Бургаски педиатри съветват поставянето на противогрипна ваксина на децата. На пазара тази година има назална форма, която е безболезнена. Оказва се обаче, че поради големия интерес са останали остатъчни количества и е почти невъзможно тя да се намери.
Изтича подходящото време да се постави противогрипна ваксина, тъй като поне две седмици са нужни за да се изгради имунитет. Децата които са в колектив и често боледуват е добре да се имунизират, посочи д-р Виделина Василева, бургаския педиатър.
"Предлага се и назална форма на противогрипна ваксина, която е безболезнена за детето и се поставя в носа.Тя съдържа щамовете които се очакват тази година и в продължение на 1 г детето е с имунитет", каза педиатърът.
"За" ваксинирането е и завеждащият педиатричното отделение към Бургаската многопрофилна болница д-р Борис Ангелов.
"Много по леко и без усложнение Ваксината не предпазва от заразяване а води до един по-лек ход на заболяването", каза той.
Интересът към назалната ваксина е голям, отчитат в аптечната мрежа. Той е толкова голям, че този тип ваксина вече почти не се намира. Според Любима Бургазлиева, председател регионалния съюз на фармацевтите това е така поради ограничения внос.
"Проблемът е че този тип ваксини са със срок на годност до декември. Това е една от причините да се внасят малки количества, тъй като няма проучване за желаещи и интерес".
В момента в аптеките, макар и трудно, все още се намират от традиционните противогрипни ваксини. Те са подходящи за деца, но задължително след консултация с лекар.
Намалява се таксата за престой в болница до десет дни. Здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден, вместо досегашните 5 лева и 80 стотинки. Решението на правителството е публикувано в Държавен вестник, предаде БТА. Таксата за посещение при личния лекар или при специалист не се променя и остава в размер на 2,90 лв.
В Сливен от днес стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..
Повечето лични лекари работят без медицински сестри, съобщи д-р Петко Желязков председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас. Хроничен е недостигът на здравни работници, категоричен е той. Приходите по Здравна каса не позволяват осигуряването на нормална заплата за медицински сестри, посочи д-р Петко Желязков:..
С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..
Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница „Св. Йоан Рилски“, най- рано след месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения. В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник. В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане Както БНР съобщи, състоянието..
Тестовете на Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти. Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..