Църквата “ Св. Димитър Солунски“ в Айтос, която е на 180 години, ще посрещне храмовия си празник на 26 октомври с нова икона на светеца – воин. Той е закрилник на града и айтозлии празнуват на Димитровден. Решението за това е взето на заседание на Общинския съвет през 1994 г. и е свързано с юбилейната 150 годишнина от създаването на единствения християнски храм в града, който носи името на Свети Димитър.
В църквата служи най – младият свещеник в Сливенска епархия отец Ромил Георгиев. Той е на 25 години и от две години се грижи и проповядва в 10 енории.
Историята разказва, че първата църковна сграда е била опожарена през 1828 година. След това храмът е възстановен през 1844 г., но изгаря по време на Освободителната война. Строят го отново, съгражда го майстор Генчо от Жеравна, разказа свещеникът:
„Тази църква, която виждаме, си е такава и до днес. Малко църкви са на толкова години! Спрямо храма е имало много свещеници, дори такива, които са идвали от чужбина. Имало е логопедическо училище. По предания, тук са учили жените на домакинство, да могат да готвят.“
Мястото за храма е подарено от Дяко Димов – баща и от Апостол Дяков – син , който е първият български екзархийски свещеник в Айтос, съратник на Васил Левски. Според местно предание, Апостолът на свободата е бил в града и е пял песнопения по време на служба в църковния храм. Затова айтозлии са поставили и специална плоча с лика на Левски на фасадата на храма.
„Вътрешната украса е направена от зографа Иван от Дебърската школа, всеки стенопис е изрисуван от него. Камбаните са изработите в Русия в гр. Ярослав и са докарани с кораба и волски каруци…Всяка икона и всеки един стенопис са уникални и носят много история!“, разказаха деветокласниците Диана Куцарова и Денис Епитропов от училище „Христо Ботев“. Те са част от група по краезнание, която се ръководи от учителя по история Николай Димитров, участниците в нея проучват документи и събират данни за родния си край.
Църквата е обновена и укрепена през 2007 година и тогава с труд и финансови средства се включва цялото население на Айтос, участват дори мюсюлмани. Обновени са фасадата и обшивката на камбанарията, изписани са иконостасът, наосът и притворът.
Храмът е паметник на културата. В него има три икони на свети Димитър Солунски. Едната е сред царските в иконостаса и е най – старата, другата е от наше време, а третата е най – нова и ще бъде показана за първи път на миряните за този Димитровден, разказа още отец Ромил:
„Тя е поясно изображение на Свети Димитър, а отдолу е град Айтос, както е изобразяван светията като закрилник на град Солун. Иконата е много красива, но и много масивна, за това ще преценим дали ще я използваме като водеща литийното шествие на празника.“
Отец Ромил поздравява айтозлии и именниците, носещи името на светеца и пожелава: Да носят бронята на вярата, както Свети Димитър , който без страх се е сражавал за своята вяра. Да се радват, да изпълват с любов домовете си, да имат за покровител светеца, да носят с гордост своето име и неговата любов към Бога!“
Десетки деца от СУ "Христо Ботев“ и ДГ „Слънце“ в Камено участваха в открит урок по шахмат. Събитието се състоя пред сградата на общинската администрация и бе част от националното шахматно турне "Асеневци". Децата се обучаваха в шахматни тактики, бързина на мислене, концентрация и креативност при намирането на правилните ходове. Многократният..
Шествие с 4-метрови светещи карнавални кукли, клоунада и цирково шоу предстои тази вечер в Сливен. Града е поредната спирка на пътуващото издание на Фестивала за улични изкуства 6Fest и е част от програмата на общината за отбелязване празника на града – Димитровден. Колоритни и причудливи атракции ще радват жителите и гостите на Сливен тази вечер..
Предстои поредното преместване на стрелките на часовниците. Това ще се случи в нощта на 26 октомври (събота) срещу 27 октомври (неделя). Тогава връщаме часовника с час назад и по този начин ще спечелим един час сън. Това ще се случи в 4:00 часа през нощта. Тоест 4:00 часа става 3:00 часа. Промяната на времето е в изпълнение на Директива..
Над 400 лични вещи, спортни екипи и отличия на български шампиони събира изложбата “Личности и събития в българския спорт”. Експозицията е подредена на втория етаж в Дома на Нефтохимика в Бургас. Началото на любопитната сбирка е положено преди 8 години, когато футболният национал Даниел Боримиров подарява на д-р Денислава Ангелова -..
Празник на тиквата подготвят на централния пазар "Краснодар" в Бургас. Събитието е на 24 октомври от 16 часа. Организатор е "Бургаски пазари" със съдействието на читалище "Любен Каравелов". Ще се проведе и празничен концерт. Тиквени специалитети и декорации с есенния плод ще могат да се видят на подготвените щандове.
Минка Кирилова, на 21 години, е едно от момичетата включени в менторската програма "Скритите таланти на България". Тя е родена в Ямбол, отгледана в социално заведение в Елхово, след това в приемно семейство и после върната отново в Дома, това не я спира да мечтае и да се бори за по – добро бъдеще. Приятелите я наричат Мони, тя е студентка трета..
Клуб за бъдеще - Бургас проведе вчера есенната акция по предаването на пластмасови капачки и кенчета в морския град. Тя е част от мащабната кампания на „Капачки за бъдеще“ която се организира през октомври в редица градове в цялата страна. Местният клуб съществува вече повече от две години и освен, че организира и провежда..