Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Равда навършва 140 години.
Историята на учебното заведение започва през есента на 1884 година, когато възрожденецът Лулчо Панчев, родом от Панагюрище, превръща стар турски хамбар в училище. Следва смяна на мястото, където се е намирала образователната институция. А през 1935 година започва строежа на новата сграда, където до ден днешен се намира училището в Равда.
В момента там учат 257 ученици, а разнообразието от националности е голямо.
„Имаме от Украйна, Полша, Казахстан, Германия – интернационални сме!“, уточни директорът на учебното заведение Таня Делиатанасова.
Тя работи в училището от над 30 години. Преподава по биология и химия.
В навечерието на Деня на народните будители, учебното заведение се сдоби и с нова интерактивна библиотека. Проектът се нарича “Paper and pen” /хартия и писалка/. Стойността е около 80 000 лева, като средствата са изцяло от преходния остатък на училището, уточни Таня Делиатанасова:
„Това беше един склад, неизползваем. Затова решихме да изградим една интерактивна и интересна библиотека. Имаме таблици с морзовата и брайловата азбука. Имаме специална стая, където децата могат да слушат аудио книги. По-интересно е, защото има и пъзели, игри…“
В двора на училището има обособено пространство за изнесена класна стая. Игри и пъзели помагат на децата да научат повече за растенията, рециклирането и географията.
Проектът за тази придобивка е на учебното заведение, а средствата са общински.
Повече за новата библиотека и историята на училището, можете да чуете в звуковия файл:
Докато се разхождахме из коридорите на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ влязохме при третокласниците, които споделиха за своите любими книги и истории. Сред техните фаворити са книжките за приключенията на костенурката Франклин, магическите премеждия на Хари Потър, патилата на известния на малчуганите Дръндьо, както и различни енциклопедии.
Учениците посочиха и някои от революционерите и книжовниците, които са съхранили през вековете духовните ценности. Знаят ли децата какво празнуваме днес и кои са любимите им книжки, чуйте в звуковия файл:
Като „знакова“ в сферата на образованието в Бургас определя годината ресорният заместник- кмет Михаил Ненов. Конференции, състезания и проекти бележат 2024 година. Сред тях е и първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе през лятото в морския град. Освен множеството образователни събития, Михаил Ненов отчете и прираст на учениците..
Таксите за общежитието в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас се увеличават със сто лева. Учениците ще плащат вече по 230 лева. В момента капацитетът е 40 души, уточни директорът Димитрина Тодорова: "За последните четири години таксите за общежитие не са увеличавани. Това, което ни се случи миналата..
Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство. 200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..
Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември. С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..
Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..
Осигуряването на 100 000 лв. финансово подпомагане на Природо-математическата гимназия на Бургас „Акад. Никола Обрешков“ ще гласува Общинският съвет на предстоящото на 20 декември заседание. Причината е, че училището е заявило финансови затруднения. В докладна записка от 5 декември до кмета на Бургас, директорът на ППМГ алармира за значителни..
ПГЧЕ "Васил Левски" Бургас бе удостоено с III-то място на годишните награди на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България. Отличието е в категорията "Екологичен проект на годината“ за проекта “Прилагане на мерки за подобряване на екологичното образование на подрастващите в Бургас“. Той включва множество дейности свързани с опазване на околната..