Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде.
Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен етап, посочи офталмологът д-р Мария Янева. Тя практикува в очна клиника в София.
„В огромен процент това заболяване е идиопатично, тоест не е известна причината за неговото появяване. Най-вероятно се касае за стареене на тъкани. Катаракта се среща във всички възрасти и се дължи и на много патологични промени. Няма установена наследственост за катарактата. Подмладява се, за жалост.“
Лечението е оперативно. Важно е установяване и диагностициране в по-ранен етап:
„Оперативният процес е безболезнен. Упойката е капки. Техниката е стандартна, нарича се факоемулсификация, тоест ултразвуково разбиване на лещата през много фини разрези – 2 мм. Имаме отлични български хирурзи. Има и по-нова технология – използване на лазер за част от операцията.“
Д-р Мария Янева посочи, че в България диабетиците не са добре обгрижени откъм очни лекари:
„Имаме възможности за най-ранно диагностициране и лечение на усложненията от диабет в очите. Болно ми е, че пациентите идват много късно.“
Чуйте повече в звуковия файл:
МБАЛ "Д-р Иван Селимински“ Сливен спешно търси кръводарители с група 0(-) отрицателна. Кръвта е за пациенти на болницата, които се лекуват в различни отделения, и са в тежко състояние, уточняват от здравното заведение. Директорът на болницата д-р Васислав Петров уточни за БНР, защо спешно се търсят кръводарители с група нула отрицателна:..
Единични са запитванията за поставянето на менингококови ваксини в Ямбол. До дни се очаква в аптечната мрежа да има зареждане, като цената ще е около 90 лева. Преди седмица стана ясно, че 27- годишен мъж от ямболското село Миладиновци е почитал от инфекцията. Само в няколко от аптеките в града е имало запитвания от родители, кога ваксината ще е..
Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него включването на ваксини срещу тези заболявания в Националния имунизационен календар може да се случи най-рано от следващата година. Към момента ваксината срещу варицела е препоръчителна и се..
Водещият специалист по меланом и кожни тумори доц. д-р Ива Гаврилова ще консултира пациенти в Бургас на 12 април. Прегледите ще се проведат в Медицински център „Вяра и Надежда“ в Комплексния онкологичен център, а първата дата ще бъде с безплатни консултации. По данни на Световния фонд за изследване на рака, меланомът е сред най-често срещаните..
Над 5 хиляди бебета са родени в България с финансовата подкрепа на фондация „Искам бебе“ през 18 –те години от съществуването й. Организацията работи активно в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. С нейните усилия са създадени над 50 общински програми за финансиране на инвитро процедури. В бургаската миналата година бяха..
Напредва строителството на новата поликлиника към Белодробната болница в Бургас. По план тя трябва да бъде официално открита на 12 декември, но това може да се случи и по-рано. В момента специалистите се преместват в новата сграда. Старата сграда на поликлиниката ще бъде съборена на 1 април, съобщи управителят на лечебното заведение д-р Евелина..
МБАЛ "Д-р Иван Селимински“ Сливен спешно търси кръводарители с група 0(-) отрицателна. Кръвта е за пациенти на болницата, които се лекуват в различни..
Единични са запитванията за поставянето на менингококови ваксини в Ямбол. До дни се очаква в аптечната мрежа да има зареждане, като цената ще е около 90..