Църквата “ Св. Димитър Солунски“ в Айтос, която е на 180 години, ще посрещне храмовия си празник на 26 октомври с нова икона на светеца – воин. Той е закрилник на града и айтозлии празнуват на Димитровден. Решението за това е взето на заседание на Общинския съвет през 1994 г. и е свързано с юбилейната 150 годишнина от създаването на единствения християнски храм в града, който носи името на Свети Димитър.
В църквата служи най – младият свещеник в Сливенска епархия отец Ромил Георгиев. Той е на 25 години и от две години се грижи и проповядва в 10 енории.
Историята разказва, че първата църковна сграда е била опожарена през 1828 година. След това храмът е възстановен през 1844 г., но изгаря по време на Освободителната война. Строят го отново, съгражда го майстор Генчо от Жеравна, разказа свещеникът:
„Тази църква, която виждаме, си е такава и до днес. Малко църкви са на толкова години! Спрямо храма е имало много свещеници, дори такива, които са идвали от чужбина. Имало е логопедическо училище. По предания, тук са учили жените на домакинство, да могат да готвят.“
Мястото за храма е подарено от Дяко Димов – баща и от Апостол Дяков – син , който е първият български екзархийски свещеник в Айтос, съратник на Васил Левски. Според местно предание, Апостолът на свободата е бил в града и е пял песнопения по време на служба в църковния храм. Затова айтозлии са поставили и специална плоча с лика на Левски на фасадата на храма.
„Вътрешната украса е направена от зографа Иван от Дебърската школа, всеки стенопис е изрисуван от него. Камбаните са изработите в Русия в гр. Ярослав и са докарани с кораба и волски каруци…Всяка икона и всеки един стенопис са уникални и носят много история!“, разказаха деветокласниците Диана Куцарова и Денис Епитропов от училище „Христо Ботев“. Те са част от група по краезнание, която се ръководи от учителя по история Николай Димитров, участниците в нея проучват документи и събират данни за родния си край.
Църквата е обновена и укрепена през 2007 година и тогава с труд и финансови средства се включва цялото население на Айтос, участват дори мюсюлмани. Обновени са фасадата и обшивката на камбанарията, изписани са иконостасът, наосът и притворът.
Храмът е паметник на културата. В него има три икони на свети Димитър Солунски. Едната е сред царските в иконостаса и е най – старата, другата е от наше време, а третата е най – нова и ще бъде показана за първи път на миряните за този Димитровден, разказа още отец Ромил:
„Тя е поясно изображение на Свети Димитър, а отдолу е град Айтос, както е изобразяван светията като закрилник на град Солун. Иконата е много красива, но и много масивна, за това ще преценим дали ще я използваме като водеща литийното шествие на празника.“
Отец Ромил поздравява айтозлии и именниците, носещи името на светеца и пожелава: Да носят бронята на вярата, както Свети Димитър , който без страх се е сражавал за своята вяра. Да се радват, да изпълват с любов домовете си, да имат за покровител светеца, да носят с гордост своето име и неговата любов към Бога!“
За поредна година Общинският исторически музей – Средец ще се включи в инициативата Европейска нощ на музеите тази събота. Това е най-значимата общоевропейска музейна изява по повод Международният ден на музеите – 18 май, професионален празник на музейните работници по инициатива на Международния музеен съвет (ICOM). Музеят е подготвил..
Пъстро шествие с карнавал на биоразнообразието постави началото на Зеления уикенд в Бургас. Въпреки дъжда, рекорден брой деца – 270 се включиха в традиционното събитие на фондация „Биоразнообразие“. Част от от тях преминаха по централните улици на града, облечени като морски обитатели и животни. Розови фламинги, рачета, рибки и дори медузи се..
Гарантира ли високата цена изключителен вкус или по-скоро е отражение на статус? При луксозните алкохолни напитки стойността често се крие не само в качеството, но и в тяхната история, произход и емоционалния заряд, вложен в създаването им. Когато избираме питие, не само външният вид на бутилката, но и съставът му са от ключово значение, за да си..
На 16 май 2025 г., ПГСАГ "Кольо Фичето" ще отбележи по един различен начин своята 65-годишнина. През целия ден в Експозиционен център "Флора" и в пространството около него, училището ще представя по атрактивен начин своите специалности. Оттам отправят специална покана към всички родители на седмокласници, да видят и да се запознаете с практическото..
В Сливен предстои първото освобождаване в природата на птици от вида брадат лешояд, който е символ на природозащитата в България. Това ще стане на 17 май, събота, на крепостта „Туида“ и e част от програмата на Община Сливен за Европейската нощ на музеите. Инициативата е насочена към културното обогатяване на хората, устойчивото развитие на туризма и..
За поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч. Ще бъдат представени 6 изложби и ще се проведет съпътстващи събития, съобщи директорът на музея Милен Николов: " В..
Нова атракция ще привлича туристи в Бургас. Близо до остров „Св. Анастасия“ започна изграждане на подводен парк . Инициативата е на сдружение „Приятели на морето“. Първите експонати бяха потопени на дъното на морето от техни доброволци с помощта на плаващ кран. Това са автомобилите ГАЗ-13, известен повече като „Чайка“ и радио релейна станция..
Пъстро шествие с карнавал на биоразнообразието постави началото на Зеления уикенд в Бургас. Въпреки дъжда, рекорден брой деца – 270 се включиха в..
За поредна година Общинският исторически музей – Средец ще се включи в инициативата Европейска нощ на музеите тази събота. Това е..
Гарантира ли високата цена изключителен вкус или по-скоро е отражение на статус? При луксозните алкохолни напитки стойността често се крие не само в..