Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Йордан Господинов: Черно море е много ценно, трябва да го опазваме

31 октомври е Международен ден на Черно море

Снимка: maritime.bg

Предизвикателствата пред  риболовния бранш са развитие, надграждане и осигуряване в хранителната индустрия на повече и качествена морска храна. 28 са рибните преработвателни предприятия край морето, 22 от тях са в Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ. Това сподели за БНР Бургас изпълнителният ѝ директор д-р Йордан Господинов, поводът е Международният ден на Черно море, който се отбелязва днес.

„На всички е известно, че видовете, които живеят в Черно море са със значително по-добри вкусови качества. По-големият приток на сладководни басейни създава и по-малка соленост в морето, затова тук идват и риби от Босфора, които се хранят и добиват вкусови качества и плътност на месото, което е много търсено на нашия пазар, но от съседните на България държави, както и в страни от Централна, и Западна Европа. Това ни дава стиул да развиваме сектора. Ние сме много ангажирани не само да изгребваме този ресурс, но и да го опазваме. Част от видовете са местни, те живеят тук, затова сме загрижени за тяхната популация - да се развива, да се размножава, защото тя се размножава само в Черно море. Става дума за цацата, калкана, черноморската акула, белите и черните миди, меджит, хамсия.

В България има много добър риболовен сектор, от малки и средни кораби, които ловят достатъчно количество риба, за да задоволяват нашия пазар, а и голяма част от тях изнасяме навън. Ние сме и много добри преработватели. Бих казал, че тази година е много успешна.В момента има наличие на много риба. Има паламуд достатъчно, много чернокоп, хамсия. От цацата имаме много добри улови, но имайте предвид, че ловим 1/10 от  това, което е пред българския бряг, дори по-малко 1/7 или 1/8, т.е. от 60 000 тона ловим 3-4 хиляди тона.

Черноморската мида представлява интерес не само на българския пазар, изнася се 2/3 от нея. Бялата мида също се изнася на 97-98%. Рапаните тотално ги изнасяме на азиатския пазар.

Видовете, които се развиват в Черно море са много интересни, но ние трябва да ги запазим и освен, че има квота за калкан и се наблюдава цацата, от няколко години има тенденция да се  наблюдават и други видове. Занимаваме се с ччернокопа и с барбуна, като последния вид, който споменах е царска риба, без която черноморската рибена чорба не става, особено на юг от Бургас надолу - задължително трябва да има барбун.

Работим много с екологичните организации, както и с държавните администрации в двата института във Варна - Института по рибни ресурси и Института по океанология, които се занимават с изследванията на Черно море.

31 октомври е Международният ден на Черно море. За всички, които са на морето, които работят от дистанция за морето, за риболовците, за туризма, за хората живеещи до морето, за клубовете свързани в морските спортове, за природата, за учените, за еколозите - пожелавам на първо място всички да бъдат здрави. Да се борим за общата кауза да го има морето, да ги има видовете, да има поминък за всички, да има устойчивост, да има стабилност, да има повече интерес от хора, които разбират и да им се дава възможност да работят в тази посока. Морето е всичко! Хората казват, че където свършва морето започа провинцията. Имаме прекрасно море, имаме и невероятно съчетание на море и планина, на морското дъно има невероятни артефакти.“

Йордан Господинов посочи още, че нормативната уредба не решава казусите, а това става с диалог. Той се постига с дискусии от всички сектори за опазването на Черно море и на 376-километровата брегова ивица. По думите му все по-малко найлонови торбички се вадят с рибата от морето, което означава, че хората стават все по-отговорни, а това помага и за подобряването на показателите на морската вода. Оттук и подобряване на популацията на различните видове.

Чуйте още иформация в интервюто. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво е бъдещето на рекламата в туризма?

Социалните мрежи са модерното място за реклама дори и в туристическия бранш. Тематичен форум за дигиталните услуги, които могат да предложат хотелите в страната, се проведе в Бургас. Присъстваха представители на администрацията, туристическия сектор и маркетинг експерти. Не се залага достатъчно на маркетинга в сектора, стана ясно..

публикувано на 03.04.25 в 16:00

Министър Мирослав Боршош: България има всички условия да бъде целогодишна туристическа дестинация за немския пазар

Потенциалът на България да се утвърди на германския пазар не само като лятна морска дестинация, но и като място за културно-исторически, здравен, еко и спортен туризъм, бяха основните акценти в среща, която проведоха министърът на туризма Мирослав Боршош и главният управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Соня Миклау...

публикувано на 03.04.25 в 08:39

БАК настоява за спиране на източването на големите язовири и осигуряване на вода за поливане

За нормално протичане на поливния сезон настояват от  Българската аграрна камара. Според нейни представители той е застрашен, тъй като водата от язовирите се ползва за производство на електроенергия. От организацията настояват за спешни мерки и заплашват с протестни действия. В изготвена декларация очертават проблемите и част от решенията им. Даваме..

обновено на 01.04.25 в 16:55

Повишават се минималният и максималният осигурителен доход

От днес се повишават минималният и максималният осигурителни доходи. Минималната база за начисляване на социалните осигуровки вече е 1077 лева, включително за самоосигуряващите се, земеделските стопани и тютюнопроизводителите, а максималната е с ръст от 350 лева и достига 4 130. Новите параметри са част от тазгодишният бюджет на Държавното обществено..

публикувано на 01.04.25 в 08:05

Последен ден за ползване на данъчна отстъпка

Днес изтича срокът за плащане на данъка върху доходите на физическите лица с 5% отстъпка от сумата за довнасяне. Такова задължение имат хората, които не са заявили пред платеца на дохода, че искат и през четвъртото тримесечие на миналата година да им бъде удържан налогът авансово.  За да се възползват от тази възможност, трябва до..

публикувано на 31.03.25 в 09:30

Министър Боршош: Започва работа по създаването на туристическа полиция

Министърът на туризма Мирослав Боршош даде заявка в Бургас, че започва работа по създаването на туристическа полиция. В морския град той се срещна с представители на институциите и кметове, за да провери подготовката на Южното Черноморие за Лято 2025. Официалното откриване на туристическия сезон за Черноморието ще бъде с плажно парти на 31 май..

публикувано на 30.03.25 в 17:39

С водна арка бяха посрещнати първите туристи за сезона на Летище Бургас

С водна арка и сувенири за спомен на бургаското летище бяха посрещнати първите чуждестранни туристи по Южното Черноморие. Самолетът беше пълен, със 183 – ма души на борда, и пристигна от полския град Краков. Сред пътниците имаше и много украински граждани. В празнична атмосфера ръководството на летище "Бургас" посрещна първите туристи по Южното..

публикувано на 30.03.25 в 15:45