Местна инициативна рибарска група „Приморско – Царево“ организира срещи с рибари в Приморско, Царево и Ахтопол, за да дадат конкретни предложения за развитието на двете общини. Те се реализират по проект, който трябва да доведе до стратегия,а дейностите са по "Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури". Самото сдружение е основано на публично-частно партньорство между неправителствения сектор, общините, бизнеса и други. То кандидатства за европейски средства и ако успее да ги спечели, ще получи 1 млн. и 500 хиляди евро.
Договорът по предварителната мярка е получен и са преведени 22 хиляди лева, обясни един от представителите на групата Димо Димов от Приморско. Той заяви, че първа стъпка сега е провеждането на срещите. Средствата могат да се насочат към пристанищна инфраструктура, риболовен бизнес и за опазване на културно-историческо наследство и туризъм.10 процента от парите трябва да се насочат към екологически дейности.
Те са свързани с инфраструктурата, финансовият ресурс е в общините, нужни са промени в пристанищата в Приморско, Царево и Ахтопол, подчерта Димов.Те са строени през 1937 и 1939 година. Много е трудно да се прави нова инфраструктура. Изискванията са много стриктни. На пристанищата са правени само козметични промени и подобрения, уточни той.
Желателно е тези средства да бъдат ползвани от повече хора, отбеляза Димов. Ще дадем възможност на рибари, които имат стопански улов, да си направят някакви обекти за продажба на риба. Това обаче касае много малко хора. Което се направи, трябва да бъде достъпно за повече хора, разясни още рибарят. Могат да се направят ледогенератори, много се говори за борси. При нас е трудно да се направи, защото риболовният сезонът е до два месеца, не е като в други държави като Гърция и Испания, където сме ходили. Няма как да функционира в пълния си размер една такава борса целогодишно. Може да има щандове, поясни Димов.
Настоящият етап е проучване възможностите за финансиране. Подготвят се анкети, след които ще бъде обобщено какви са нуждите на рибарите от региона. Те ще бъдат включени в стратегия. В страната има 34 групи, трябва да останат 15 стратегии, които да бъдат одобрени от министерството на земеделието, каза още Димов.
Рибарите се вълнуват и от предложението на „Грийнпийс“ да бъде създаден резерват в Черно море. Говорим за това ежедневно, беше споменато и на срещите, уточни рибарят. Представители на еко организацията трябва да се срещнат официално следващите дни с рибарската общност. По информация от сайта им такива ще има с хора от Приморско и Китен.
„Категорично не приемаме това предложение. Трябваше да се направи една работна група да има представители на всички заинтересовани. Сега ни поставят пред свършен факт. И местната власт, и местният бизнес, и рибарите са против така, както е формулирано- без никаква човешка дейност. Координатите на самия резерват започнаха да стават плаващи. В началото беше от Агалина до Варвара, после станаха до Лозенец. Трябва да видим точно за какви параметри става въпрос. Не трябва да се зачерква цял поминък, като могат да се направят едно или две неща, които също ще имат положителен ефект. “
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ
За 13-а поредна година Бургас е домакин на Фестивал на виното, който се провежда в Международния конгресен център. Той ще продължи до неделя включително. Фестивалът предлага над 400 вида вино и спиртни напитки за дегустация и продажба, директно от производителите. За първи път събитието се провежда под патронажа на президента Румен Радев. 5..
Извършва се планов ремонт на пътя за село Кости. Започна планираният по бюджет за 2025-та година и заложен в управленската програма ремонт на пътя за село Кости. Ще бъдат преасфалтирани участъци с нарушена настилка. На следващ етап ще бъдат запълнени и банкети в някои участъци. Призоваваме шофьорите да бъдат внимателни - ремонтираните..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически гаранционен фонд. Целта на фонда е да се гарантират правата на потребителите и националното законодателство да се хармонизира с Директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги...
В разгара на летния сезон отново се обръща внимание на сигурността по родните плажове. Созополския плаж "Хармани" попада в черния списък на рисковите места за къпане. Въпреки това броят на летовниците не намалява. „Плажът Хармани, като цяло, е доста опасен. Води се от трите най-тежки плажове за охраняване на българското Черноморие.“, заяви пред БНР..
Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и..
Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани. Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар. При ечемика средните добиви са около 580 кг от..
Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..
За 13-а поредна година Бургас е домакин на Фестивал на виното, който се провежда в Международния конгресен център. Той ще продължи до неделя..
В разгара на летния сезон отново се обръща внимание на сигурността по родните плажове. Созополския плаж "Хармани" попада в черния списък на рисковите места..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически..