне изплащането на компенсациите, които държавата отпусна за абонатите, останали без ток по време на Коледните празници. Това обяви заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов. Парламентарната комисия по енергетика изслуша и представители на КЕВР и трите ЕРП-та за авариите, оставили без електрозахранване стотици..
Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и..
Основен ремонт на фонтана и градинката на бургаския булевард "Демокрация" срещу Трета полоклиника предвижда общината. На сайта на администрацията..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на..