От Асоциацията на индустриалния капитал в България съобщиха, че са загрижени относно изготвянето на новия държавен план-прием на училищата за учебната 2025/2026 година. Според тях има спад на заложения процент на професионалните паралелки за сметка на останалите. От организацията подчертават липсата на кадри и желаещи да работят в сферата на индустрията.
Потърсихме за коментар Константин Янков, който е председател на бургаската структура на Синдиката на българските учители. Самият той преподава в професионална гимназия и има поглед върху обучението там. Според него заради изискванията на пазара на труда е логично да бъдат увеличени професионалните паралелки.Това среща голям отпор от страна на родителите.Когато се правят областните политики за план-приема, мисля, че се отчитат всички искания, както от страна на работодателите, така и от страна на директорите на училищата, уточни синдикалистът и подчерта, че в бургаска област приемът винаги е бил добре балансиран, така че да отговаря на нуждите на всички.
Проблем има, когато хуманитарни гимназии или средни училища искат да развиват професионално обучение:
"Моето мнение е, че професионалните паралелки трябва да бъдат в професионални гимназии, докато в средните училища и профилираните гимназии трябва да се търсят съответните профили, които могат по някакъв начин да захранват бизнеса.Трябва той да каже какви точно изисквания има и да участва в разработването на учебните програми."
По-големият проблем е, че тези, които завършват средно образование със специалности, отиват да учат в университет. Така се губи средния изпълнителски персонал. Янков даде пример с геодезистите и автомонтьорите.
За мен, най-правилната политика е самите семейства да проявяват отговорно чувство към своите деца и да ги насочват към професионални паралелки.
Синдикатите участват в заключителния етап при обсъждане на план-приема.Този за следващата година предстои да бъде изготвен и в областта, и в страната.
Дуалното обучение като част от професионалното образование започна много добре, коментира още Янков. Проблемът с разрастването му, обаче, не е в училищата, а при бизнеса:
"Те не могат да осигурят адекватните условия, при които трябва да се развива дуалното обучение. Независимо, че държавата отделя средства за надниците на учениците, които се обучават."
Друг проблем са учителите по професионална подготовка. Те трудно се задържат в училищата. Не само заради заплащането, а и поради факта, че преподавателите трябва сами да разработват учебните си програми. Учебниците по специалните предмети се купуват, а издателствата не желаят да правят такива, защото тиражът е малък и нямат търговски интерес, поясни Янков.
Синдикалистът беше категоричен, че в момента в обществото се насажда твърдението, че учителите вземат много високи заплати. Това не е вярно нито за настоящата, нито за миналата година,подчерта той. Тиражира се мнението, че педагозите искат 125 процента увеличение, което не отговаря на истината. Искането е за 125 процента от средната брутна работна заплата. В момента получаваме 116-117 процента от средната брутна работна заплата, уточни Янков.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Графичната база в Бургас ще се превърне в Културно-образователен център и музей , съобщават от община Бургас. Това ще се случи благодарение на проект, за който Националната художествена академия - филиал Бургас спечели финансиране. В рамките на проекта се предвижда да се направи цялостен ремонт на сградата – подмяна на покрива и..
За пълна забрана на мобилните телефони в училище се заговори отново в последните дни. Идеята е на просветното министерство, а целта - да се намали екранното време на учениците и последствията, които има то върху децата, като нарастваща зависимост, намалена концентрация и социална изолация. МОН подготвя законови промени за забрана на..
Седмица на отворените врати организира Център ът за подкрепа на личностното развитие в Бургас. Поводът е 30- годишният юбилей на центъра. Инициативата започва днес и ще продължи до 4 април. Предвиждат се безплатни индивидуални консултации със сертифицирани кариерни консултанти, по време на които учениците ще имат възможност да попълнят..
„Спедиция, транспортна и складова логистика“ е една от новите специалности в бургаското Средно училище „Константин Петканов“. Тя е разкрита преди три години, а след още две предстои да завърши първият випуск, посочи директорът Ивайло Марков. Учениците имат възможност да изкарат шофьорска книжка, като курсовете се поемат от учебното..
Бургаският филиал на Софийския университет организира специални консултации за кандидат-студенти, свързани с новите бакалавърски програми по японски и китайски език. Срещите ще се проведат днес от 15 до 18 часа в Културен дом НХК. Бъдещите студенти ще могат да получат информация за учебния процес, перспективите за реализация и спецификите на..
Министърът на образованието Красимир Вълчев взе участие в разширения академичен съвет в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, съобщават от ВУЗ-а. Той представи своята нова концепция за развитието на висшето образование в близките няколко години. Проф. д-р Христо Бозов, д.м., ректор на висшето държавно училище представи структурата и..
Бургаското училище „Константин Петканов“ се класира на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето", съобщиха от учебното заведение. Проектът му е избран сред общо 88 проекта на ученици от 1 до 12 клас от цялата страна, класирани от първа фаза в XVII-ото издание на конкурса. Училището е подготвило поредица от полезни и забавни събития, в..
Графичната база в Бургас ще се превърне в Културно-образователен център и музей , съобщават от община Бургас. Това ще се случи благодарение на проект, за..
За пълна забрана на мобилните телефони в училище се заговори отново в последните дни. Идеята е на просветното министерство, а целта - да се намали..