Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актуализирана е Картата на регионалните помощи на Република България

Снимка: БГНЕС

Със свое решение Министерският съвет одобри днес техническо изменение в Картата на регионалните помощи на Република България за периода 2022-2027 година.

В края на 2023 година Европейската комисия (ЕК) одобри нова версия на Програма „Развитие на регионите“ за периода 2021-2027 г. с включени приоритети и финансиране от Фонда за справедлив преход (ФСП). Приложения към програмата са и 3-те Териториални плана за справедлив преход на областите Перник, Кюстендил и Стара Загора. На 3 юни 2024 година Комисията прие допълнение на Насоките си за регионална държавна помощ, касаещо периода 2022-2027 г. Настоящата актуализирана Карта на регионалните помощи на Република България транспонира промените в двата документа у нас.

Разпоредбите позволяват максималните интензитети на помощ, да бъдат увеличени с 10 процентни пункта за териториите, определени за подпомагане по линия на ФСП в териториален план за справедлив преход на държава членка. „Интензитет на помощта" означава размерът на помощта, изразен като процент от приемливите разходи. На практика това позволява предприятията в област Стара Загора и общините Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа да ползват по-висок интензитет (с до 10%) от досегашния. 

Второто изменение, произтичащо от допълнението на Насоките за регионална държавна помощ за периода 2022-2027 г., позволява бонус към максималния интензитет на помощ при подпомагане на технологии от критично значение и нововъзникващите стратегически технологии и съответните им вериги за създаване на стойност. Съгласно Регламент (ЕС) 2024/795 изменението на практика обхваща цифровите технологии, включително тези, които допринасят за постигането на целите и задачите на „Политическата програма Цифрово десетилетие“ до 2030 г., многонационалните проекти, определени в член 2, точка 2 от Решение (ЕС) 2022/2481, иновациите в областта на дълбоките технологии, чистите и ресурсно ефективни технологии, включително технологии за нулеви нетни 
емисии съгласно определението в Акта за промишленост с нулеви нетни емисии, както и биотехнологии, включително лекарствени продукти, включени в списъка на Съюза на критично важните лекарствени продукти и техните компоненти.



По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас продължава

Продължава поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. При зеленчуците, наблюдавани от ДКСБТ, по-скъпи са единствено зелето - с 8,6 на сто до 1,47 лева за килограм, и зрелият лук кромид - с 4,8 на сто до 1,23 лева за килограм. Не е отчетена промяна на цените на репите, които..

публикувано на 06.04.25 в 14:30

Общественото обсъждане на проектобюджета на Средец ще е на 14 април

Проектобюджетът на община Средец е готов и ще бъде представен следващата седмица в съставните селища, съобщават от местната администрация. Ще се приемат предложения на срещите с гражданите, чрез имейли и чрез писма. Срокът за набирането им е до 22 април. Поканени на обсъжданията са  гражданите от всички населени места в общината, общинските..

публикувано на 06.04.25 в 08:24

Над 70% от сделките с имоти у нас последните 10 г. - платени с пари в брой

Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни. Пазарът на имоти расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 година. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се осъществяват с..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Какво е бъдещето на рекламата в туризма?

Социалните мрежи са модерното място за реклама дори и в туристическия бранш. Тематичен форум за дигиталните услуги, които могат да предложат хотелите в страната, се проведе в Бургас. Присъстваха представители на администрацията, туристическия сектор и маркетинг експерти. Не се залага достатъчно на маркетинга в сектора, стана ясно..

публикувано на 03.04.25 в 16:00

Министър Мирослав Боршош: България има всички условия да бъде целогодишна туристическа дестинация за немския пазар

Потенциалът на България да се утвърди на германския пазар не само като лятна морска дестинация, но и като място за културно-исторически, здравен, еко и спортен туризъм, бяха основните акценти в среща, която проведоха министърът на туризма Мирослав Боршош и главният управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Соня Миклау...

публикувано на 03.04.25 в 08:39

БАК настоява за спиране на източването на големите язовири и осигуряване на вода за поливане

За нормално протичане на поливния сезон настояват от  Българската аграрна камара. Според нейни представители той е застрашен, тъй като водата от язовирите се ползва за производство на електроенергия. От организацията настояват за спешни мерки и заплашват с протестни действия. В изготвена декларация очертават проблемите и част от решенията им. Даваме..

обновено на 01.04.25 в 16:55

Повишават се минималният и максималният осигурителен доход

От днес се повишават минималният и максималният осигурителни доходи. Минималната база за начисляване на социалните осигуровки вече е 1077 лева, включително за самоосигуряващите се, земеделските стопани и тютюнопроизводителите, а максималната е с ръст от 350 лева и достига 4 130. Новите параметри са част от тазгодишният бюджет на Държавното обществено..

публикувано на 01.04.25 в 08:05