Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Интерактивна библиотека отвори врати в училището в Равда /СНИМКИ/

Учебното заведение отбелязва 140 години от своето основаване

Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Равда навършва 140 години.

Историята на учебното заведение започва през есента на 1884 година, когато възрожденецът Лулчо Панчев, родом от Панагюрище, превръща стар турски хамбар в училище. Следва смяна на мястото, където се е намирала образователната институция. А през 1935 година започва строежа на новата сграда, където до ден днешен се намира училището в Равда.

Летописната книга на училището

В момента там учат 257 ученици, а разнообразието от националности е голямо.

„Имаме от Украйна, Полша, Казахстан, Германия – интернационални сме!“, уточни директорът на учебното заведение Таня Делиатанасова.

Тя работи в училището от над 30 години. Преподава по биология и химия.

В навечерието на Деня на народните будители, учебното заведение се сдоби и с нова интерактивна библиотека. Проектът се нарича “Paper and pen” /хартия и писалка/. Стойността е около 80 000 лева, като средствата са изцяло от преходния остатък на училището, уточни Таня Делиатанасова:

„Това беше един склад, неизползваем. Затова решихме да изградим една интерактивна и интересна библиотека. Имаме таблици с морзовата и брайловата азбука. Имаме специална стая, където децата могат да слушат аудио книги. По-интересно е, защото има и пъзели, игри…“




В двора на училището има обособено пространство за изнесена класна стая. Игри и пъзели помагат на децата да научат повече за растенията, рециклирането и географията.


Проектът за тази придобивка е на учебното заведение, а средствата са общински.

Повече за новата библиотека и историята на училището, можете да чуете в звуковия файл:

Докато се разхождахме из коридорите на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ влязохме при третокласниците, които споделиха за своите любими книги и истории. Сред техните фаворити са книжките за приключенията на костенурката Франклин, магическите премеждия на Хари Потър, патилата на известния на малчуганите Дръндьо, както и различни енциклопедии.


Учениците посочиха и някои от революционерите и книжовниците, които са съхранили през вековете духовните ценности. Знаят ли децата какво празнуваме днес и кои са любимите им книжки, чуйте в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Айтоски ученици продължават да проучват родния си край

Ученици от СУ “Христо Ботев“ в Айтос, под ръководството на своя учител по история Николай Димитров, провеждат поредица от проучвания свързани с родния си край. С помощта на Регионален исторически музей – Бургас те реализират проект "Моят роден край в семейните спомени". Децата извършват събирателска работа за селектиране на..

публикувано на 01.11.24 в 09:10

Над 120 са новоназначените учители в Бургас, които днес бяха отличени /СНИМКИ/

По повод Деня на народните будители – 1 ноември, в Бургас бяха наградени новоназначени учители. На тазгодишната церемония за първи път отличия получиха и менторите на младите педагози, които са предали своя опит.  Ежегодното събитие се провежда под патронажа на кмета на община Бургас Димитър Николов. Водещи на церемонията бяха бургаските..

обновено на 31.10.24 в 15:29

Отличиха с награда проф. Сотиров от Университет „Проф. д-р Асен Златаров"

Съюзът на учените в България (СУБ) удостои проф. Сотир Сотиров от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ с наградата за високи научни постижения по повод 80-та си годишнина. От там го определят като един от най-значимите български будители в съвременната наука и преподавател по "Системи с изкуствен интелект,". Той продължава да развива интелигентните..

публикувано на 31.10.24 в 12:45
Четиристранно споразумение подписаха днес министрите на образованието и културата, ректорът на Университет

Нови специалности в Университет "Проф. д-р Асен Златаров" ще подготвят кадри за театрите

Нови специалности в сферата на сценичните изкуства и културата ще бъдат открити в бургаския Университет "Проф. д-р Асен Златаров" през 2025 година. В тях ще бъдат подготвяни 200 души годишно - 150 бакалаври и 50 магистри. Откриването им бе договорено в подписано днес четиристранно споразумение между министрите на образованието и на културата проф...

публикувано на 30.10.24 в 15:05
Министърът на образованието проф. Галин Цоков представи данните за тази година от рейтинговата система на висшите училища в България.

Младите висшисти с дипломи от бургаските университети със заплати между 1600 и 3400 лева

Заплати между 1600 и 3400 получават завършилите двата бургаски университета - "Проф. д-р Асен Златаров" и Бургаски свободният университет. Това показват данните за средния облагаем доход на висшистите от най-новото издание на рейтинговата система на висшите училища в България. Безработицата сред завършилите висшето си образование в двата..

публикувано на 30.10.24 в 13:44

Фотоизложба, посветена на 20 години от построяването на сградата на БСУ

Бургаският свободен университет откри ретроспективна фотоизложба, посветена на 20-годишнината от построяването на новата сграда на учебното заведение. Експозицията съдържа 97 фотографии, отразяващи основните моменти от процеса на строителството и от откриването на сградата на 31.10.2004 г. от президента на Република България Георги Първанов...

публикувано на 30.10.24 в 11:41

Със заповед на МОН: Неучебен ден в училищата с изборни секции

Днешният 28 октомври е обявен за неучебен ден за учениците от училищата в страната, в които имаше разположени избирателни секции на вчерашните парламентарни избори. Това е разписано в заповед на служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, публикувана на сайта на ведомството. Денят след изборите за Народно събрание се обявява за..

публикувано на 28.10.24 в 07:21