Две от петте пешеходни пътеки и част от стрелките от маркировката по участъка от международен път I-9 в село Маринка са били освежени на 22 октомври, след шума, който се вдигна покрай катастрофата с дете на 5-ти същия месец. Това съобщи кметът му Иван Агафонов.
Блъснатият от джип на пешеходна пътека Георги оцеля и е с болезнени натъртвания по цялото тяло. По думите на кмета високият му ръст го е спасил от това да не бъде премазан, а изхвърлен върху капака на превозното средство при удара.
Жителите на Маринка в протестна готовност след катастрофа с дете на пешеходна пътека
„Те не бяха освежавани от доста време, това беше нещо, което трябваше да е свършено своевременно“, напомни Агафонов и подчерта, че „има още какво да се желае по маркировката“ и необходимите за обезопасяването на пътя мерки „не се изчерпват с това“.
След катастрофата кметът и повече от 100 жители на селото изпратиха писма до всички ангажирани с пътната безопасност институции. Вчера Агафонов ги аргументира лично пред Комисията по транспорт към Бургаския общински съвет.
Исканията се поставят не за първи път – международният път води към границата ни с Турция при Малко Търново и редовно по него минават много автомобили и натоварени камиони. В същото време, разрешената скорост е до 50 км/ч, а в участъците с пешеходни пътеки – 40 км/ч.
Това са „тежки камиони, които при максимално допустимата скорост от 50 км/ч. и изскачане на някое дете, много трудно биха спрели“ – подчерта кметът пред общинските съветници в комисията.
Селото поема и целия трафик за Южното Черноморие при катастрофа на созополския път или в „Меден рудник“.
„Приоритетното ни искане е намаляване на скоростта и мерки за спазването му, както и допълнителни пешеходни пътеки“, обобщи исканията той пред БНР Бургас, а пред съветниците каза:
„Проблемът в село Маринка е с високата скорост, с която преминаващите предимно транзитно автомобили се движат през него. Селото е с дължина 1 700 метра, в които има 5 пешеходни пътеки, 3 от които са на участък от 150 метра, а останалите две – в двата края на селото.
Исканията, които съм поставил, са съобразени с исканията на гражданите. Те са за допълнителни пешеходни пътеки, допълнителни гърбици, уширения на пътя при търговските обекти, камера за скорост или патрул периодично редовно да има там, светещи знаци и ограничаване като цяло на скоростта през селото“.
Кметът на Маринка: Не знам дали има и 10% истина в писмото на АПИ
„През годините селото е дало две детски жертви на същия този път, точно на най-опасната част – там, където блъснаха сега детенцето на 5 октомври. Картинката беше много грозна и наистина ако не беше ръста на детето, буквално щеше да е прегазено“, каза още Агафонов.
Членовете на общинската Комисия по транспорт обсъждат казуса "Маринка" на заседанието си на 23 октомври.
Генералното решение е извеждането на трафика към границата от селото чрез изграждането на нов четирилентов път и прехвърлянето на потока от автомобили и камиони към него. Това обаче е план от 80-те години на миналия век и до днес не е реализиран. За да се намери решение, което може да бъде реализирано в обозримото бъдеще, Областното пътно управление свиква междуведомствена комисия.
Решението ѝ – за намаляване на максимално допустимата скорост с 10 км/ч. – обобщи началникът на отдел „Пътна безопасност“ Иван Гюлев:
„Съгласно решението на комисията, е прието (намаляване на скоростта от – бел. ред.) 40, където има гърбици, да бъде заменено с 30, а в началото на населеното място да се премахнат тези 50 (табелите, указващи максимално допустимата скорост сега – бел. ред.). Ние сме изготвили такъв проект, съгласуван е с „Пътна полиция“, съгласуван е и с АПИ. В началото на октомври проекта ни го върнаха, така че ние ще го реализираме, това е ангажимент на общината.
По отношение на маркировката – това е било ангажимент на Областно пътно управление, те са го изпълнили. Наш ангажимент е да подменим знаците съгласно новия проект“.
Според сайта на Община Бургас обаче участъкът от международния главен път е общинска публична собственост, а не държавна - обърна внимание общинският съветник Дилян Геопгиев и това изненада Гюлев. В този случай не АПИ, а общинският съвет би трябвало да започне процедурата, която да бъде съгласувана с АПИ. За да изясни този ключов въпрос, първото решение на комисията от заседанието бе да изиска от общинската администрация изясняване статута на пътя. С второто си решение комисията насочи писмата от Маринка към междуведомствената комисия.
Предстои ново разглеждане на исканията на следващо заседание на комисията.
Акция по раздаване на фиданки ще се проведе днес в Сливен. Желаещите вече могат да се сдобият с дръвчета, които да засадят. Шатрата ще бъде разположена в центъра на Сливен. Инициатор е Югоизточното държавно предприятие. „Горска академия“ с участието на представители на образователните институции от областта ще се състои утре. Днес ще има..
Заедно с пенсиите за този месец Националният осигурителен институт ще изплати и Великденските добавки от 50 лева. Право на тях имат около 687 хиляди пенсионери, чийто размер на пенсията или сбора от пенсиите, заедно с добавките и компенсациите към тях, са до линията на бедност от 638 лева включително. Изплащането в пощенските станции започва днес и ще..
В Созопол близо 100 дка общински терени ще бъдат облагородени, залесени и социализирани. Те ще се превърнат в най-големия парк в морския град. Новата зона ще бъде свързана със съществуващия парк, който граничи с ваканционно селище „Санта Марина“ и ще свързва града с едноименния лесопарк. Общината има одобрен проект по програмата „ Interreg..
В Ямбол от днес служители на Областната агенция по безопасност на храните започват засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще следят за произхода и качеството на агнешкото месо, яйцата и тестените изделия преди великденските празници. Проверките в търговските обекти ще се извършват изненадващо, уточни..
Спокойна е обстановката по пътищата в Бургаска област, съобщиха за БНР Бургас от Областното пътно управление. На места край границата, до ГКПП Малко Търново, в района на проходите "Ришки" и "Приморски" превалява мокър сняг. В Община Бургас ситуацията също е безпроблемна, увериха от там. По Черноморието почти през целия ден ще бъде облачно с валежи от..
Фондация „Движение на българските майки“ - звено Бургас и този Великден организира Благотворителен базар. Той ще се проведе в рамките на три дни около Цветница, а мястото е по традиция на площад „Тройката“. Инициативата се осъществява изключително и само от доброволци – от изработването на сувенирите на щанда до хората, които стоят зад него...
Доброволците от инициативата „Бъди човек" - Айтос провеждат за поредна година благотворителна кампания за Великден. Тя е под надслов "Подари вечеря на пенсионер в нужда". Целта е да се съберат средства за закупуването на хранителни продукти, които ще бъдат предоставени на самотни възрастни хора в Айтоско. Ралица Дачева е един от най –..
Шест автометачни автомобила извършват почистване на улиците в Бургас. Общият размер на разходите през 2024 г. за извършването на тази услуга е 2 280 300..
Семинарът по „Интегриране на Душата“ ще се проведе в Бургас. Той предоставя възможност за задълбочено разбиране на духовния път на човека, пътешествието..
Доброволците от инициативата „Бъди човек" - Айтос провеждат за поредна година благотворителна кампания за Великден. Тя е под надслов "Подари вечеря на..