Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда, се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа при тях.
Близо 300 регистрирани безработни преминаха през залата в Международния младежки център в Меден рудник, 25 са работодателите, които предлагат около 240 свободни позиции, уточни директорът на бургаското бюро Татяна Николова.
От 2023 години вече провеждаме по три борси в една календарна година, интересът е голям, подчерта тя.
Все по-трудно се намират специалисти, които в миналото бяха сред едни от най-масовите – шивачи, заварчици, шофьори. Хората не търсят физическа работа, споделиха представители на фирмите, участници в борсата.
Предлагаме работа за шофьори и автомонтьори, обясниха от "Бургасбус". Заплатите са добри, натовареността е голяма, трудно се намират шофьори и в София, в Пловдив и в другите градове.
Малко са желаещите да работят като кранисти, оператор силози и ел.техници на бургаския порт. Преди години хората имаха желание, но сега такива липсват. Работата при нас е тежка, заяви служител на Пристанището. Заплащането е адекватно на пазара на труда, вземат се допълнителни за тонаж и има други социални придобивки.
Не по-различна е картината в частния сектор. Една от големите фирми в сферата на химическото чистене разширява дейността си, затова търси шивачи и оператор химическо чистене. Трудно намираме квалифициран персонал, няма вече училища, където се учи за шивач, няма ги и на пазара на труда, поясниха оттам.
В друга фирма търсят общи работници и шофьори, проблем за тях е сезонността. Хората идват, изкарват сезона и отиват на бюрото, другата година пак така, не се задържат, поясни служител.
За стартова заплата от 1300 -1500 лева биха работили млади специалисти. Сред тези, които днес си търсиха работа, бяха графичен дизайнер, маркетинг специалист, социален работник и IT специалист.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани. Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар. При ечемика средните добиви са около 580 кг от..
Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..
От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското министерство, в която е посочено, че се забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия, с изключение на риболова в зоните на действие на..
В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи",..
Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 % от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..
Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..
От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи -..
В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани..