Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха надгробен надпис с тракийски имена при разкопки край Созопол

В некропола в местността Каваците е намерен и ритуално погребан кон



Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Той е в периметър, част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. Открити са интересни артефакти, съобщи директорът на археологическия музей Димитър Недев:

Това е един много интерес участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на тракийския религиозен обряд. Открихме първия ритуално погребан кон в аполонийския некропол и първия надгробен надпис с тракийски имена. Разбира се присъстват и всички детайли от култа към мъртвите.“  

Ще ви припомним, че през септември екипа на ръководен от гл. асистент Теодора Богданова от НАИМ БАН разкри уникален съд от погребална церемония на младоженка от Атина. Той е единственият открит по цялото Черноморие, не само на територията на България.

През тази седмица се очаква комисия от Министерството на културата да посети и приеме обекта в местността Каваците.  

Димитър Недев съобщи, че са приключили археологическите дейности до стария град в Созопол, където ще бъде построена новата автогара. Римското ниво до което са достигнали археолозите разкри зидани некрополи. Сред забележителните артефакти, които бяха открити са Надгробна стела с танцуващ мъж с куче, на предполагаемо знатен жител на Аполония. Разкрити са още оловни тежести за прашка, бронзови стрели и 22 броя сребърни монети – скифати използвани през този период от античността. Разкрити са ценни рисувани керамични съдове скъпи и луксозни за времето си.

Учените са категорични, че в Аполония Понтика са живеели богати знатни особи, след като подобни артефакти са разкрити в другите 60 гроба от  IV век Пр. Хр. около Каваци. Предстои антропологичен анализ на останките, които ще дадат повече данни за историята преди да бъдат експонирани за туристите от новия сезон.

повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Красота и адреналин на осмомартенско рали в Бургас (ВИДЕО)

Бургас събра дами от цялата страна за осмомартенско рали. Състезанието на името на Елена Апостолова се провежда за 28-и път. Надпреварата е на паркинга на капаните в Морската градина.  34 дами застанаха на стартовата права, за да премерят бързина и майсторлък в шофирането. Поздрави ги кметът на Бургас Димитър Николов: "Скъпи дами, скъпи..

публикувано на 08.03.25 в 13:00

платена публикация
Уникални промоции в Ability Spa през месец Март

Подарете си незабравимо изживяване с нашите специални промоционални предложения и се потопете в свят на релакс, покой и наслада. В Ability Spa също така ще намерите и перфектния подарък за Осми март.  Осми март е идеалният повод за наздравица в името на женската сила и независимост. Знаете ли, че в Португалия например е обичайно, вечерта на 8-ми март..

публикувано на 08.03.25 в 11:30

Провеждат празнични кушии за Тодоровден на конна база "Парк Езеро" в Бургас

Бургас ще отбележи Тодоровден с празнични кушии на конна база „Парк Езеро“. Те се организират на конен клуб „Кан Крум“.  В надскачанията ще вземат участие едни от най-добрите коне и ездачи на клуба. Поканени са над 15 състезатели, от различни възрастови групи, които ще яздят над 20 състезателни коне. Според традицията Тодоровден,..

публикувано на 08.03.25 в 08:30

Деца от Бургас ще създават Бусинска керамика в новия проект „Традиции“

През следващите месеци ще се проведат три цикъла с керамични и грънчарски работилници и образователни лекции за Бусинската керамична школа в градовете Бургас, Ихтиман и София. Това е възможност за любителите на керамичното изкуство да опознаят пъстротата на бусинската керамика и да създадат свои уникални керамични съдове. Всеки цикъл от работилници..

публикувано на 07.03.25 в 11:00

Благотворителна кампания "С цвете в ръка срещу репродуктивните проблеми" ще се проведе в Бургас

Младежите от Интеракт клуб Бургас – Пиргос ще проведат на 7 и 8 март кампания „С цвете в ръка – заедно срещу репродуктивните проблеми“. Тя е в подкрепа на каузата на фондация „Искам бебе“. „Идеята е да продаваме цветя по повод празника на жената и майката и всички средства, които съберем ще дарим за подпомагане на двойка, която..

публикувано на 07.03.25 в 08:30

Откриха "Лъч надежда" на стената на бургаското читалище "Фар" (СНИМКИ)

„Лъч надежда“ се казва новия графит на Иван Янков – Esteo. Той беше открит днес на стената на НЧ „Фар 1946“ на ул. ,,Странджа планина“ №20 в Бургас.   Рисунката е на момиченце, което държи светещ фар в ръцете си вместо свещ. „За мен той е символ на надеждата! За мен това читалище трябва да бъде адмирирано, защото много бургазлии,..

публикувано на 06.03.25 в 12:02

Автомобил "Чайка" ще бъде превърнат в подводен риф край Бургас

Лек автомобил ГАЗ-13 „Чайка“, легендарният модел кола на бившия Източен лагер, ще бъде потопен край бреговете на Бургас, за да се превърне в подводен риф. Инициативата е на Сдружение „Приятели на морето“ – Бургас, със спомоществователството на Община Бургас и предстои да бъде реализирана преди началото на летния сезон. Заедно с лимузината на същото място..

публикувано на 05.03.25 в 14:00