Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес тръгва НИК 421 към Антарктида

Проф.Христо Пимпирев: На Българската полярна база ще се разработва за първи път астрономичен проект

Само преди дни в Ахелой се проведе традиционният тренировъчен лагер

6
Проф. Христо Пимпирев
Снимка: БАИ

Днес тръгва Научноизследователският кораб „Св.св. Кирил и Методий“ - НИК 421 в третото си плаване до ледения континент Антарктида. В 33-ата Българска експедиция ще се включат и орнитолози, както и учени от цял свят. Затова се превръща и в международна. Това каза за БНР Бургас проф. Христо Пимпирев. Само преди дни приключи и традиционният вече тренировъчен лагер на антарктиците в Ахелой.


Българската база ще бъде домакин на първата гръцка експедиция и за първи път учени от Черна гора и Обединените арабски емирства ще стъпят на Ледения континент с научна цел, обясни проф.Пимпирем.



„Подготовката за всяка следваща тактическа експедиция протича доста инфарктно, защото имаме много малко време за подготовка. Корабът се прибира в средата на април от Антарктида. Последните полярници, които остават в базата, за да продължат научните изследвания и се прибират с друг транспорт също през април. Т.е. до началото на следващата експедиция през ноември остава половин година, което е изключително малко време. За тези 6 месеца трябва да се прегледа изцяло корпуса на кораба, за да няма някакви повреди, ако има те трябва да се отстранят. Освен това трябва да се направи подбор на новите научни проекти, да се види какво е свършено от старите проекти. Разбира се тези тренировъчни лагери, които правим, по-скоро са семинари в Ахелой, показват какво сме свършили през миналия сезон. През май правим първия семинар, след това е следващият лагер в края на октомври и началото на ноември. Той премина с долекарско обучение за логистичния екип, организирано от д-р Атанас Пелтеков и д-р Севдалина Михайлова, които ще бъдат лекари на Българската антарктическа база през сезон 2024-2025 година. 

Проф. Христо Пимпирев

Проектите сега са доста разнообразни, според нашата научна програма, одобрена от Министерския съвет.  Един от проектите е свързан с движението на ледниците в Антарктида. Там наблюдаваме как ледниците се топят. Което е доста тревожно и за останалите континенти и хората в света, защото при разтапянето на ледниците се повишава морското ниво, това грози от наводнения на крайбрежните части на океаните и моретата.

Самите сме свидетели какви катастрофални наводнения имаше преди дни във Валенсия и Каталуния в Испания, с над 220 жертви. Те се дължат на климатичните промени. затова е важно да се обърне внимание на тези проблеми, за които алармират учени и изследователи, икономисти и др.

За първи път на Българската антарктическа база ще се разработва астрономичен проект. Той е много интересен. Свързан с изследване на слънчевата активност и влиянието й върху йоносферната динамика. Това особено важи за базите, които зимуват, т.е. когато е полярната нощ и в Източна Антарктида атмосферата е изключително чиста. Това е и най-чистият континент на Земята, а астрономите имат уникалния шанс да наблюдават звездите, почти 24 часа. 

Днес тръгва нашият научноизследователски кораб НИК 421 „Св.св.Кирил и Методий“ от Варна. С този кораб ние от две години сме на морската карта на света. Ще пътува от Варна до испанския град Картахена. На борда на НИК 421 ще се качат и 20 курсанти – кадети от Военноморското училище на практика. Ще има и двама орнитолози, които ще изследват тропичните птици по пътя до Антарктида, както и тези на Ледения континент. 


Има и други проекти, които са свързани с биологията, с изследване на замърсяването с микро пластмасата, изследване на ендемичните риби, които обитават океана около базата. Ще се правят и геоложки изследвания, защото там има и много медни находища, в продължение на тези от Андите. Пъстър научен конгломерат от проекти, който ще изпълняваме. Много сериозно международно участие ще имаме тази година.  Базата ще бъде домакин и на Първата гръцка експедиция и за първи път учени от Черна гора и ОАЕ ще стъпят на Ледения континент, ще имаме метеоролог и сеизмолог от Абу Даби. За първи път ще има и учени от Колумбия и Португалия. Нашата експедиция ще бъде световна“, уточни още проф. Пимпирев.

От изключително значение са проектите, които се разработват съвместно с партньори от Дронамикс, Центъра за подводна археология, Лаборатория Кандиларов и Фондация „Красива наука”.


Още много информация чуйте в интервюто с професор Христо Пимпирев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Архив

Дни на отворените врати при Укритието за наблюдение на птици на Атанасовското езеро

Дни на отворените врати при Укритието за наблюдение на птици на Атанасовското езеро ще се проведат от днес до 21 май.  Инициативата е по повод Европейския ден на „Натура 2000“.  Посетителите ще могат да се включат в лекции за наблюдаваните птици, включително и на защитените видове.  От регионалната екоинспекция са подготвили модно дефиле с..

публикувано на 19.05.25 в 08:31

Бургазлията Вениамин спечели 13-тия сезон на "Като две капки вода"

Вениамин е безапелационния победител в 13-тия сезон на шоуто „Като две капки вода“. Пред 40 000 души на националния стадион „Васил Левски“ на финала той изпя песента на Краля на попа Майкъл Джексън They Don’t Care About Us, чието послание е свързано с борбата за равенство на всички хора по света.  Почетното второ място зае Михаела Филева с..

публикувано на 19.05.25 в 07:40

Димитър Атанасов предложи брак на ANIMA в "Като две капки вода"

Под аплодисментите на 40 000 души на стадион „Българския армия“ по време на шоуто "Като две капки вода" бургазлията Димитър Атанасов предложи брак на цигуларката Ана-Мария Тамахкярова, известна с артистичния псевдоним ANIMA. Това стана веднага след изпълнението на дуета Димитър & Христо на „Пак ще се прегърнем“ на „Фондацията“. Димитър..

публикувано на 18.05.25 в 22:34

Ренета Янева, фитнес инструктор: Гордея се със жените, които тренирам, създадохме общност на Доброто!

Ренета Янева е фитнес инструктор, но и жена с голямо сърце, която активно помага на хора в нужда като провежда благотворителни тренировки и дарителски кампании. Тя  се занимава със спорт от 12 години, първо е предлагала индивидуални тренировки по фитнес, а от 2 години и групови.  "Много се гордея с моите момичета! Те са усмихнати, позитивни..

публикувано на 18.05.25 в 17:00

В НАР "Деултум" канят на игри с римски шах в Нощта на музеите

За поредна година Общинският исторически музей – Средец ще се включи в инициативата Европейска нощ на музеите тази събота.   Това е най-значимата общоевропейска музейна изява по повод Международният ден на музеите – 18 май, професионален празник на музейните работници по инициатива на Международния музеен съвет (ICOM). Музеят е подготвил..

обновено на 17.05.25 в 15:10

Карнавал на биоразнообразието в Бургас въпреки дъжда

Пъстро шествие с карнавал на биоразнообразието постави началото на Зеления уикенд в Бургас. Въпреки дъжда, рекорден брой деца – 270 се включиха в традиционното събитие на фондация „Биоразнообразие“. Част от от тях преминаха по централните улици на града, облечени като морски обитатели и животни. Розови фламинги, рачета, рибки и дори медузи се..

публикувано на 17.05.25 в 09:46

платена публикация
Платена публикация: Кои са най-скъпите алкохолни напитки в света?

Гарантира ли високата цена изключителен вкус или по-скоро е отражение на статус? При луксозните алкохолни напитки стойността често се крие не само в качеството, но и в тяхната история, произход и емоционалния заряд, вложен в създаването им. Когато избираме питие, не само външният вид на бутилката, но и съставът му са от ключово значение, за да си..

публикувано на 16.05.25 в 09:59