Местна инициативна рибарска група „Приморско – Царево“ организира срещи с рибари в Приморско, Царево и Ахтопол, за да дадат конкретни предложения за развитието на двете общини. Те се реализират по проект, който трябва да доведе до стратегия,а дейностите са по "Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури". Самото сдружение е основано на публично-частно партньорство между неправителствения сектор, общините, бизнеса и други. То кандидатства за европейски средства и ако успее да ги спечели, ще получи 1 млн. и 500 хиляди евро.
Договорът по предварителната мярка е получен и са преведени 22 хиляди лева, обясни един от представителите на групата Димо Димов от Приморско. Той заяви, че първа стъпка сега е провеждането на срещите. Средствата могат да се насочат към пристанищна инфраструктура, риболовен бизнес и за опазване на културно-историческо наследство и туризъм.10 процента от парите трябва да се насочат към екологически дейности.
Те са свързани с инфраструктурата, финансовият ресурс е в общините, нужни са промени в пристанищата в Приморско, Царево и Ахтопол, подчерта Димов.Те са строени през 1937 и 1939 година. Много е трудно да се прави нова инфраструктура. Изискванията са много стриктни. На пристанищата са правени само козметични промени и подобрения, уточни той.
Желателно е тези средства да бъдат ползвани от повече хора, отбеляза Димов. Ще дадем възможност на рибари, които имат стопански улов, да си направят някакви обекти за продажба на риба. Това обаче касае много малко хора. Което се направи, трябва да бъде достъпно за повече хора, разясни още рибарят. Могат да се направят ледогенератори, много се говори за борси. При нас е трудно да се направи, защото риболовният сезонът е до два месеца, не е като в други държави като Гърция и Испания, където сме ходили. Няма как да функционира в пълния си размер една такава борса целогодишно. Може да има щандове, поясни Димов.
Настоящият етап е проучване възможностите за финансиране. Подготвят се анкети, след които ще бъде обобщено какви са нуждите на рибарите от региона. Те ще бъдат включени в стратегия. В страната има 34 групи, трябва да останат 15 стратегии, които да бъдат одобрени от министерството на земеделието, каза още Димов.
Рибарите се вълнуват и от предложението на „Грийнпийс“ да бъде създаден резерват в Черно море. Говорим за това ежедневно, беше споменато и на срещите, уточни рибарят. Представители на еко организацията трябва да се срещнат официално следващите дни с рибарската общност. По информация от сайта им такива ще има с хора от Приморско и Китен.
„Категорично не приемаме това предложение. Трябваше да се направи една работна група да има представители на всички заинтересовани. Сега ни поставят пред свършен факт. И местната власт, и местният бизнес, и рибарите са против така, както е формулирано- без никаква човешка дейност. Координатите на самия резерват започнаха да стават плаващи. В началото беше от Агалина до Варвара, после станаха до Лозенец. Трябва да видим точно за какви параметри става въпрос. Не трябва да се зачерква цял поминък, като могат да се направят едно или две неща, които също ще имат положителен ефект. “
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ
След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..
Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател на пчеларско сдружение..
Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод - парите ще бъдат преведени във вторник. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15..
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна поляна“ ще влезе в експлоатация, а в Бургас се очаква да приключи строителството на кръвен център. Реализацията и на двата значими проекта започна през 2024-а година. Над 20 млн.лева е инвестицията в..
Дефицитът в хазната достигна до 3.69 милиарда лева към края на ноември, показват данните на финансовото министерство. Това прави 1,8 % от прогнозния БВП. На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв. Принос за това основно имат по-високите постъпления от..
Ремонтът на жп надлеза на бул. „Европа“ в Ямбол ще започне на 2 януари, съобщават от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“. Отсечката съвпада с трасето на второкласния път II-53 Ямбол - Сливен. При изпълнението на строително-монтажните работи движението ще бъде ограничено и ще се пренасочва по обходен маршрут - по път III-5303 Обход Север на..
Днес ще бъдат изплатени сумите на всички получаващи парични обезщетения за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за осиновяване на дете до 5-годишна възраст за месец декември, съобщиха от НОИ. Плащането обхваща около 68 хиляди души. На 3 декември бяха изплатени паричните обезщетения за бременност и раждане, за отглеждане..
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна..
Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван..
Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се..